Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kdy budou velikonoční prázdniny v roce 2024?

Publikováno: 05.02.2024

Nejvýznamnější křesťanský svátek nebo svátky jara - ať už Velikonoce pojímáte jakkoliv, jisté je, že na ně připadají velikonoční prázdniny následované státními svátky. Můžeme si tak užít pár dní volna a naplánovat si příjemný odpočinek. Kdy budou velikonoční prázdniny v roce 2024?

Velikonoční prázdniny

Kdy jsou velikonoční prázdniny v roce 2024?

Velikonoční svátky nemají pevně stanovené datum, jedná se o takzvaně pohyblivý svátek. Připadají vždy na první neděli po prvním jarním úplňku, tedy po tom, který je po 21. březnu. Letos tak bude velikonoční neděle 31. března 2024.

Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, vychází na 29. března a na pomlázku se chlapci vypraví na Velikonoční pondělí 1. dubna 2024. V tento den budou také zavřené prodejny s plochou nad 200 m? (na Velký pátek budou mít obchody otevřeno bez omezení). A není to apríl, takže větší nákupy si raději obstarejte předem.

Děti budou mít ve škole velikonoční prázdniny už na Zelený čtvrtek 28. března. Můžeme si tak naplánovat volno na celých pět dnů. To už je příjemný prodloužený víkend a nabízí se otázka, co podniknout. Můžeme jet odzimovat chalupu, nabarvit vajíčka, upéct beránka, uplést pomlázky nebo vyrazit na menší jarní dovolenou.

A kam na Velikonoce vyjet? Podívejte se na pár zajímavých tipů.

SPOČÍTEJTE SI POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Velikonoce u moře

Pokud máte rádi teplo a nemůžete se nabažit moře a sluníčka, zahajte letošní sezonu už na Velikonoce. Řada přímořských lokalit má na jaře ideální podmínky. Je zde už teplo, ale ještě ne nesnesitelné vedro. Vzhledem k tomu, že není hlavní turistická sezona, tak nejsou letoviska tak přeplněná lidmi jako v létě. A samozřejmě i cenově je jarní pobyt výhodnější.

 • Na přelomu března a dubna je ideální čas na dovolenou v Egyptě. Čeká vás tady už příjemné léto s teplotami do 30 °C a i moře už je vhodné ke koupání. Můžete si zaplavat, šnorchlovat a opalovat se na lehátku na pláži. Nezní to skvěle?
 • Krásné jaro zažijete na Mallorce, kde začínají kvést olivovníky, datlovníky nebo pomerančovníky.
 • Příjemně bude na Velikonoce i na Kypru, v Řecku (volte spíše jižní ostrovy, ideální je Rhodos) nebo v Tunisku. Teploty zde sice během velikonočních prázdnin ještě nebudou atakovat třicítky, očekávejte spíše teploty maximálně do 25 °C, ale rozhodně si užijete spoustu sportovních aktivit, objevování přírodních krás a obdivování kulturních památek.
 • Jarní klasikou jsou i Kanárské ostrovy, tady ale počítejte s chladnějším mořem. Na velikonoční plavání se na Kanárech vydají spíš jenom otužilci, ostatní si zarelaxují ve vyhřívaném bazénu.
 • Za opravdovým létem se na Velikonoce můžete vydat do exotičtějších lokalit. Skvělé jsou Kapverdské ostrovy u západní Afriky, v dubnu zde totiž začíná surfařská sezona. Moře je příjemné už od března a čeká vás celodenní sluníčko. Polehávání pod palmami si užijete koncem března také v Thajsku, kde je na jaře příjemněji než v létě, kdy začíná období dešťů. Ideální podmínky pro jarní dovolenou nabízí i Maroko, Zanzibar, Dominikánská republika nebo Mauricius.

Velikonoce na horách

Chcete si na velikonoční svátky ještě zalyžovat? Letos budou Velikonoce brzy, takže šance na zasněžené hory doprovázené jarním sluníčkem je poměrně velká. Zkuste strávit Velikonoční pondělí místo pomlázkou lyžováním na třpytící se sjezdovce. Co víc si přát! A kam o Velikonocích za sněhem?

Letos je naděje, že bude sníh ještě i na českých sjezdovkách, ale bylo by dobré volit výše položené hory, Krkonoše nebo Jeseníky.

Pokud chcete mít jistotu, vyjeďte si raději za hranice. Na přelomu března a dubna se bez problémů lyžuje v Alpách nebo Tatrách.

 • Na Slovensku volte jistotu - Lomnické sedlo, Tatranskou Lomnici nebo Štrbské Pleso. Díky podobným kulturním tradicím si tady můžete užít i řadu velikonočních tradic. Lyžařská střediska připravují velikonoční zábavný program a velikonoční program pro děti, například v Tatranské Lomnici si vaše děti užijí velikonoční dílničky a následnou prezentaci vlastnoručně vyrobených kraslic a pomlázek.
 • V Rakousku si stoprocentně zalyžujete v lyžařských střediscích Stubai, Hintertux, Mölltal/Ankogel, Kaprun - Zell am See nebo Hochzillertal.
 • V Itálii oslavíte Velikonoce na sjezdovkách ve skiareálech Bormio, Val Senales, Livigno a Dolomity.
 • Ve Francii zamiřte do Val Thorens, Chamonix a Les 3 Vallées.

Jedete na hory autem? Myslete na pojištění vozidla

Evropská lyžařská střediska jsou snadno dostupná autem, takže většina lyžařů naskládá zavazadla do svého auta a vyráží. Cestou se ale můžete dostat do nepříjemných problémů, ať už to je kolize s jiným vozidlem, nebo smyk na silnici. Příjemné není ani poškození auta na parkovišti nebo dokonce vykradení vozidla.

Pro vaši jistotu je lepší zajistit si před dovolenou havarijní pojištění, které podobné potíže pokryje. Můžete si buď sjednat klasické havarijní pojištění, nebo můžete využít krátkodobé pojištění vozidla do zahraničí. Podívejte se na naši kalkulačku havarijního pojištění a srovnejte si pojištění online.

SPOČÍTEJTE SI HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam na Velikonoční pondělí v ČR?

Jestli vás velikonoční dovolená v zahraničí neláká, naplánujte si velikonoční výlet po naší republice.

 • Můžete vyrazit za českými tradicemi a jít se projít po některém z velikonočních trhů, které plánují například v Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Opavě, Plzni, Zlíně a v dalších větších městech. Velikonoční jarmark vám nabídne možnost ochutnat řadu dobrot, na Zelený čtvrtek si dát již tradiční zelené pivo, koupit si velikonoční dekorace a zhlédnout velikonoční kulturní program.
 • Na Velikonoce se připravuje i řada zámků a hradů. Pestrý program si užijete na zámcích Sychrov, Český Krumlov, Kačina, Valtice, Loučeň, Žďár nad Sázavou a na hradech Helfštýn, Šternberk, Sovinec nebo Křivoklát. V Hluboké nad Vltavou určitě navštivte zámeckou zahradu, kudy povede velikonoční stezka s obřími kraslicemi.
 • Velikonoční a jarní zvyky si nejlépe připomenete ve skanzenech a muzeích v přírodě. Tradiční Velikonoce plné folkloru zažijete na Valašsku, na Slovácku, na Vysočině, na Hané, v Kouřimi nebo v Orlických horách.

Za sluníčkem i na hory s cestovním pojištěním

Až budete balit plavky a šnorchl nebo lyže a bundy, nezapomeňte si sjednat i cestovní pojištění. Ať už budete podnikat výlety, lyžovat, nebo si užívat vodních sportů, můžete si způsobit úraz. A řešit zdravotní péči v zahraniční destinaci je vždycky nepříjemné. Navíc když si představíme, na kolik nás ošetření nebo pobyt v nemocnici vyjde. Ušetřit si alespoň část starostí můžeme s cestovním pojištěním.

Cestovní pojištění pokryje nejen náklady na léčbu a hospitalizaci, ale také díky němu budete mít k dispozici asistenční službu, kde vám pomohou s řešením komplikací, s dorozuměním v případě jazykové bariéry nebo s vyřizováním na úřadech. Doporučuje se sjednat si i připojištění zavazadel, storna zájezdu nebo odpovědnosti.

A jaké cestovní pojištění je nejlepší? Samozřejmě takové, které vám pokryje vaše potřeby. Důležité je nastavit si správné limity a vybírat podle plánovaných aktivit. Cestovní pojištění si můžete snadno sami srovnat a sjednat online. Začněte tím, že kliknete na tlačítko níže.

SPOČÍTEJTE SI POJIŠTĚNÍ NA CESTY