Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kam na Velikonoce – tipy na prodloužený víkend

Publikováno: 30.03.2023

Velikonoce už jsou doslova za dveřmi, takže nás už tento týden čekají krásné 4 dny volna. Díky tomu si můžeme dopřát odpočinek v podobě prodlouženého víkendu a vyrazit třeba i do zahraničí. Podívejte se na naše tipy, kam přesně na Velikonoce 2023 vyrazit.

Kam na Velikonoce - tipy na prodloužený víkend

Kdy jsou Velikonoce?

Velikonoce nemají pevně dané datum, protože patří mezi tzv. pohyblivé svátky. Jejich termín se tak v průběhu let může lišit klidně o celý měsíc. A jak se tedy určuje? Velikonoční neděle bývá podle křesťanského kalendáře vždy první neděli po prvním jarním úplňku. Letos tedy Velký pátek vychází na 7. dubna a Velikonoční pondělí na 10. dubna.

Jak je to s obchody na Velikonoce?

Pokud nestihnete nakoupit před víkendem, nemusíte se bát – na Velký pátek můžou být obchody otevřené, ale přesný provoz si každá společnost určuje sama. Otevírací doba na Velikonoce se tedy u jednotlivých obchodů může lišit. Na Velikonoční pondělí pak musí být všechny obchody s plochou nad 200 m2 zavřené.

Kam na Velikonoce v Evropě?

Kam na Velikonoce do zahraničí? Pokud máte raději zimu, určitě si lze užít ještě i jarní lyžování v horských střediscích, a to především na ledovcích. Taková místa najdete v Rakousku i v Itálii. Například:

 • Gasteinertal – Grossarltal
 • Grossglockner – Heiligenblut
 • Schladming – Dachstein
 • Val Thorens
 • Tignes
 • Livigno

A vzhledem k tomu, že velikonoční prodloužený víkend zahrnuje pátek, víkend samotný a pondělí, můžete vyrazit i za exotikou. Dá se ovšem předpokládat, že si budete muset vzít pár dní volna navíc, ale i na toto období se zaměřují cestovní kanceláře a nabízejí pobyty například na Kanárských ostrovech, v Egyptě nebo Spojených arabských emirátech.

Přímořské oblasti mimo sezónu

Cestování například ke Středozemnímu moři má v dubnu své výhody. I když tu nezažijete parné horko, budete mít spoustu romantických míst jen pro sebe, jelikož tu nebude tolik turistů. Samozřejmě to není úplně na koupání, jelikož například v Neapoli bude takových 17 stupňů, v Athénách pak velmi podobně. Mnohem více ale už bude v severní Africe, například v Káhiře jistě přes 30 stupňů.

Pokud vám nevadí studenější počasí a rozhodnete se načerpat energii u moře, pak vězte, že na slovinské pobřeží dojedete z Brna autem v podstatě za 7 hodin, do Benátek je to pak třeba z Prahy asi 10 hodin jízdy.

Kam na Velikonoce s dětmi?

Pokud s rodinou chcete vycestovat mimo domov, existují různé alternativy tradičních Velikonoc. Jistě se budou v různých městech konat velikonoční řemeslné jarmarky, jako je ten v Českém Krumlově, mnohé památky otevírají návštěvnickou sezónu a přitom ještě nejsou tak zaplněné jako v létě. Navštívit tak můžete mimo jiné zámek v Lednici, Archeopark Pavlov, užít si můžete velikonoční výzdobu také na Karlštejně.

Zámek Lednice

Akce na Velikonoce

 • Velikonoce na hradě Bouzov - Prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem, s tradiční výtvarnou dálnou na nádvoří.
 • Jaro na vsi ve skanzenu Přerov nad Labem - Ukázka starých zvyků a obyčejů od masopustu do májů.

 • Velikonoční Mikulov - Víkendová akce spojená s oslavou Velikonoc. Hudební a taneční vystoupení, výtvarné dílničky, dětská divadelní představení, velikonoční jarmark s ukázkou tradičních řemesel, ochutnávka vín a velikonočních gastrospecialit.
 • Velikonoce na Veselém Kopci - Velmi oblíbená velikonoční akce, v rámci které v tradičních roubenkách uvidíte ukázku velikonočních obyčejů, dále krásné kraslice, ukázky velikonočního pečiva atd.
 • Velikonoce ve Slováckém muzeu - Podívejte se, jak se vyrábí hrkače, klepač, hračky i píšťalky ze dřeva, nebo zdobí kraslice (slámou, škrábáním i batikou).

Kam na Velikonoce v Praze?

 • Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí (od 25. 3. do 16. 4. 2023) - Největší velikonoční trhy v Česku, které nabídnou lidovou zábavu, ukázky tradičních zvyků a řemesel i dobré jídlo. Těšit se můžete na ukázky tradičních zvyků a řemesel i dobré jídlo a pití, dále typické velikonoční zboží, jarní dárky a speciality.
 • Velikonoční trhy na Pražském hradě (od 20. 3. do 16. 4. 2023) - Trhy se konají na Jiřském náměstí, kde si můžete koupit velikonoční zboží, ochutnat velikonoční speciality a podívat se na ukázky tradičních řemesel.
 • Velikonoční trhy na náměstí Republiky (od 25. 3. do 16. 4. 2023) - Zde si pochutnáte na perníčcích, klobásách, plněných knedlících i pražených mandlích. Čeká vás i široká nabídka tradičního zboží jako jsou ručně malované kraslice, velikonoční zajíčci a kuřátka, pomlázky a spousta velikonočních dekorací.
 • Velikonoční trhy v Praze na Václavském náměstí (od 25. 3. do 10. 4. 2023) - Čekají na vás velikonoční gastronomické speciality, pomlázky, malovaná vajíčka i doprovodný hudební program.

Bez cestovního pojištění to v zahraničí nepůjde

U cestovního pojištění velmi záleží na tom, jakým aktivitám se na dovolené plánujete věnovat. Zda to bude opravdu jen typická rodinná dovolená, relaxace a kultura, nebo klasická pěší turistika, či rizikové sporty. To vše zohledníte v produktu pojištění, které si sjednejte dostatečně dopředu.

Důležité je samozřejmě myslet i na asistenční služby, které vám velmi dobře pomohou s vypořádáním složité situace v cizích zemích.