Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Předjíždějte podle pravidel a s rozumem

Možná si říkáte, že na předjíždění nic není, a už vůbec pro zkušeného řidiče. Ale pravdou je, že zrovna špatné předjíždění patří mezi jedny z nejčastějších důsledků dopravních nehod na českých silnicích.

Správné předjíždění

Vyhýbání bez dostatečného bočního odstupu

Tuto příčinu nehod uvádí Policie ČRtop desítce za rok 2019. Někteří uživatelé motorových vozidel mají špatný odhad, jiní předjíždějí ,,na těsno" schválně. Obojí ovšem může mít zcela fatální následky, a to nejen pro řidiče motorových vozidel, ale i cyklisty. V České republice bohužel povinný boční odstup dosud zaveden nebyl, nicméně obecně platí, že by předjíždějící měl od cyklisty udržovat minimální odstup 1 metr, nejlépe však 1,5 metru.

Pojištění vozidel online

Přes 40 % cyklistů uvedlo, že má při těsném předjíždění motorových vozidel strach. Nejde ale jen o strach, který může způsobit paniku a neadekvátní reakci cyklisty, ale také vítr za projíždějícím vozidlem, který cyklistu při jízdě lehce destabilizuje. Už vůbec není potřeba se bavit o zbytečném mačkání klaksonu nebo stěračů. Je potřeba si uvědomit, že cyklisté mají plné právo užívat silnice, stejně jako řidiči a jsou tak plnohodnotní účastníci silničního provozu. Obezřetný odstup je to nejlepší, co můžete pro cyklistu i sebe na silnici udělat, i když pojedete chvíli pomaleji. Ztráta života je zbytečná.

Špatný odhad vzdálenosti

Pod odhadem jsou jednoznačně vepsány zkušenosti řidiče. Pokud nemáte tolik najezděno a neznáte dobře sílu svého vozu, raději se do kaskadérských kousků nepouštějte. Vlastně se do nich nepouštějte vůbec, i když řídíte sporťáka.  Velká část nehod se stává při srážce vozů v protisměru, a to na nepřehledných místech jako jsou zatáčky, nebo při špatné viditelnosti.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích

Pro všechny by měla být platná pravidla českého Zákona o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 Sb. Základní pravidlo? Předjíždí se primárně vlevo. Vpravo pak jen vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není pochybnosti o další změně směru jeho jízdy. Zprava se také může předjíždět v odbočovacím nebo připojovacím pruhu. Dalším základním pravidlem je znamení změny směru jízdy. Na to velká část řidičů zapomíná. Jde o signál, který je určen pro řidiče v okolí předjíždějícího vozidla, nikdo totiž nikomu nevidí do hlavy. Signál by měli řidiči dávat včas, tedy před samotným úkonem, nikoliv až v jeho průběhu.

I když budete dodržovat platná pravidla a vaše intuice bude na vysoké úrovni, vždy se může stát nepředpokládaná událost. Na silnicích nejste sami a s tím je potřeba počítat. Pokud se už dostanete do havarijní situace, zařiďte svému vozidlu dostatečnou péči v podobě kvalitního pojištění. Co vše a za jakou cenu lze pojistit v roce 2020, se dozvíte například zde.