Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování do Chorvatska

Chorvatsko patřilo už za Rakousko-Uherska k oblíbeným destinacím u moře a stejné je to i v dnešní době. Proto mají tuto krásnou zemi rádi i Češi, kteří si ji pravidelně vybírají pro svou letní dovolenou, a to klidně i na několik týdnů.

Cestování Chorvatsko

Jaké si sjednat cestovní pojištění do Chorvatska

Chorvatsko je sice součástí EU, nemůžete se zde spoléhat pouze na „modrou kartičku“ (průkaz EHIC) a sjednat si odpovídající cestovní pojištění, které se postará o vaši klidnou a bezpečnou dovolenou. Při jeho výběru byste se měli orientovat podle toho, jak budete svou dovolenou trávit – jestli například „pouze“ lenošením nebo máte v plánu i nějaké sportovní aktivity, a brát v potaz aktuální rizika (například covid-19).

Proč si sjednat cestovní pojištění do Chorvatska

Jednoduše proto, abyste se cítili bezpečně. I s postupným rozvolňováním bezpečnostních opatření, která souvisí s pandemií by vaše cestovní pojištění do Chorvatska mělo obsahovat krytí pro riziko covid-19, v případě léčby, hospitalizace, repatriace či storna dovolené kvůli onemocnění koronavirem.

Zároveň se cestovní pojištění vztahuje na úhradu nákladů spojených s běžnými nemocemi a úrazy, které vás na dovolené v Chorvatsku mohou potkat (například střevní potíže, šlápnutí na ježka nebo sportovní úraz a tak dále). Sumy se v těchto a dalších případech mohou pohybovat „jen“ v řádech stovek nebo tisíců. I tak se ale jedná o částky, které by v rodinném rozpočtu chyběly – a není lepší si za tyto peníze raději koupit dobrou zmrzlinu a nechat cestovní pojištění, ať se o to postará?

Jaké druhy činností cestovní pojištění do Chorvatska kryje

Cestovní pojištění se běžně vztahuje na klasické rekreační sporty. Pokud plánujete sportovat aktivněji, raději si v cestovním pojištění nastavte vyšší limity pro léčebné výlohy a připojistěte si úrazové pojištění. Zcela jistě si pak v pojistných podmínkách ověřte, do jaké kategorie spadá sport, který se chystáte provozovat (rekreační, rizikový či extrémní). Do smlouvy pak případně přidejte i připojištění rizikových či extrémních sportů.

Dále určitě oceníte i pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na případy, kdy nechtěně způsobíte škodu třetí osobě (na zdraví či majetku). Například pokud někoho srazíte na cyklostezce, vaše dítě shodí zboží z regálu v obchodě a podobně. Toto pojištění se totiž vztahuje na všechny členy rodiny, a to včetně těch čtyřnohých.

Uvidíte, že se správně nastaveným cestovním pojištěním do Chorvatska nebudete muset nic řešit a jen si klidně užívat slunce a moře! Sjednat si ho navíc můžete snadno, rychle, online a z pohodlí domova, stačí použít chytrou kalkulačku cestovního pojištění.

Cesta do Chorvatska

Do Chorvatska se dostanete vlakem, letadlem i autem. Pokud si ovšem chcete své pohodlí řídit sami a nebýt závislí na některém z dopravců, vydejte se na jih vlastním vozem. Není náhodou, že tuto variantu volí nejvíce dovolenkářů. Chorvaté navíc v poslední letech investovali do kvalitní dálniční sítě, díky které se pohodlně dostanete do Záhřebu, Rijeky, Splitu nebo na Makarskou. Pokud se tedy rozhodnete do cestovat do Chorvatska autem, „přibalte“ si ke svému pojištění i autoasistenci, která se o vás postará v případě defektu kola, poruchy vozu nebo dalších auto moto nesnázích.

Dálniční známky a mýtné v Chorvatsku

Podobně, jako v Itálii se i zde vybírá mýto v mýtných branách, takže dálniční známku v Chorvatku nemusíte řešit. Na druhou stranu se zde každoročně zvyšuje cena mýtného kvůli letní turistické sezóně, a to až o 10 % (od 1. července do 31. září). Cestou do Chorvatska si pak budete muset pořídit dálniční známky (dle zvolené trasy) v Rakousku a Slovinsku, či na Slovensku a Maďarsku.

Co je třeba na cestu do Chorvatska

Pro cestu s sebou přibalte:

 • Občanský průkaz (pro všechny členy rodiny), pokud cestujete i se psem, pak jeho Mezinárodní očkovací průkaz. Váš pes musí být také čipován a mít platné očkování proti vzteklině.
 • Zelenou kartu, povinnou výbavu (nejen pro cílovou destinaci, ale pro všechny státy, kterými budete projíždět).
 • Odpovídající cestovní pojištění

Chorvatsko a covid-19

Stejně jako do velká části zemí EU je nyní možné do Chorvatska vstoupit bez nutnosti prokazovat jeden z dokumentů 3G. To znamená, že nemusíte dokládat certifikát o očkování, prodělání nemoci, ani negativní PCR/antigenní test. Toto je platné od 9. dubna 2022.

Díky zlepšení celkové pandemické situace byla rovněž zrušena mnohá opatření uvnitř státu. V podstatě zůstává jen povinnost ochrany dýchacích cest v podobě roušek a respirátorů ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam do Chorvatska?

Češi do Chorvatska jezdí primárně na letní dovolenou. I přesto ale můžete do Chorvatska za lyžováním. Sjezdovky se nacházejí zejména v blízkosti Záhřebu, tedy na severu země, kde je podnebí odlišné, oproti přímořským oblastem., ale lyžovat se dá i nedaleko Rijeky. Přímo nad Záhřebem se tedy nachází sjezdovky v Sljeme, blíž k pobřeží na západě je pak olympijský areál Bjelolasice.

Samotný Záhřeb je historické město spíše středoevropského typu a proto se zde turisté příliš „neohřejí“. Většina cílů se nachází na proslulém chorvatském pobřeží. Zmínili jsme poloostrov Istrii, kde najdete hned několik historických památek, jako je šestý největší římský amfiteátr v Pule, byzantská bazilika s mozaikovou výzdobou ze 6. století v Poreči, nebo opuštěný středověký urbex Dvigrad uprostřed istrijských kopců. Istrie je také proslulá jeskyněmi a přívětivou, viniční krajinou pro cykloturistiku.

Pod ochranou UNESCO jsou rovněž průzračná Plitvická jezera u hranic s Bosnou, ale doporučujeme sem dorazit brzo ráno, abyste se na úzkých stezkách nemačkali s velkým počtem turistických zájezdů z celého světa.

Dále na jih se nachází Zadar s dalšími římskými památkami a vodními varhanami, proslulý přístav s historickým městem Split, chorvatská riviéra Makarska a úplně na jihu monumentální Dubrovník. Oblíbené jsou i chorvatské ostrovy, kterých je v Jaderském moři 79 s rozlohou více než 1 km čtverečních (známý je zejména Krk nebo Belej) a více jak 500 menších ostrůvků. U pobřeží se dá věnovat horské turistice, ale také potápění, jachtingu nebo jízdě na kajacích.

Stačí se zkrátka podívat na mapu Chorvatska a uvidíte, že skrývá spoustu skvělých výletních a dovolenkových cílů!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Užitečné informace pro dovolenou v Chorvatsku

 • Pošty jsou v Chorvatsku označené žlutou cedulí s nápisem HRVATSKA POŠTA – HPT. Poštovní známky koupíte na poštách, v novinových stáncích a kioscích.
 • Za volání, SMS, MMS i příchozí hovory platíte stejně jako v České republice.
 • Internet je běžně dostupný – v hotelech, apartmánech, kavárnách, v turistických zónách jsou v dosahu volné Wi-Fi sítě.
 • Důležitá telefonní čísla:
  • 112 – jednotné evropské číslo tísňového volání.
  • 192 – policie
  • 193 – hasiči
  • 062 999 999 – turistické informace
 • Elektrický proud – na celém území Chorvatska 220 V, 50 Hz
 • Pitná voda – v celé vodovodní síti.
 • Zákaz kouření – od roku 2009 platí v Chorvatsku zákaz kouření v restauracích, úřadech, někde i na veřejných místech, a to pod pokutou cca 4 000 korun.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Na co si dát v Chorvatsku pozor

Chorvatsko je velmi bezpečná země, takže „nebezpečí“, která vás tu mohou potkat, je velmi málo.

 • Zvířata – vzácně se tu potkáte se štíry, černou vdovou (pavouk) i s několika druhy jedovatých hadů (hlavně v horských oblastech). Ve vodě si pak dejte pozor na mořské ježky, proto je dobré do vody nosit vhodnou obuv.
 • Zákaz chození v plavkách na nevhodných místech – například v historických centrech měst. Daná oblast je označená značkou, na které jsou přeškrtnutí panáčci v plavkách. Pokud zákaz porušíte, můžete dostat pokutu.
 • Vstup do památek pouze ve vhodném oblečení – do některých významných památek (bazilik, kostelů apod.) je vstup umožněný pouze ve vhodném oblečení. Tzn. v oděvu, který zakrývá i ramena a jeho délka sahá alespoň ke kolenům. Na některých místech vám půjčí například šátek pro zahalení, jinde ovšem budete mít smůlu.
 • Srdeční červivost psů – vaši domácí mazlíčci si z Chorvatska mohou přivézt i nepříjemného parazita, který napadá srdce. Před cestou tedy zajděte ke svému veterináři, který vám dá odpovídající medikaci.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ