Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Tip na výlet: Zajeďte si vlakem do Drážďan

Publikováno: 07.02.2024

Nasedněte na vlak a vydejte se na výlet do Drážďan. Nádherného města ležícího na břehu Labe. Čeká vás bohatá historie a kultura, kterou jezdí obdivovat turisté z celého světa. V našem článku se podíváme nejen na to, jak se dostat vlakem do Drážďan a zpět, ale připojíme i tipy, co zde rozhodně musíte vidět.

Vlakem do Drážďan

Kudy a jak vede cesta vlakem do Drážďan a zpět?

Vlakem do Drážďan se pohodlně dostanete z velké části českých měst, a navíc také poměrně rychle. Pokud chcete cestovat bez přestupů, můžete si vybrat ze dvou přímých spojů.

Vlak Praha-Drážďany

Každé 2 hodiny vypravují České dráhy v kooperaci s Deutsche Bahn AG vlak na trase:

 • PRAHA - Ústí nad Labem - Děčín -  Bad Schandau - DRÁŽĎANY

Jízdenku si tedy můžete koupit jak u ČD, tak u DB (u zahraničního dopravce hledejte vlak Praha-Dresden), a to i na všechny navazující spoje z celé České republiky. 

Vlak Liberec-Drážďany

V případě, že cestujete ze severu České republiky, zvolte vlak jedoucí po trase:

 • LIBEREC - Hrádek nad Nisou - Zittau - DRÁŽĎANY

Hned několik spojů za den (přímých i s jedním přestupem) provozuje společnost Trilex ve spolupráci s Die Länderbahn. Jízdenku na tento vlak si můžete koupit bez příplatku u průvodčího Trilex nebo přes e-shop DL.

Vlak Ústí nad Labem-Drážďany

Při cestě do Drážďan z pohraničí můžete využít výhodnou celodenní jízdenku Labe-Elbe Ticket, která platí pro neomezený počet jízd ve spojích Dopravy Ústeckého kraje a Verkehrsverbund Oberelbe. Dostanete se s ní tedy do velké části Saska, a to včetně Drážďan.

Noční spoje do Drážďan

Pokud se do Drážďan chystáte vlakem v noci, využijte pravidelný vlakový spoj, který jezdí na trase:

 • BŘECLAV - Brno - Pardubice - Praha-Holešovice - Ústí nad Labem - Děčín - Bad Schandau - DRÁŽĎANY

Novinkou od 25. března 2024 pak bude noční vlakový spoj z Prahy (a z Děčína a Ústí nad Labem) do Drážďan od společnosti European Sleeper, která se na tento typ dopravy specializuje. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kolik stojí cesta vlakem do Drážďan v roce 2024?

Cena jízdenek vlakem do Drážďan se odvíjí od typu vlaku, zvolené třídy, dnu v týdnu i času během dne, kdy se chystáte cestovat. Pro porovnání se podívejte na ceny jednosměrných jízdenek pro dospělého cestujícího do Drážďan:

Dopravce Trasa Cena jízdenky
České dráhy Praha-Drážďany od 479 Kč
Praha-Drážďany (noční vlak) od 501 Kč
Trilex Liberec-Drážďany od 320 Kč
Doprava Ústeckého kraje Ústní nad Labem-Drážďany od 340 Kč
European Sleeper Praha-Drážďany (noční vlak) Ceny budou dostupné od 25. 3.

Zdroj: Webové stránky dopravců; jízdné je počítáno 6. 2. 2024 pro jednoho dospělého a jednosměrnou cestu do Drážďan.

Nejlevnější cesta do Drážďan

Pokud hledáte nejlevnější možnost, jak se dostat vlakem do Drážďan, sledujte akce jednotlivých dopravců (informace najdete na jejich webových stránkách). Můžete se tak setkat se zajímavými slevami a speciálními nabídkami. Na levnější jízdné se mohou těšit také skupiny, děti, studenti, senioři a držitelé průkazu ZTP/P.

Zaujala vás možnost cestovat vlakem do Německa? Máme pro vás taky článek o cestě vlakem do Berlína. A pokud máte vstupenku na zápas českého týmu na MS Evropy ve fotbale 2024, mohla by vás zajímat cesta vlakem do Lipska.

Jak dlouho trvá cesta vlakem do Drážďan?

Doba cesty se liší podle trasy a typu vlaku (ten má vliv na počet zastávek v průběhu jízdy). Obecně se dá říct, že cesta vlakem do Drážďan přibližně trvá:

 • z Prahy do Drážďan - od 2 hod 30 min
 • z Liberce do Drážďan - od 2 hod
 • z Ústí nad Labem do Drážďan - od 1 hod 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

10 tipů, co vidět v Drážďanech

Drážďany leží jen kousek od našich hranic s Německem, takže si do nich můžete udělat i pohodový výlet na otočku. Velmi oblíbené jsou například zdejší adventní trhy, které patří k těm nejkrásnějším v Německu. Spousta zajímavých a jedinečných míst tu na vás ale čeká po celý rok. Vybrali jsme pro vás deset z nich, která si v Drážďanech rozhodně nesmíte nechat ujít!

 • Zwinger: Impozantní a nejproslulejší barokní stavba v Sasku. Skládá se z šesti pavilonů a zahrad, takže tvoří doslova dechberoucí komplex. Najdete zde také jednu z nejvýznamnějších galerií v Německu, ve které můžete obdivovat mistrovská díla od Rembrandta, Rubense a dalších známých umělců.
 • Frauenkirche: Symbol obnovy Drážďan po druhé světové válce. Během ní byla totiž tato nádherná barokní katedrála zničena a později zrekonstruována do své současné podoby.
 • Altmarkt: Staré tržiště, obklopené historickými budovami. Skvělé místo pro ochutnávku místní kuchyně a prozkoumání zdejšího života.
 • Albertinum: Původně se jednalo o zbrojnici, nyní zde najdete muzeum soch a galerii nových mistrů. 
 • Green Vault: Jedna z nejbohatších muzejních sbírek a dekorativního umění na světě.
 • Velká zahrada v Drážďanech: Skvělé místo pro odpočinek a relaxaci přímo v městském centru. Užijete si zde historické památky i spoustu zeleně. 
 • Procházka podél Labe: Dopřejte si relaxační procházku podél řeky Labe s výhledem na město a jeho dominanty.
 • Čtvrť Neustadt: Bohémská čtvrť plná kaváren, butiků a uměleckých galerií, které rozhodně stojí za návštěvu.
 • Fürstenzug: Největší porcelánový reliéf na světě, který se nachází na vnější zdi drážďanského zámku. Zobrazuje 35 panovníků a králů saských vévodství a jedná se o jednu z největších zdejších turistických atrakcí. 
 • Brühlova terasa: Nazývá se také balkón Evropy a nabízí jedinečný pohled na Labe a historické centrum Drážďan.

Jedná se opravdu o pouhý zlomek toho, co můžete v Drážďanech zažít. Pokud do hlavní saské metropole cestujete s dětmi, určitě při své návštěvě nevynechejte i Německé muzeum hygieny a místní zoo.

Co ochutnat v Drážďanech

Objevujete rádi zahraniční gastronomii? Pak si v Drážďanech dopřejte ochutnávku saských vín z údolí Labe se svou zvláštní aromatickou jemností. A jestli plánujete v Drážďanech strávit více dní, udělejte si čas na výlet po 55 km dlouhé Saské vinné cestě s muzeem vína. Zkrátka ale nepřijdou ani pivaři - věděli jste o tom, že se v Sasku vaří na 310 druhů oblíbeného zlatavého moku?

Milovníci sladkých chutí musí určitě vyzkoušet Dresdner Eierschecke. Jde o koláč z kynutého těsta s vrstvou tvarohu a nadýchanou vaječnou směsí vyšlehanou s máslem, cukrem a vanilkovým pudinkem.

Dbejte na své bezpečí se správným cestovním pojištěním

Ještě než se vydáte na svůj výlet vlakem do Drážďan, sjednejte si cestovní pojištění do Německa, které se o vás postará za všech okolností. A je úplně jedno, jestli vyrážíte jen na výlet na otočku. Stát vás bude doslova jen pár korun a v případě nouze vám může ušetřit částky podstatně vyšší. Tak na něj nezapomeňte, abyste si své zážitky užili opravdu naplno.

A zvlášť pečlivě své cestovní pojištění vybírejte v případě, kdy se návštěvu Drážďan chystáte spojit třeba i s lyžováním v Německu. Přeci jen se jedná o sport, a při tom riziko úrazu hrozí o něco více. Cestovní pojištění si můžete jednoduše spočítat pomocí naší online kalkulačky. Nezávazně a zdarma.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ