Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojistěte si dovolenou bez starostí

V posledních letech výrazně roste obliba dovolených tzv. na vlastní pěst, tedy cestování bez cestovní kanceláře či agentury. I tak se ale stále velké procento těch, co si chtějí užít dovolenou v zahraničí, svěřuje do péče ,,cestovek". Víte, jak si vysněnou dovolenou vybrat a na co si dát při výběru takového zájezdu pozor?

Pojistětee si dovolenou bez starostí

Cestovní kancelář nebo agentura?

Cestovní kanceláří je společnost, která zájezd pořádá a přímo jej vytváří. Cestovní agentura je pouze zprostředkovatel zájezdů - tedy prodává zájezdy, které pořádají cestovní kanceláře. Pokud si tedy zájezd objednáte přes agenturu, bude se i tak jednat o smlouvu konkrétní cestovní kanceláře, která zájezd pořádá. Nezapomeňte si tedy před podpisem smlouvy ověřit, o jakou cestovní kancelář se jedná a případně si zjistit více informací na internetu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Pojištění proti úpadku

Všechny cestovní kanceláře jsou ze zákona povinny mít sjednané Pojištění proti úpadku, na agentury se tato povinnost nevztahuje. Před podpisem smlouvy si tedy ověřte, zda je daná cestovní kancelář řádně pojištěna. Ověřit si to můžete například na www.accka.cz. Doklad o tomto pojištění cestovní kanceláře proti úpadku by měl být nedílnou součástí cestovní smlouvy.

Jak na nákup zájezdu

Pokud nepatříte mezi rychlíky, kteří si letní dovolenou koupili už začátkem roku v rámci tzv. ,,first minute" nabídek zájezdů, pak je pro vás aktuálně ideální doba na výběr a nákup dovolené. Samozřejmě je tu ještě možnost počkat na poslední chvíli a koupit tzv. ,,last minute" zájezd, ovšem pokud cestujete s rodinou nebo ve větší skupině a chcete si vybrat přesně takovou dovolenou, na kterou se celý rok těšíte, pak vám tento způsob nákupu úplně nedoporučujeme.

Jak na to?

  • Porovnávejte

I zájezd vyberete a pořídíte z pohodlí domova, online. A pokud jste právě narazili na váš vysněný zájezd, nekupujte jej ihned a zkuste se podívat, zda stejnou nabídku neobjevíte na nějakých dalších porovnávacích stránkách, případně přímo u dané cestovní kanceláře, za výhodnější cenu.

  • Čtěte recenze

Jaká je kvalita hotelu? Jak daleko je na pláž? Jaké je okolí hotelu? I když oficiální popisek na webu cestovky vypadá dokonale, znáte to - ,,Důvěřuj, ale prověřuj". Není nic jednoduššího, než se podívat na fotografie a recenze klientů, kteří destinaci a hotel navštívili před vámi. Využít můžete třeba cestovatelský portál TripAdvisor.

  • Nenechte se oblafnout

Nejdůležitějším dokumentem týkající se zájezdu je cestovní smlouva. Jsou zde uvedeny všechny zásadní informace o zájezdu - termín, místo pobytu, jméno hotelu, typ stravování, doprava apod. Vždy si všechny informace uvedené v této smlouvě důkladně pročtěte, pokud máte požadavek na konkrétní pokoj (např. výhled na moře), trvejte na tom, ať je to ve smlouvě také uvedeno. Podívejte se i do všeobecných smluvních podmínek, zajímat vás budou například podmínky storna, změna účastníků apod.

A co když se něco pokazí?

Zbývá vám pár dní do odjezdu na vytouženou dovolenou, pomalu už balíte, když se u jednoho z dětí objeví neštovice. A je po dovolené. Kontaktujete cestovní kancelář, která vám však sdělí nemilou zprávu. Jelikož se jedná o termín zájezdu ve lhůtě méně než za týden, storno poplatek je 100 % zaplacené ceny zájezdu. Není to úplně příjemný zásah do rozpočtu, co myslíte? Buďte připraveni na nejhorší a pro tyto případy se pojistěte!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Pojištění storno zájezdu

Pro tyto neočekávané případy si sjednejte pojištění stornovacích poplatků! Toto připojištění vám nahradí vynaložené prostředky na zaplacenou dovolenou v případě, že z určitých důvodů nebudete moci odcestovat. Pojištění lze sjednat jako připojištění k cestovnímu pojištění.

  • Kdy pojištění storna sjednat?

Většina pojišťoven má v rámci podmínek sjednání tohoto pojištění vázané na nákup daného zájezdu. Jakmile tedy objednáte zájezd a uhradíte zálohu, sjednejte si cestovní pojištění s připojištěním storna zájezdu.

  • Jak pojištění storna sjednat?

Snadno! Stačí v rámci kalkulace zadat údaje pro cestovní pojištění a z možností připojištění zvolit připojištění Storno zájezdu. Doplnit bude pak třeba celkovou cenu zájezdu a datum úhrady první splátky.

  • Pokryje pojištění celé storno poplatky zrušeného zájezdu?

Většina produktů má nastavenou spoluúčast 20 %. V rámci pojistného plnění tedy obdržíte náhradu storno poplatků, které si cestovní kancelář účtovala, ponížené o nastavenou spoluúčast. I tak se vám ale větší část peněz vrátí.

  • Záleží na důvodu uplatnění storna?

Ano, záleží. Důvody, v rámci kterých lze toto pojištění uplatnit jsou uvedeny v pojistných podmínkách jednotlivých pojišťoven. Obvykle se ale jedná o nemoc či úraz některého z cestujících, které brání vycestování, úmrtí v rodině, výpověď ze zaměstnání, zásadní škodní událost na domově pojištěných apod.

Chcete se dozvědět více? Podívejte se na náš článek, který se právě pojištěním storno poplatků zabývá. Naleznete jej zde.

Přejeme šťastnou ruku při výběru dovolené!