222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování do Chorvatska

Chorvatsko patřilo už za Rakousko-Uherska k oblíbeným destinacím u moře a nejinak je tomu až do současnosti. Ne nadarmo mají tuto slovanskou zemi rádi i Češi a proto při plánování léta počítají i s několika týdny právě zde.

Cestování Chorvatsko

Informace pro řidiče

Pokud jste v Chorvatsku už někdy byli, tak jistě víte, že Chorvaté v poslední letech investovali do kvalitní dálniční sítě. A skutečně, po dálnicích se pohodlně dostanete do Záhřebu, Rijeky, Splitu nebo na Makarskou. Podobně, jako v Itálii se i zde vybírá mýto v mýtných branách, takže nemusíte řešit dálniční známky. Na druhou stranu Chorvatsko každoročně zvyšuje cenu mýtného kvůli letní turistické sezóně, a to až o 10 % (od 1. července do 31. září). Ze Záhřebu do Zadaru vás cesta vyjde na nějakých 500 Kč, do Splitu okolo 700 Kč.

Kam do Chorvatska?

Češi do Chorvatska jezdí primárně na letní dovolenou. I přesto ale můžete do Chorvatska za lyžováním. Sjezdovky se nacházejí zejména v blízkosti Záhřebu, tedy na severu země, kde je podnebí odlišné, oproti přímořským oblastem., ale lyžovat se dá i nedaleko Rijeky. Přímo nad Záhřebem se tedy nachází sjezdovky v Sljeme, blíž k pobřeží na západě je pak olympijský areál Bjelolasice.

Samotný Záhřeb je historické město spíše středoevropského typu a proto se zde turisté příliš „neohřejí“. Většina cílů se nachází na proslulém chorvatském pobřeží. Zmínili jsme poloostrov Istrii, kde najdete hned několik historických památek, jako je šestý největší římský amfiteátr v Pule, byzantská bazilika s mozaikovou výzdobou ze 6. století v Poreči, nebo opuštěný středověký urbex Dvigrad uprostřed istrijských kopců. Istrie je také proslulá jeskyněmi a přívětivou, viniční krajinou pro cykloturistiku.

Pod ochranou UNESCO jsou rovněž průzračná Plitvická jezera u hranic s Bosnou, ale doporučujeme sem dorazit brzo ráno, abyste se na úzkých stezkách nemačkali s velkým počtem turistických zájezdů z celého světa.

Dále na jih se nachází Zadar s dalšími římskými památkami a vodními varhanami, proslulý přístav s historickým městem Split, chorvatská riviéra Makarska a úplně na jihu monumentální Dubrovník. Oblíbené jsou i chorvatské ostrovy, kterých je v Jaderském moři 79 s rozlohou více než 1 km čtverečních (známý je zejména Krk nebo Belej) a více jak 500 menších ostrůvků. U pobřeží se dá věnovat horské turistice, ale také potápění, jachtingu nebo jízdě na kajacích.

Chorvatsko a covid-19

Stejně jako do velká části zemí EU je nyní možné do Chorvatska vstoupit bez nutnosti prokazovat jeden z dokumentů 3G. To znamená, že nemusíte dokládat certifikát o očkování, prodělání nemoci, ani negativní PCR/antigenní test. Toto je platné od 9. dubna 2022.

Díky zlepšení celkové pandemické situace byla rovněž zrušena mnohá opatření uvnitř státu. V podstatě zůstává jen povinnost ochrany dýchacích cest v podobě roušek a respirátorů ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče.

Vypadá to tedy, že dovolenou v Chorvatsku si budeme moci užít bez větších restrikcí, tedy pokud se situace opět nezhorší. Stále je dobré však myslet na vhodné cestovní pojištění, které nadále zohledňuje případnou hospitalizaci nebo karanténu kvůli nemoci covid-19, stejně tak storno vašeho zájezdu.