Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jet lag

Konečně je to tu. Kufry sbalené, pas a letenky připravené a nadšení už nemůže být větší. Cesta za exotickou dovolenou začíná. Přesto jsou tu jisté nástrahy spojené s cestováním, na které bychom neměli zapomínat. Pomineme-li riziko spálení od sluníčka nebo zapomenuté cestovní pojištění (na které bychom ale rozhodně zapomínat neměli), s cestováním do dalekých zemí také bývá spojený tzv. jet lag čili pásmová nemoc. Co to jet lag je a jak s ním bojovat?

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co je jet lag?

Jet lag neboli pásmová nemoc je souhrnné označení zdravotních potíží způsobených narušením biorytmů po rychlém překonání několika časových pásem. Nejčastějším příznakem jet lagu je únava, narušení spánku, bolesti hlavy nebo také žaludeční nevolnost. Lidské tělo má své vlastní hodiny, které počítají s periodou 24 hodin a pravidelným střídáním dne a noci. Jsou tak nastavené na pravidelný režim spánku a bdění, který je ale cestováním přes časová pásma narušen.

Jet lag

Při cestování na východ je interval 24 hodin zkrácen, večer tedy budete mít pravděpodobně problém s usínáním a ráno se vám nebude chtít vstávat. Naopak při cestování na západ se den prodlouží, proto už brzy večer budete unavení. Nicméně většina lidí je schopna prospat celou noc a druhý den se už na nový čas adaptovat.

Jak dlouho jet lag trvá?

Jako je každý organismus jiný, bývají i reakce na jet lag různé. Někdo změny zvládá bez problémů, někomu trvá až tři dny přivyknout novému dennímu (a nočnímu) režimu.

Pásmová nemoc není typické onemocnění, je to pouze krátkodobý následek dlouhých letů. U většiny cestovatelů se projeví pouze jako únava, ospalost nebo naopak nespavost. U citlivějších osob se mohou objevit také žaludeční potíže, dezorientace, bolesti hlavy a dehydratace. K fyzickým obtížím se mohou také přidat potíže psychické spojené se změnou prostředí a vyčerpáním. Mohou se projevovat podrážděností, úzkostí, stresem nebo sníženou koncentrací.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak se jet lagu zbavit?

Dopady pásmové nemoci lze zmírnit i několika jednoduchými triky už před cestou a během cesty.

Jak zmírnit dopady jet lagu

  • Už před odjezdem na dovolenou můžete své tělo pomalu připravovat na časový šok. Své spánkové návyky můžete začít upravovat dle cílového časového pásma a například chodit spát o hodinu dříve, než jste zvyklí.
  • Udělejte si pohodlí už v letadle. Nezapomeňte se vhodně obléci a seřiďte si hodiny podle cílové destinace. Skvělým doplňkem do letadla je deka, maska na oči a špunty do uší, které vám zajistí ničím nerušený spánek.
  • Dejte přednost lehkým pokrmům po malých porcích. Snížíte tak riziko žaludečních nevolností a naopak se může zvýšit kvalita spánku. Určitě také nezapomínejte na pitný režim - alkohol se do něho nepočítá. Ideální je zajistit dostatečné množství vody nebo zeleného čaje.
  • V cílové destinaci se snažte co nejdříve adaptovat na nové podmínky. Donuťte se jít do postele v běžnou dobu, i když se ještě necítíte unavení. Naopak ráno vstaňte včas, ačkoli se vám možná z postele opravdu nebude chtít. Tato důslednost je nejrychlejším způsobem, jak si na nový čas zvyknout.

Jet lag tedy není nijak zákeřná choroba, které by bylo třeba se obávat. Co vám ale může dovolenou pořádně znepříjemnit, jsou komplikace spojené s jinými zdravotními problémy. Ať už se jedná o zažívací potíže, nebo dokonce úraz, vždy je třeba mít sjednané řádné cestovní pojištění, které vás v těchto chvílích podrží. Najít to pravé můžete snadno přes naši online srovnávací kalkulačku.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ