Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vlakem do Lipska: Cesta plná historie, kultury a v roce 2024 i fotbalu!

Publikováno: 06.03.2024

Jak se nejlépe dostanete vlakem do Lipska? Tato německá metropole láká návštěvníky svou bohatou historií, živou kulturou i fascinujícími památkami. Letos má navíc velké lákadlo pro všechny milovníky fotbalu - koná se zde totiž EURO 2024. Pojďme se na cestu vlakem do Lipska podívat blíže.

Vlakem do Lipska

Kudy a jak dlouho vede cesta vlakem do Lipska?

Vlaky Praha-Lipsko jezdí nejčastěji na této trase:

PRAHA - Ústí n. Labem - Děčín - Bad Schandau - Drážďany - Riesa - LIPSKO

Z našeho hlavního města najdete i přímý spoj (EC vyjíždějící v podvečerních hodinách), spíše ale počítejte minimálně s jedním přestupem. V takovém případě vlaky z Prahy do Lipska vyjíždí přes den přibližně každé dvě hodiny. 

Délka cesty se pak odvíjí od toho, zda budete cestovat vlaky EC, IC, nebo také rychlíky či spěšnými vlaky:

 • Přímý spoj (EC): 3 hod. 55 min.
 • 1 přestup (EC, IC): 4 hod.
 • 2 přestupy (EC, rychlík/spěšný vlak): 4 hod. 22 min.

U spojů s více přestupy, kde vás čeká cestování i osobními vlaky, počítejte s tím, že cesta vlakem do Lipska potrvá od 5 hodin výše. Kromě toho je zde riziko, že některé spoje na sebe nebudou v případě zpoždění navazovat, takže se vám doba ve vlaku a na nádražích ještě o něco prodlouží. 

porovnat cestovní POJIŠTĚNÍ

Jízdenky - vlaky do Lipska

Spoje do Lipska - České dráhy

Do Lipska se vlakem z České republiky dostanete spoji Českých drah ve spolupráci s Deutsche Bahn AG. Jednotlivé spoje pak tvoří mezinárodní vlaky třídy EC, IC i rychlíky, spěšné vlaky a osobní vlaky. 

Nejsnadněji se do Lipska dostanete z Prahy (přímé spojení a častá spojení s jedním přestupem). Při cestě z Brna pak počítejte většinou se třemi přestupy (doba na cestě od 6 hod. 30 min. výš).

Spoje do Lipska - RegioJet

Vlaky od společnosti RegioJet do Lipska nejezdí.

Spoje do Lipska - Leo Express

Ani Leo Express své vlaky do Lipska nevypravuje.

Noční vlak do Lipska

Do Lipska se můžete vydat také nočním vlakem Nightjet od Českých drah s moderními, pohodlnými i lůžkovými vozy. O svou bezpečnost se v nich opravdu bát nemusíte. V lehátkovém voze jsou posuvné dveře zajištěné na otočný zámek a řetízek. V lůžkových oddílech jsou v každé části bytelné neprůhledné dveře, které je možné zamknout, a to také přídavným bezpečnostním zámkem. 

U nočního vlaku ovšem počítejte s tím, že se nejedná o přímý spoj - budete muset přestoupit v Drážďanech.

Trasa nočního vlaku do Lipska:

 • BŘECLAV - Brno - Praha - Ústí n. Labem - Děčín - Bad Schandau - Drážďany 

PŘESTUP

 • DRÁŽĎANY - Riesa - LIPSKO

porovnat cestovní POJIŠTĚNÍ

Vlakem do Lipska - cena v roce 2024

Zajímá vás, kolik stojí cesta vlakem do Lipska v letošním roce? Stačí se podívat na naši tabulku s přehledem cen jízdenek z Prahy do Lipska a hned budete mít jasno.

Pamatujte, že vliv na cenu jízdenek má typ vlaku, zvolená třída, den v týdnu i čas během dne, kdy se chystáte cestovat.

Dopravce Typ spoje Cena jízdenky
České dráhy Přímý spoj EC od 619 Kč
České dráhy Jeden přestup (EC, IC/rychlík) od 1 135 Kč
České dráhy Dva přestupy (EC, IC, rychlík/osobní vlak) od 1 671 Kč
České dráhy Noční vlak od 2 190 Kč

Zdroj: Idos.cz; orientační ceny jednosměrné jízdenky pro 1 dospělého platné k 5. 3. 2024. Nejedná se o obchodní nabídku.

Nejlevnější cesta do Lipska

Pro získání nejvýhodnějších jízdenek do Lipska sledujte speciální akce Českých drah i Deutsche Bahn AG. Může se jednat například o skupinové nebo sezonní slevy a určitě také ušetříte při nákupu zpátečních jízdenek.

Pokud se navíc chystáte na EURO 2024, určitě vás potěší zpráva, že na vybrané typy jízdenek Interrail Pass Global (v nabídce od ČD) získáte se vstupenkami na fotbalové zápasy zajímavé slevy!

Co vidět v Lipsku

Na první pohled si toto město zamilujete pro jeho malebné uličky, historické budovy a atmosféru, která vás vtáhne do svého osobitého světa. V Lipsku byste pak rozhodně neměli minout tato místa:

 • Alter Markt: Místo, kde se potkává minulost s přítomností. Na tomto historickém trhu budete mít možnost prozkoumat širokou paletu místních produktů a řemesel.
 • Völkerschlachtdenkmal: Monumentální socha zasvěcená památce bitvy u Lipska v roce 1813 vás jednoduše okouzlí svou impozantností.
 • Oper Leipzig: Milovníci umění si určitě užijí návštěvu této významné operní budovy, která v sobě snoubí eleganci, kulturu a nespoutanou vášeň pro hudbu.
 • Zoo Leipzig: Tip především pro rodiny s dětmi nebo prostě milovníky zvířat. 
 • Augustusplatz: Impozantní náměstí obklopené historickými budovami, které je ideálním místem pro relax a pozorování městského života.
 • Museum der Bildenden Künste: Umělecké muzeum s bohatou sbírkou evropského umění od středověku až po současnost.
 • Panorama Tower: Mrakodrap, odkud budete moci obdivovat panoramatický výhled na Lipsko a jeho okolí.
 • Altes Rathaus: Historický palác, ve kterém budete moci nahlédnout do minulosti Lipska a seznámit se s jeho významnými událostmi.
 • Clara-Zetkin-Park: Park, který je doslova oázou klidu a krásné přírody.
 • Karl-Liebknecht-Straße: Ulice plná kaváren, restaurací i butiků.

Lipsko - EURO 2024

Letos se v Lipsku bude konat významná sportovní i společenská událost, festival EURO 2024, a to od 14. června do 14. července. Přímo v centru města na náměstí Augustusplatz vyroste fanouškovská zóna, kde na návštěvníky budou čekat oblíbené atrakce i celá řada aktivit, stejně jako možnost sledovat fotbalové turnaje. Samotný fotbalový stadion je pak vzdálený pouhé 4 km chůze, takže se jedná o příjemnou procházku.

Češi hrají své skupinové zápasy právě v Lipsku a v Hamburku. Máme pro vás článek ohledně cesty vlakem do Hamburku.

Sportovní festival nabídne také hudební a kulturní program, vyhlídkové kolo a celou řadu aktivit pro děti. Jak vidíte, jde o skvělý tip minimálně na výlet, a to ať už se chystáte do Lipska vlakem, nebo budete do Německa cestovat autem.

Pokud se rozhodnete cestovat autem, budou se vám hodit informace, které naleznete v těchto článcích:

Cestovní pojištění do Lipska

Jestli se chystáte vyrazit do Lipska, nezapomeňte si kromě jízdenek před cestou sjednat cestovní pojištění do Německa. Ať už máte v plánu výlet, prodloužený víkend, nebo rovnou dovolenou. Zaměřte se hlavně na správné limity léčebných výloh, ze kterých plynou náklady na lékařské ošetření, hospitalizaci, léky i případný převoz zpátky do Česka. Určitě oceníte také pojištění odpovědnosti či pojištění zavazadel, která vám podají pomocnou ruku v případě nouze. 

A kde si cestovní pojištění do Lipska sjednat a srovnat? Přece přes naši online kalkulačku! Právě v ní uvidíte nabídky jednotlivých pojišťoven a můžete si vybrat tu nejlepší pro vás.

porovnat cestovní POJIŠTĚNÍ