Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak nastartovat auto?

Typická situace. Ráno zaspíte, cestou k autu šlápnete do kaluže, dosednete s úlevou za volant svého vozu a myslíte si, že tím jste si svůj denní příděl smůly vybrali. Potom otočíte klíčkem a... nic. V lepším případě vaše auto udělá poslední zoufalý pokus o nastartování, ozve se zvuk startéru a tím to končí. S největší pravděpodobností je chyba ve vybité baterii, ale co teď? Poradíme vám, jak takovouto situaci zdárně vyřešit.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co dělat, když auto nejde nastartovat?

V případě, že je už jisté, že auto prostě nemá v plánu nastartovat, je v první řadě nutné smířit se s realitou. Ano, opravdu přijedete do práce pozdě a ano, ranní kávu si hned tak nevychutnáte. Zhluboka se nadechněte a uklidněte se - pokud máte natankováno a startér se snaží, pravděpodobně je skutečně problém pouze v baterii. Příčin může být několik:

  • vybitá baterie,
  • vadná baterie,
  • uvolněné kontakty kabelů na baterii.

Řadíte-li se k těm zručnějším a znalejším řidičům, můžete sami diagnostikovat, v čem je konkrétně problém. Jestliže zjistíte, že kontakty kabelů jsou uvolněné, zkuste je dotáhnout a znovu nastartovat. Pomocí voltmetru zase snadno zjistíte stav baterie. V případě jejího vybití ji jednoduše z vozu vyndejte a dejte přes noc nabít.

Bohužel ani baterie nejsou nesmrtelné a může se stát, že vám nezbyde nic jiného než investovat do nové. V tuto chvíli je ale třeba vyřešit, zda je nutné vůz nastartovat a případně přemístit, ať už na jiné parkovací místo, nebo do nejbližšího autoservisu (pokud se necítíte na opravu svépomocí). Nevěště hlavu, poradíme, jak nastartovat auto i s vybitou baterií.

Jak nastartovat auto

Jak nastartovat auto bez baterie?

Oživit baterii můžete různými způsoby. Asi první, co každého napadne, jsou startovací kabely. Návodů, jak nastartovat auto přes kabely, najdete na internetu velké množství a rozhodně se nejedná o složitou operaci. Pokud máte kabely v kufru svého vozu, musíte požádat například hodného souseda, aby vám na chvíli půjčil auto s funkční baterií. Pak už jen stačí si dát pozor na správné připojení pólů tak, aby nedošlo ke zkratu.

Kdy to jde silou?

Svůj vůz můžete přivézt k životu i použitím hrubé síly, ovšem pouze v případě, že vlastníte auto s manuální převodovkou. Pak můžete zkusit auto roztlačit, čímž vygenerujete malé množství energie, která vám umožní vozidlo nastartovat. Zapněte zapalování, zařaďte neutrál a rozjeďte se, ideálně z kopce. Jakmile auto dosáhne rychlosti alespoň 10 km/h, zařaďte druhý rychlostní stupeň a s citem pusťte spojku. U automatů to však rozhodně nezkoušejte. Místo nastartování si totiž leda poškodíte převodovku.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Startovat se dá i bez klíče

Jak nastartovat auto s vybitým klíčem se pravděpodobně nedozvíte bez manuálu ke svému vozu. Nejčastěji se vybitý klíč přiloží na místo, které popisuje manuál. Většinou se jedná o středovou konzoli, místo v loketní opěrce nebo v držácích nápojů. Pokud máte už ,,chytré auto", lze nastartovat také například přes mobilní aplikaci.

Jak dlouho nechat nastartované auto?

Zejména v zimních měsících byste měli myslet na to, že po nastartování je třeba nechat auto trochu zahřát, než vyrazíte na cesty. Obecně se doporučuje počkat 1-2 minuty. Diskuzi ale vyvolává otázka, jak dlouho lze nechat auto běžet nastartované, tzv. na volnoběh, aniž by došlo k poškození motoru.

Volnoběhu není možné se vyhnout, ať už jde o stání na křižovatkách, nebo v dopravní zácpě atd. Někdo je zastáncem vypínání motoru při delší nečinnosti, což odůvodňuje snížením opotřebení motoru a snížením spotřeby. Na druhé straně je pravdou, že naopak časté startování vede k většímu zatížení motoru a pohonné jednotky. Ideálním řešením je zlatá střední cesta, tedy po delším stání na volnoběh uvést motor na chvíli do vyšších otáček.

Nezapomněli jste na něco?

Kromě těchto provozních lahůdek nezapomeňte uvažovat taky o dalších rizicích spojených s provozem auta. Povinné ručení je ze zákona dané, ale například kvalitní havarijní pojištění vaše auto ochrání při různých situacích vyžadujících opravu. Oceníte ho zejména v případech, kdy by úhrada škody šla za vámi, například při poškození při parkování, různých ťukancích a podobných situacích. V naší kalkulačce jednoduše vyplníte údaje o vás a vašem autě a z nabídek různých společností si vyberete to nejlepší havarijní pojištění i povinné ručení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ