Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zelená karta USA

O známé „vstupence“ do USA jste už nejspíše slyšeli. Víte ale i to, na co přesně se vztahuje, co svému držiteli umožňuje a především - jak je možné ji získat? V našem článku najdete všechny tyto informace.

Zelená karta USA

Co je to zelená karta

Zelená karta svému držiteli umožňuje dlouhodobý nebo trvalý pobyt na území USA. Zároveň zde díky ní může legálně bydlet, pracovat nebo studovat, a to i přesto, že není americkým občanem. Je proto jasné, že získat zelenou kartu není úplně snadné a každého žadatele čeká poměrně složité byrokratické kolečko. V případě, že kartu získáte, musíte ve Spojených státech i pobývat a po 5 letech od jejich získání se můžete stát i právoplatným občanem.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak získat zelenou kartu

Běžná žádost

U této formy žádáte o zelenou kartu na základě příbuzenského vztahu. Žádost v tomto případě může podat:

 • Manžel/ka občana USA nebo držitele zelené karty
 • Potomek občana USA nebo držitele zelené karty (do 21 let věku)
 • Rodič občana USA
 • Sourozenec občana USA

I přes tyto vztahy a vazby ovšem není zaručeno, že zelenou kartu získáte.

Pracovní pozice v USA

V těchto případech se jedná o pozice na vysoké úrovni, pro které není ve Spojených státech žádný vhodný uchazeč. Jde tedy o posty typu:

 • Vědecký a výzkumní pracovník
 • Lékař
 • Kvalifikovaný a diplomovaný specialista
 • Mezinárodní manager
 • Sportovec

Případně další pozice, u kterých projevíte mimořádné a zvláštní schopnosti.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Investice ve Spojených státech

Zelenou lze získat i v případě, kdy hodláte v USA investovat minimálně půl milionu dolarů a zaměstnat alespoň 10 amerických občanů.

Loterie

Každý rok se v USA koná slosování, v rámci kterého zelenou kartu získá až 50 000 tisíc osob. Do této loterie je zařazeno několik zemí z celého světa. Slosování má přesná pravidla a samotný tak probíhá elektronicky náhodným výběrem. Pro zařazení do loterie musíte splňovat tyto podmínky:

 • Musíte být občanem země zařazené do loterie.
 • Musíte mít alespoň středoškolské vzdělání s maturitou. Případně minimálně dvouletou praxi v ministerstvem schváleném oboru.

Po slosování posléze probíhá pečlivé výběrové řízení a dlouhé byrokratické kolečko. Pro získání zelené karty v tomto případě není stanovená věková hranice ani zkouška z angličtiny, každopádně bez té se určitě neobejdete.

Do loterie se můžete registrovat podáním přihlášky s velkým předstihem. V roce 2022 se například registrujete do slosování, které proběhne cca za 2 roky.

Finanční stránka

Imigrační úřad u podání přihlášek kontroluje i finanční stránku žadatele. Musíte tedy svou rezervou prokázat, že nebudete závislí na americkém sociálním systému. Vzhledem k životním nákladů v USA se tedy bavíte o sumě v řádu statisíců korun.

Poplatek související s vyřizování zelené karty je pak 330 USD a dále také poplatek 165 USD za zpracování zelené karty. Další finance pak padnou na lékařskou prohlídku a notářské ověření vašich dokumentů.