Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem do Norska

Publikováno: 01.07.2024

Chystáte se vyrazit autem do Norska? Je to fascinující země plná nádherné přírody, fjordů, horských štítů a malebných vesnic. Cesta autem do Norska navíc nabízí svobodu, flexibilitu a možnost zastavit se na místech, která byste jinak možná nikdy nenavštívili. V tomto článku vám představíme nejlepší trasy, přidáme praktické informace, na které byste neměli zapomenout, i jaké cestovní pojištění si nejlépe sjednat.

Autem do Norska

Při cestách do zahraničí by se rozhodně nemělo zapomínat na cestovní pojištění. Hledáte momentálně pro sebe to nejlepší? Tak jste tady správně. Naše kalkulačka cestovního pojištění vám během chvilky ukáže, která pojišťovna pro vás má tu nejvýhodnější nabídku.

Kalkulačka CESTOVNÍho POJIŠTĚNÍ

Nejlepší trasy autem do Norska

Ideální období pro cestu autem do Norska je od května do září. Během těchto měsíců je zde klima příznivé, dny jsou delší a většina turistických atrakcí je otevřena. Vyhněte se cestování v průběhu zimních měsíců, kdy vám cestování znepříjemní nejen nepříznivé počasí, ale také stav silnic.

Letní soutěž s cestovním pojištěním

Pro cestu do Norska můžete využít několik tras. Počítejte ovšem s tím, že se ve všech případech jedná o poměrně dlouhé varianty.

Nejkratší trasa autem do Norska

Praha-Drážďany-Berlín-Sassnitz-Trelleborg-Malmö-Göteborg-Oslo Čas Kilometry
Praha-Sassnitz 7 hodin 660 km
Sassnitz-Trelleborg (trajekt) 3,5 hodiny 125 km
Trelleborg-Oslo 6,5 hodiny 600 km
Celkem 17 hodin 1 385 km 

Poznámka: Časy jsou orientační, záleží na aktuální dopravní situaci. 

Nejrychlejší trasa autem do Norska

PRAHA - Hirthshals - Larvik - OSLO

 • Praha-Hirthshals - cca 11,5 hodiny, asi 1 150 kilometrů
 • Cesta na trajektu (Hirthshals-Larvik) - 3 hodiny, asi 170 kilometrů
 • Larvik-Oslo - cca 1,5 hodiny, asi 130 kilometrů

Celkem: cca 16 hodin, 1 450 kilometrů 

Praha-Hirthshals-Larvik-Oslo Čas Kilometry
Praha-Hirthshals 11,5 hodiny 1 150 km
Sassnitz-Trelleborg (trajekt) 3 hodiny 170 km
Trelleborg-Oslo 1,5 hodiny 130 km
Celkem 16 hodin 1 450 km 

Poznámka: Časy jsou orientační, záleží na aktuální dopravní situaci.

Nezapomeňte si před cestou sjednat havarijní pojištění, které se postará o pokrytí škod na vašem autě, pokud by došlo k havárii. Srovnejte si nabídky pojištění přes naši kalkulačku.

Srovnat havarijní pojištění

Cesta do Norska bez trajektu

Chcete se dostat do Norska tzv. suchou nohou? Pak pro vás máme jednu trasu, která je z těch uvedených nejdelší a také trvá nejdéle.

Praha - Drážďany - Hannover - Hamburk - Kolding - Aalborg - dánské mosty: Storebaeltsbroen a ?resundsbron - Oslo

 • Délka: 1 700 km
 • Čas: 17,5 hodiny

Dálniční poplatky a mýtné cestou do Norska

Cena autem do Norska je kromě ceny pohonných hmot ovlivněná také dálničními poplatky a mýtným. Jak je to s nimi v jednotlivých státech, kterými budete projíždět? Pojďte se na to podívat:

Německo

Dánsko

 • Dálnice jsou v Dánsku zdarma. Platí se pouze mýtné, a to za přejezd mostů přes moře - Storebaelt a ?resund.
 • Ceny: Storebaelt 859 Kč, ?resund 1 357 Kč

Švédsko

 • Dálnice jsou ve Švédsku zdarma. Platí se pouze mýtné, a to za přejezd mostu Öresund.
 • Cena: Öresund 1 300 Kč 

Norsko

 • V Norsku se platí mýtné, a to za používání dálnic, vybraných úseků silnic, některých mostů a tunelů. Mýtné je možné platit hotově nebo s pomocí elektronického systému AutoPASS.

Povinná výbava v Norsku

V Norsku je doporučeno mít ve vozidle hasicí přístroj, autolékárničku, výstražný trojúhelník a reflexní vestu. Děti do 150 cm musí být přepravovány v odpovídající autosedačce nebo s podsedákem, přičemž děti ve věku od 4 let do 150 cm nesmí cestovat na předním sedadle, a to ani v zádržném systému. 

Rychlostní limity a další předpisy v Norsku

 • Maximální povolená rychlost: V obci 50 km/h, mimo obec 80 km/h, na dálnici 90 km/h. Nicméně v některých oblastech může být omezení rychlosti nižší, a to zejména v blízkosti škol, nemocnic nebo v národních parcích. 
 • Tolerance alkoholu za volantem: Limit alkoholu v krvi je pro řidiče v Norsku velmi přísný. Maximální povolená hladina alkoholu je 0,2 promile. Pro mladé řidiče (do 23 let), řidiče autobusů a nákladních vozidel platí nulová tolerance.
 • Denní svícení: V Norsku je povinné denní svícení po celý rok. 
 • Kamery a antiradary: Norsko má striktní pravidla týkající se používání kamer a antiradarových zařízení. Používání jakéhokoliv zařízení, které by mohlo rušit nebo interferovat s radarovými nebo kamerovými systémy na sledování rychlosti, je zakázáno a přísně trestáno.

Norové jsou na dodržování předpisů opravdu striktní a pokutu můžete dostat i za velmi malé překročení povolené rychlosti. Cenově vás vyjde na několik stovek až nižší jednotky tisíc norských korun. Pro přepočet do českých korun stačí tyto částky vynásobit dvěma, jelikož aktuální kurz stanovuje 1 norskou korunu za cenu 2,2 českých korun.

Povinné ručení do Norska

Jelikož Norsko patří mezi země tzv. EHP (Evropský hospodářský prostor), tak by vám mělo platit povinné ručení i v tomto státě. Nicméně není na škodu si zkontrolovat pojistné podmínky a případné nejasnosti si vyjasnit s vaší pojišťovnou.

Jako doklad o existenci pojištění odpovědnosti za újmu vzniklou provozem vozidla slouží zelená karta. Zatímco v ČR ji můžete mít i v elektronické podobě, pro zahraničí cesty je lepší mít ji vytištěnou, a to až do konce roku 2024. Od roku 2025 bude postačovat i v PDF formátu, například v mobilním telefonu.

Při této příležitosti vás může napadnout, zda na povinném ručení nepřeplácíte. To si můžete zkontrolovat v naší kalkulačce a případně si ihned najít tu pro sebe nejlepší pojistku.

Najít Povinné ručení

Cestovní pojištění do Norska

Ještě než vyrazíte na cestu, sjednejte si do Norska cestovní pojištění. I když tato země není členem Evropské unie, patří do Evropského hospodářského prostoru, takže je zde platný i váš Evropský zdravotní průkaz (EHIC). Jak ale jistě víte, na jeho uplatnění není dobré spoléhat a vždy je lepší uzavřít i komerční cestovní pojištění. V rámci průkazu EHIC není totiž pokryta péče mimo státní zdravotnická zařízení, spoluúčast na případném ošetření či hospitalizaci, asistenční služby a především případná repatriace zpět do České republiky.

Při výběru cestovního pojištění se zaměřte především na odpovídající nastavení limitů léčebných výloh a rozsah asistenčních služeb. Dále máte možnost také sjednání některého z užitečných připojištění, jako je:

Vzhledem k tomu, že se do Norska chystáte autem, určitě by ve vašem cestovním pojištění neměla chybět autoasistence, kterou v případě nouze ocení každý motorista. A jestli se chystáte v Norsku také sportovat, nezapomeňte také na připojištění rizikových či extrémních sportů.

S výběrem a sjednáním toho nejlepšího cestovního pojištění do Norska vám pak pomůže online kalkulačka. Do té stačí zadat základní údaje o cestě, jako je její termín, cílová destinace, zadat věk pojištěných a vybrat si z nabízených připojištění.

Hned v dalším kroku uvidíte přehledné srovnání pojišťoven a jejich produktů. Ty si můžete v klidu projít, upravovat, a jakmile budete mít vybráno, stačí kliknout na tlačítko Koupit. Po sjednání pojištění obdržíte obratem e-mail, ve kterém budou všechny důležité dokumenty a informace. Pojištění vzniká úhradou pojistného, které můžete zaplatit online platební kartou nebo převodem.

SRovnat CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ