Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vánoce na horách

Publikováno: 30.11.2023

Chcete si vychutnat vánoční atmosféru v klidu, bez starostí a s neopakovatelným kouzlem? Pak zkuste vyrazit na Vánoce na hory. Lyžování, relax, sníh, vánoční výzdoba a slavnostní večer s plnou parádou. Co si přát víc?

Vánoce na horách

Vánoční pobyt na horách

Řada zimních středisek u nás i v zahraničí se postará o vaši pohodu a připraví vám nezapomenutelné zážitky. Vánoce můžete strávit ve velkých wellness hotelech s řadou služeb, malebných apartmánech, malých rodinných penzioncích nebo v pronajatých chalupách v absolutním soukromí. A kam vyrazit?

Nejen rakouské a italské Alpy nabízí super lyžovačku

Vyrazit si na lyže do Rakouska nebo na lyže do Itálie je pro nás už samozřejmé. Na obou stranách Alp je množství komfortních lyžařských areálů, nabízejících perfektní služby a stovky kilometrů sjezdovek různých obtížností. Navíc jsou obě země pro nás snadno dostupné autem a za pár hodin už si vychutnáváte pohled na bíle se třpytící vrcholky velehor. Není to ale jediná možnost, kam se v Evropě v zimě vypravit za zimními sporty.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Francie

Francouzská lyžařská střediska patří k absolutní špičce. Lyžuje se ve vysokých nadmořských výškách, takže bohatá sněhová nadílka je zaručená. Typická je propojenost skiareálů. Ve francouzských Alpách se rozkládá největší souvislá lyžařská oblast na světě. Je jí středisko Les Trois Vallées (Tři údolí), kde je vzájemně propojených 332 sjezdovek v celkové délce 610 km. Zakoupíte si na ně společný skipas a nic vám nebude bránit v nekonečné jízdě.

Úctyhodného počtu dosahují také lanovky a vleky, najdete jich tu téměř dvě stovky. V tomto množství si vybere každý - jak úplný začátečník, tak pokročilý lyžař, zkrátka nepřijdou ani snowboardisté nebo běžkaři. Široká je také nabídka lyžování ve volném terénu. V každém středisku narazíte alespoň na jeden freestylový areál, freeridové svahy a boardercrossovou trať. Samozřejmostí jsou zábavné dětské lyžařské parky. V rámci jednotlivých středisek fungují také bezplatné skibusy. A po lyžování si můžete odpočinout v některém z mnoha relaxačních center a pochutnat si na výborné francouzské kuchyni.

Až vás lyžování unaví, udělejte si výlet do lázeňského městečka Brides les Bains, kam se dostanete pohodlně lanovkou ze střediska Méribel. Kromě luxusních rezidencí, restaurací, barů nebo diskoték láká turisty na nádherné termální lázně. Nebudete vědět, jestli si máte dřív zajít do sauny, k ledové fontáně, na divana masáže, nebo zkusit experimentální sprchy.

Švýcarsko

Exkluzivními lyžařskými středisky disponuje samozřejmě také Švýcarsko. Ve švýcarských velehorách se tyčí ty nejznámější evropské vrcholy, jako je Matterhorn, Mont Fort, Allalin nebo Titlis. Místní scenérie vám vyrazí dech a pochopíte, že obrázky jiskřících hor a azurových jezer zdaleka nevystihují skutečnost. Švýcaři si potrpí na bezchybný servis, vysoký standard a rozlehlá lyžařská střediska.

Nejvýše položený areál je Zermatt, který se může pochlubit i nejvýše položenou lanovkou Evropy Matterhorn Glacier Paradise ve výšce 3 883 m n. m. Na její vrcholové stanici je ohromující vyhlídková plošina s výhledem na 14 ledovců a nadchne vás i ledovcová jeskyně nebo kino vytesané do skály.

Středisko Jungfrau Ski Region zaboduje s další výškovou atrakcí, svezete se zde železnicí s nejvýše položenou stanicí v Evropě (ve výšce 3 454 m n. m.). Poslední úsek navíc vede ve skále. Také tady se pokocháte neuvěřitelnými výhledy z vyhlídkové plošiny, navštívíte ledovcovou jeskyni a skalní areál potěší i milovníky čokolády. Můžete totiž zavítat do Lindt Swiss Chocolate Heaven - světa čokolády s bohatým sortimentem čokolád Lindt a ukázkou její výroby.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Bulharsko

Méně známé je lyžování v Bulharsku, přitom bulharské skiareály nabízí kvalitní vysokohorské lyžování a lyžařská zázemí snesou srovnání s alpskými středisky. Nejznámějšími středisky jsou Borovec v pohoří Rila a Bansko v pohoří Pirin. V obou si užijete nejrůznější zimní sporty, kromě perfektně upravených sjezdovek můžete využít řadu freeriderových svahů a snowparků. Večer si vychutnáte tradiční balkánskou kuchyni a odpočinout si můžete při prohlídce starobylých měst plných historických památek.

Začátečníci nebo rodiny s dětmi zase rádi navštěvují areál Pamporovo v pohoří Rodopy, který méně zdatné lyžaře potěší dlouhými mírnými sjezdovkami a vyhlášenou lyžařskou školou s dětskou zónou. Kromě lyžování si zkuste výlet na saních, procházku na sněžnicích nebo vyjížďku se psím spřežením.

Pohodová vánoční dovolená si žádá cestovní pojištění

Do žádného zahraničního lyžařského střediska byste v žádném případě neměli vyjíždět bez cestovního pojištění. Úrazy na svazích nejsou ničím výjimečným a při současných lyžařských možnostech mohou být i velmi vážné. Už samotný úraz během pobytu na horách je velmi nepříjemnou záležitostí a to nemluvíme o tom, jaký teprve může nastat problém, když zjistíte, že úhrada ošetření vás finančně doslova vysaje. Nebo dokonce přesáhne vaše finanční možnosti. Problémem může být ve stresové situaci i komunikace s ošetřujícími lékaři nebo záchrannou službou.

Všem vyjmenovaným potížím se vyhnete se správným cestovním pojištěním, díky kterému vám ošetření, léčbu, léky nebo převoz do české nemocnice proplatí pojišťovna. Asistenční služba do zahraničí v češtině vám zase pomůže s řešením zapeklité situace nebo právě s komunikací v nemocnici.

Cestovní pojištění je třeba nastavit podle toho, kam cestujete a jaké aktivity hodláte podnikat. S výběrem vám rádi pomůžeme.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Štědrý den na horách v ČR

Za Vánocemi na horách nemusíte ani jezdit daleko. Naše zimní střediska vám nabídnou veškeré pohodlí a svátky si zde užijete s našimi tradicemi a vánočními dobrotami. Podívejte se na pár tipů, kde můžete strávit příjemné Vánoce.

Krušné hory

Největší lyžařský areál v Krušných horách se nachází na Klínovci. Zároveň je propojený s německým střediskem Fichtelberg a společně tvoří propojený Interskiregion se společným skipasem. Z české na německou stranu a zpět vás převeze zdarma skibus. Na lyžích nebo na snowboardu si na Klínovci užijí jak začátečníci, tak zkušení lyžaři. A o vaše nejmenší se postará dětský park Primáček u Huga.

Beskydy

Beskydy patří k našim oblíbeným zimním destinacím. Nejsou sice nejvyšší, ale malebná valašská a slezská krajina poskytuje během zimy rozkošné výhledy a pohádkové scenérie. Místní lyžařská střediska neustále pracují na modernizaci, takže vás čekají zrekonstruované hotely, snowparky, nové sjezdovky a lanovky a určitě nejen o Vánocích si můžete vychutnat místní gastronomii.

Beskydy jsou i rájem pro běžkaře. Úchvatné vyhlídky si užijete při běžkování na Pustevnách, stopa vede kolem chat Maměnka a Libušín. Pokud jste zdatní sportovci, vyzkoušejte na běžkách hřebenovku mezi Bumbálkou a Bílým Křížem. Je ale opravdu náročná a ne každý ji zvládne.

V Beskydech je populární i další zimní aktivita - chůze se sněžnicemi.

Jeseníky

V Jeseníkách najdete největší skiareál na Moravě, a to Kouty nad Desnou. Vánoční lyžování si tady užije úplně každý, areál nabízí dlouhé sjezdovky různých obtížností, upravené běžecké tratě, dětský lyžařský park se zázemím pro přihlížející rodiče a freeride zóny pro freeridery a snowboardisty.

Cestovní pojištění na hory v ČR - k čemu mně bude?

Je sice pravda, že lékařskou péči máte u nás hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, ale při zimních dovolených na horách se vám mohou hodit různá připojištění, jako je pojištění zavazadel, lyžařského vybavení, úrazové připojištění nebo pojištění odpovědnosti.
S výběrem vám pomůže kalkulačka cestovního pojištění.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Vánoce na horách s dětmi

Rodinné Vánoce na horách vám přinesou spoustu zážitků a jistě na ně budete dlouho vzpomínat. Můžete si vybrat ubytování s veškerým servisem, kde se o sváteční přípravy postarají za vás. Na vás tak zbude jen vymyslet tu správnou zábavu pro všechny, nasávat vánoční atmosféru, obdivovat nazdobené stromečky a vánoční výzdobu středisek, vychutnávat nabízené cukroví a na Štědrý den se nechat hýčkat při slavnostní večeři o několika chodech.

Pobyt vybírejte s ohledem na věk dětí a také na jejich představy o trávení svátečních dnů. Lyžování je fajn, ale pokud dítě touží i po jiné zábavě, pak mu můžete vyjít vstříc, možností je nepřeberně.

Přinášíme vám pár zajímavých nápadů, kam s dětmi vyrazit v ČR na vánoční pobyty.

  • Pohodový pobyt s dětmi všech věkových kategorií si užijete v resortu Dolní Morava v Orlických horách. Vyrazte sem bez obav, i když máte větší věkový rozdíl mezi dětmi. Pro malé děti je určený zábavný dětský ski park plný hravých výukových pomůcek a také zábavy. Děti si užijí dětský kolotoč a po lyžování si rády dají nějakou dobrotu v občerstvení hned vedle dětského parku. Resort nabízí i hlídání dětí po dobu, kdy si rodiče chtějí v klidu zalyžovat, a řadu animačních programů. Starší děti si zatím zařádí na freestylové crossové trati nebo ve snowparku U Slona. Lyžařům a snowboardistům všech věkových kategorií je určený Funline, zábavná trať s dlouhými tunely a terénními vlnami. A po setmění si všichni můžete vyrazit na noční sáňkování na osvětlené trati.
  • Tradice betlémů - v Orlických horách si můžete udělat i vánoční výlet za známými betlémy. Nenechte si ujít návštěvu známého Proboštova mechanického betlému v Třebechovicích nebo méně známého, ale o nic méně působivého Utzova mechanického betlému v Olešnici.
  • V Beskydech si tradice také rozhodně nenechají ujít. Čeká vás tu pobyt s klasickými vánočními zvyky a tradičními vánočními stromečky. Nejrůznější vánoční aktivity nabízí Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Kromě sportování si tak můžete připomenout valašské vánoční obyčeje. Zábavný dětský lyžařský park je součástí skiareálu Bílá. Dětem se zde líbí šmoulí domečky, plyšoví maskoti, zvířátka, lyžařský kolotoč a zimní tubingová dráha. Po sportování se můžete vyhřát ve Wellness Horal s termálními bazény, saunovým světem a exotickými masážemi.
  • V Krušných horách o Vánocích určitě nevynechejte Boží Dar. Tady přece bydlí Ježíšek! Nebo alespoň odtud vyřizuje svou každoroční poštu. S dětmi můžete absolvovat zábavnou Ježíškovu cestu. Podle časových možností a výkonnosti dětí si vyberete kratší (5,6 km) nebo delší (12,9 km) trasu a budete putovat po jednotlivých Ježíškových zastaveních, kde se plní úkoly a zapisují do speciálního notýsku. Ten si zakoupíte na začátku trasy v infocentru a až ho vyplněný odevzdáte, získají děti malý dáreček a Ježíškovo razítko na památku. A když si předem pošlete na Boží dar pohled, aby vám ho poslali zpět orazítkovaný příležitostným božídarským razítkem, bude mít dítě nezměrnou radost, že na něj Ježíšek na místě dovolené už čeká.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Vánoce na horách se psem

Pejskaři si neumí představit Vánoce bez svého miláčka. Máte pro svého chlupáčka už připravený vánoční dárek a chcete, aby s vámi byl na Štědrý den? Porozhlédněte se po možnostech ubytování na horách se psem. V celé řadě středisek u nás i v zahraničí najdete dog friendly hotely, kde uvítají vás i vašeho čtyřnohého člena rodiny. Klidnou dovolenou se psem si určitě užijete i v pronajaté chatě či chalupě, ideálně s oplocenou zahradou.

Kromě ubytování je potřeba i plány přizpůsobit cestování se psem. Není možné vzít psa s sebou a poté ho celý den nechat samotného v hotelu. Pes může být z cizího prostředí vystresovaný, rušit ostatní hosty nebo něco poničit. Někdy hotely přímo zakazují nechávat psy na pokoji samotné bez dozoru. Některá lyžařská střediska však nabízí i možnost hlídání psa po dobu, kdy jeho majitelé lyžují.

Pokud se chcete vyhnout problémům při náhradě škody, kterou pes způsobil, zajistěte si před odjezdem pojištění odpovědnosti na cesty.

Zvlášť v Rakousku najdete hotely velmi vstřícné k psím návštěvníkům. Nemálo z nich nabízí majitelům psů komplexní servis, jako jsou misky, pelíšky, deky, ručníky nebo sáčky na exkrementy na pokojích, informační brožury s doporučenými aktivitami pro psy v okolí a s vhodnými vycházkovými trasami. V zázemí skiareálů je často veterinář a psí kadeřník.

A kde si takto Vánoce se psem užijete? Zkuste třeba střediska Ramsau, Zillertal nebo Kitzbühel. Na lanovky mají psi přístup zdarma.

Přímo na sjezdovku však psa neberte, je to nebezpečné pro něj i pro ostatní lyžaře. Zato na běžky s vámi může, jen je třeba volit trasu tak, aby neponičil stopu.

Při plánování programu berte ohled i na kondici vašeho psa. Pokud je doma ,,gaučák", nemůžete ho zničehonic vzít na celodenní túru ve sněhu.

A nezapomeňte na řádné psí vybavení:

  • masti na tlapky,
  • ochranné botičky,
  • vesty do mrazu,
  • nákrčníky proti omrzání špiček uší u krátkosrstých plemen,
  • tašku na přenos malých psů,
  • EU zdravotní průkaz psa.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ