Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem do Norska

Publikováno: 01.08.2023

Chystáte se vyrazit autem do Norska? Nedivíme se. Je to fascinující země plná nádherné přírody, fjordů, horských štítů a malebných vesnic. Cesta autem do Norska navíc nabízí svobodu, flexibilitu a možnost zastavit se na místech, která byste jinak možná nikdy nenavštívili. V tomto článku vám představíme nejlepší trasy, přidáme praktické informace, na které byste neměli zapomenout, i jaké cestovní pojištění si nejlépe sjednat.

Proč jet autem do Norska?

Norsko autem si užijete hned z několika důvodů. K těm hlavním určitě patří:

 • Překrásná příroda na každém kroku: V tomto případě tedy spíše na každém kilometru. Norsko je známé svými dechberoucími scenériemi. Cesta autem vám umožní objevovat nepopsatelně krásné výhledy, projíždět kolem zelených údolí, vodopádů a divokých lesů. 
 • Flexibilita v plánování: Cestování autem do Norska vám umožní plánovat trasu podle vašich představ. Můžete si udělat spontánní zastávky, zdržet se na místech, která vás nejvíce zaujmou, a změnit plány, kdykoliv budete chtít. Nemusíte se vázat na pevný harmonogram, jaký často vyžadují jiné způsoby dopravy.
 • Cesta jako zážitek: Samotná cesta autem může být velkým dobrodružstvím. Budete projíždět horskými průsmyky, serpentinami a městečky s typicky norskou architekturou. Každý den na silnici tak může být novým zážitkem a dobrodružstvím.

Kdy jet nejlépe autem do Norska?

Ideální období pro cestu autem do Norska je od května do září. Během těchto měsíců je zde klima příznivé, dny jsou delší a většina turistických atrakcí je otevřena. Vyhněte se cestování v průběhu zimních měsíců, kdy vám cestování znepříjemní nejen nepříznivé počasí, ale také stav silnic.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejlepší cesta autem do Norska

Pro cestu do Norska můžete využít několik tras. Počítejte ovšem s tím, že se ve všech případech jedná o poměrně dlouhé varianty.

PRAHA - Drážďany - Berlín - Sassnitz (trajekt) - Ystad - Malmö - Göteborg - OSLO

 • 1 293 km
 • Praha-Sassnitz - cca 6 hod. 35 min.
 • Cesta na trajektu - 2 hod. 30 min. (Sassnitz-Ystad)
 • Ystad-Oslo - cca 6 hod. 35 min.

PRAHA - Drážďany - Berlín - Rostock (trajekt) - Trelleborg - Malmö - Göteborg - OSLO

 • 1 194 km
 • Praha-Rostock - cca 6 hod.
 • Cesta na trajektu - 5 hod. 30 min. (Rostock-Trelleborg)
 • Trelleborg-Oslo - cca 6 hod. 30 min.

PRAHA - Drážďany - Berlín - Rostock (trajekt) - Gedser - Kodaň - Malmö - Göteborg - OSLO

 • 1 472 km
 • Praha-Rostock - cca 6 hod.
 • Gedser-Oslo - cca 8 hod.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

PRAHA - Poznaň - Bydhošť - Gdaňsk (trajekt) - Nynäshamn - Örebro - OSLO

 • 1 285 km
 • Praha-Gdaňsk - cca 7 hod. 35 min.
 • Cesta na trajektu - 18 hod. (plavba přes noc)
 • Nynäshamn-Oslo - cca 6 hod. 30 min.

PRAHA - Drážďany - Berlín - Puttgarden (trajekt) - R?dby - Kodaň - Malmö - Göteborg - OSLO

 • 1 527 km
 • Praha-Puttgarden - cca 7 hod. 10 min.
 • Cesta na trajektu - 1 hod.
 • R?dby-Oslo - cca 8 hod.

Celkově by se dalo říct, že nejlepší a nejlevnější cesta do Norska je ta, kdy se vydáte například obytným vozem, případně s více lidmi, a podělíte se o náklady na cestu.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autem do Norska bez trajektu

Pokud se na cestě do Norska chcete vyhnout trajektům, existují také alternativní trasy, které vás do této severské země dovedou ,,suchou nohou". Mějte však na paměti, že taková cesta je delší a náročnější. Proto je dobré si pro ni vyhradit více dní.

PRAHA - Drážďany - Hannover - Hamburk - Kolding - Aalborg - dánské mosty: Storebaeltsbroen a ?resundsbron - OSLO

 • 1 451 km
 • 16 hod.

Dálniční poplatky a mýtné cestou do Norska

Cena autem do Norska je kromě ceny pohonných hmot ovlivněná také dálničními poplatky a mýtným. Jak je to s nimi v jednotlivých státech, kterými budete projíždět? Pojďte se na to podívat:

Německo

 • Cesta po německých dálnicích je prozatím zdarma. Brzy se dá ovšem očekávat zavedení elektronické dálniční známky.

Dánsko

 • Dálnice jsou v Dánsku zdarma. Platí se pouze mýtné, a to za přejezd mostů přes moře - Storebaelt a ?resund.
 • Ceny: Storebaelt 859 Kč, ?resund 1 357 Kč

Švédsko

 • Dálnice jsou ve Švédsku zdarma. Platí se pouze mýtné, a to za přejezd mostu Öresund.
 • Cena: Öresund 1 300 Kč 

Norsko

 • V Norsku se platí mýtné, a to za používání dálnic, vybraných úseků silnic, některých mostů a tunelů. Mýtné je možné platit hotově nebo s pomocí elektronického systému AutoPASS.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Povinná výbava Norsko

V Norsku je doporučeno mít ve vozidle hasicí přístroj, autolékárničku, výstražný trojúhelník a reflexní vestu. Děti do 150 cm musí být přepravovány v odpovídající autosedačce nebo s podsedákem, přičemž děti ve věku od 4 let do 150 cm nesmí cestovat na předním sedadle, a to ani v zádržném systému. 

Informace pro motoristy Norsko

 • Maximální povolená rychlost: V obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 90 km/h. Nicméně v některých oblastech může být omezení rychlosti nižší, a to zejména v blízkosti škol, nemocnic nebo v národních parcích. 
 • Tolerance alkoholu za volantem: Limit alkoholu v krvi je pro řidiče v Norsku velmi přísný. Maximální povolená hladina alkoholu je 0,2 promile. Pro mladé řidiče (do 23 let), řidiče autobusů a nákladních vozidel platí nulová tolerance.
 • Denní svícení: V Norsku je povinné denní svícení po celý rok. 
 • Kamery a antiradary: Norsko má striktní pravidla týkající se používání kamer a antiradarových zařízení. Používání jakéhokoliv zařízení, které by mohlo rušit nebo interferovat s radarovými nebo kamerovými systémy na sledování rychlosti, je zakázáno a přísně trestáno.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní pojištění do Norska

Ještě než vyrazíte na cestu, sjednejte si do Norska cestovní pojištění. I když tato země není členem Evropské unie, patří do Evropského hospodářského prostoru, takže je zde platný i váš Evropský zdravotní průkaz (EHIC). Jak ale jistě víte, na jeho uplatnění není dobré spoléhat a vždy je lepší uzavřít i komerční cestovní pojištění. V rámci průkazu EHIC není totiž pokryta péče mimo státní zdravotnická zařízení, spoluúčast na případném ošetření či hospitalizaci, asistenční služby a především případná repatriace zpět do České republiky.

Při výběru cestovního pojištění se zaměřte především na odpovídající nastavení limitů léčebných výloh a rozsahu asistenčních služeb. Dále máte možnost také sjednání některého z užitečných připojištění, jako je:

Vzhledem k tomu, že se do Norska chystáte autem, určitě by ve vašem cestovním pojištění neměla chybět autoasistence, kterou v případě nouze ocení každý motorista. A jestli se chystáte v Norsku také sportovat, nezapomeňte také na připojištění rizikových či extrémních sportů.

S výběrem a sjednáním toho nejlepšího cestovního pojištění do Norska vám pak pomůže online kalkulačka. Do té stačí zadat základní údaje o cestě, jako je její termín, cílová destinace, zadat věk pojištěných, a vybrat si z nabízených připojištění.

Hned v dalším kroku uvidíte přehledné srovnání pojišťoven a jejich produktů. Ty si můžete v klidu projít, upravovat a jakmile budete mít vybráno stačí kliknout na tlačítko Koupit. Po sjednání pojištění obdržíte obratem e-mail, ve kterém budou všechny důležité dokumenty a informace. Pojištění vzniká úhradou pojistného, které můžete zaplatit online platební kartou nebo převodem.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Covid-19 a cestovní pojištění

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit.

Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.

Kam v Norsku autem na ryby?

Norsko je proslulé svými bohatými rybářskými revíry. Pokud rádi rybaříte, nezapomeňte si s sebou vzít potřebné povolení a vybavení. Mezi oblíbené destinace pro rybáře patří fjordy v okolí města Bergen, jezero Mj?sa nebo třeba oblast Lofoty. Rybaření v norské přírodě je jedinečným zážitkem, který si jistě užijete.

Přejeme vám skvělou cestu autem do Norska a nezapomeňte si užít všechny úchvatné momenty, které vás na této nezapomenutelné cestě budou provázet.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ