Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Poviné nebo povinné ručení?

Je správně poviné nebo povinné ručení? Používání internetu a informací z něj nás v poslední době stále častěji svádí k zanedbávání pravidel českého jazyka. Není tedy překvapením, že se v nejčastěji vyhledávaných frázích objevují obě varianty. Je to snad tím, že se školní vědomosti postupně vytrácí z paměti nebo zadávaná hesla pro vyhledávání online prostě neřešíte? Připomenutí pár pravidel českého pravopisu rozhodně nikomu neuškodí.

Povinné ručení Ford

Jestliže v této problematice tápete, pomůžeme vám. Sepsali jsme pár jednoduchých a základních pravidel, které vám mohou zlepšit orientaci. Výslovnost některých slov nás může snadno mást, a tak vězte, že psaná čeština je v tomto případě důležitá. Vždyť v některých slovech tato maličkost s ,,n" či ,,nn" může i úplně změnit význam daného slova.

Kdy psát jedno

„n“

Jedno ,,n" píšeme v případech, kdy se jedná o:

  • přídavné jméno odvozené od zvířat, jejichž název končí na -n, např. slon - sloní, havran - havraní;
  • přídavné jméno odvozené od příčestí trpného, např. dán - daný, učiněn - učiněný;
  • podstatné jméno odvozené příponou - ina, např. cenina, – ík, např. ceník, – ice, např. vinice;
  • slovo ,,raný" ve významu brzký;
  • přídavné jméno odvozené příponou -ěný, např. plátěný, ceněný, vlněný.

Kdy psát dvě „nn“

Dvě ,,nn" píšeme za předpokladu, že se jedná o:

  • přídavné jméno, které nemá výchozí podstatné jméno, ale kořen je zakončen na -n, např. branný, korunní či právě výše zmiňované povinné ručení;
  • přídavné jméno složené, jako např. jednostranný, rovnoramenný;
  • stupňování přídavných jmen či příslovcí, např. nevinný - nevinnější - nejnevinnější.

Jak na povinné ručení

Ve přídavného jména povinné už tedy máme jasno. Pokud jste ale narazili na tento článek, zřejmě máte zájem o kalkulaci či sjednání povinného ručení. A nejjednodušší způsob, jak vyřídit povinné ručení rychle a z pohodlí domova je jeho sjednání online. Na stránkách společnosti Top-Pojištění.cz si v záložce Povinné ručení stačí zvolit tlačítko Kalkulace a můžete se do toho pustit. K ruce si nezapomeňte vzít velký technický průkaz vozidla, údaje z něj budete potřebovat. V prvním kroku kalkulace povinného ručení zadáte základní údaje o vozidle a pojistníkovi a za okamžik už můžete porovnávat nabídky až 8 pojišťoven a jejich produktů. A navíc, v naší kalkulačce můžete nabídky porovnat nejen podle ceny, ale také podle kvality produktu a služeb daných pojistitelů. Po výběru pojišťovny pokračujete přes tlačítko Koupit dále v objednávce. Po sjednání povinného ručení obdržíte všechny dokumenty včetně zelené karty e-mailem a do 3 pracovních dnů pak také obdržíte dočasnou zelenou kartu poštou. Pojištění vzniká zaplacením, odpadá tedy zdlouhavý proces podepisování smluv a jejich zasílání zpět.

Kdo si neví rady, tomu je pomoci

Pokud si s počítačem až tolik nerozumíte nebo jen chcete s výběrem vhodného povinného ručení pomoci, pak neváhejte využít služby našeho zákaznického centra. Jsme vám k dispozici na telefonu, online chatu či e-mailu každý den včetně víkendů a rádi vám s čímkoliv pomůžeme.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ