222 100 200 Zavoláme vám zpět

Koronavirus: jak vycestovat na Slovensko

Díky nyní již snad příznivému vývoji šíření koronaviru Covid - 19 v rámci většiny Evropy, se náš život pomalu vrací k normálu. A s tím je spojeno i cestování, jednotlivé státy postupně otvírají hranice a vznikají dohody, které turismu mezi jednotlivými státy nebrání. Jak je to v případě našich slovenských bratrů? Pojďme se tedy podívat společně na téma Koronavirus: jak vycestovat na Slovensko.

Koronavirus Slovensko

Koronavirus Slovensko

Slovensko obdobně jako Česká republika nastavilo přísná opatření pro zabránění šíření nákazy. A i když se ani tomuto území koronavir COVID - 19 nevyhnul úplně, statistiky pro koronavirus Slovensko zde mají opravdu příznivé. A to je zohledněno i do možnosti cestování Čechů na Slovensko.

Vycestování z ČR

Z České republiky je nyní možné vycestovat bez omezení.  V rámci EU pak pro návrat do ČR platí od 15. 6. 2020 tzv. cestování dle semaforu. Evropské státy jsou rozděleny podle toho, jak závažný tam je vývoj šíření viru Covid - 19. Zeleně jsou označeny státy bezpečné pro cestování, oranžově ty se středním rizikem a červeně státy s vysokým rizikem nákazy. Do oranžových a zelených mohou Češi cestovat bez omezení, tam i zpět. Při návratu ze států označených červeně je nutné předložit negativní test na Covid - 19 a podstoupit 14 denní karanténu. Podrobné informace naleznete zde. Slovensko aktuálně patří mezi státy označené zeleně jako nízkorizikové.

Cestovní pojištění online

Koronavirus: jak vycestovat na Slovensko

Od 4. 6. 2020 mohou Češi a Slováci (vč. cizinců žijících v ČR nebo SR) cestovat mezi Českou a Slovenskou republikou bez dalších omezení.

  • Na Slovensko je možné cestovat bez zdůvodnění.
  • Při vstupu na území Slovenska není po občanech ČR vyžadován negativní test na Covid - 19 a není nutné absolvovat 14 denní karanténu.
  • Průjezd a celkový pobyt na území Slovenska není nijak časově omezen.
  • Aktuální situaci na hraničních přechodech můžete sledovat zde.

Stejně tak, pro Čechy vracející se ze Slovenska nejsou stanoveny žádné podmínky, není nutné dokládat negativní test na Covid - 19 nebo jej hned po návratu absolvovat. Pobyt v karanténě také není nutný.

Podrobné, přesné a aktuální znění uvedených opatření naleznete na webu MZV ČR zde.

Opatření platná na Slovensku

Většina původních opatření platných v souvislosti s koronavirem na Slovensku již byla zrušena nebo alespoň zmírněna.

Aktuálně platí:

  • Ve všech vnitřních prostorách, tj. MHD, obchodech a restauracích je možné se pohybovat pouze s překrytými ústy a nosem. Je třeba dodržovat odstup 2 metry.
  • Při konzumaci jídla a nápojů v restauracích je výjimka pro nošení roušky.
  • Řidiči taxislužby musí pracovat s překrytými ústy a nosem, pasažéři mohou sedět pouze na zadních sedadlech.

Podrobné informace naleznete zde.

Důležité kontakty

Aktuální informace k vývoji pandemie, aktualizace opatření a všechny důležité kontakty naleznete na stránkách Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenské republiky zde.

Důležité a ověřené informace o onemocnění Covid – 19 naleznete také zde.

Cestovní pojištění a Covid - 19

Pokud se rozhodnete pro cestu na Slovensko, rozhodně nezapomeňte na uzavření cestovního pojištění. Nově je to možné i s krytím onemocnění Covid - 19 a to u pojišťovny AXA Assistance. Ovšem pouze za předpokladu, že není MZV ČR vydáno upozornění do této destinace necestovat. Více informací o tomto cestovním pojištění naleznete zde.