Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Rozlétaný víkendový výlet

Publikováno: 24.10.2019

Co takhle si naplánovat trochu netradiční víkendový výlet a vyrazit za poznáním do některé z Evropských metropolí? Že nevíte jak na to? Připravili jsme pro vás pár tipů, které vám třeba plánování dokonalého eurovíkendu usnadní. Zároveň vám poradíme, jaké cestovní pojištění si pro takový výlet uzavřít.

Cestování letadlem

Letem světem..nebo alespoň Evropou

Možná se vám může zdát, že nákup výhodných letenek je jen pro zkušené cestovatele a je to tak trochu alchymie. Nebojte, existuje pár tipů, které vám pomohou se zorientovat v nákupu letenek a tak to zvládne opravdu každý.

Spočítat ceny

Jak naplánovat termín?

Prodloužený víkend

Obecně platí, že letenky jsou nejdražší ve svátcích, jakou jsou třeba Vánoce nebo Velikonoce, o letních prázdninách a také o víkendu. Proto pokud se chcete vydat za evropským dobrodružstvím, zkuste vybrat takový termín, které není jen na víkend a ideálně víkend prodlužte o pár dní z předchozího nebo následujícího týdne.

Kdo dřív přijde...

Letenky je ideální nakupovat s dostatečným, alespoň dvouměsíčním, předstihem. A proto, abyste mohli získat opravdu levné letenky a výhodnou nabídku, je potřeba časová flexibilita. Nevažte se na konkrétní termín, a pokud objevíte výhodnou letenku, ihned ji rezervujte a zaplaťte. Akční letenky jdou opravdu rychle na odbyt.

Kdy?

Nejlepšími dny, kam směřovat svůj odlet jsou úterý, středa nebo sobota. Tyto dny nepatří mezi oblíbené u obchodních cest a tak letecké společnosti potřebují obsadit místa a jsou nuceny snížit ceny. Výhodnější jsou také lety v brzkých ranních nebo pozdních nočních hodinách. Ideálním doba pro rezervaci letenky je pak kolem úterního poledne. Většina leteckých společností prezentuje své nabídky v pondělí ráno, následně pak reagují i konkureční aerolinky také snížením cen a chvíli trvá, než se to projeví i při nákupu letenek.

Kam vítr, tam plášt...

...anebo také ,,kam levné letenky, tam se vydáme na náš výlet". Pokud nemáte vysněnou destinaci, i v tomto případě se flexibilita vyplatí. Zkuste letenky vyhledávat bez zadání konkrétního cílového města/země a vybírejte z nabídky podle aktuální ceny letenek.

Letadlo

Kdo hledá, najde

V dnešní době existuje již řada vyhledávačů, které vám s nalezením výhodných letenek pomohou. Jen tomu musíte opravdu věnovat nějaký čas a nekoupit první, na co narazíte. Použijte tedy více srovnávačů, letenky vždy vyhledávejte v tzv. anonymním režimu vašeho internetového prohlížeče. Pro lety s nízkonákladovými aerolinkami po Evropě se nejvíce hodí vyhledávače Azair a Kiwi. Více o vyhledávačích se dozvíte v našem předchozím článku Jak cestovat na vlastní pěst. Zároveň existují už i aplikace, které budou akční letenky hlídat za vás. Jakmile se tedy na nějakém webu s akčními letenkami objeví výhodná nabídka, zašle vám  daná aplikace upozornění.

Nekupujte zajíce v pytli

Především v případě, že letenku pořizujete u některé z nízkonákladových leteckých společností, ověřte si ještě před úhradou, co všechno je vlastně součástí letenky. Nevýhodou akčních letenek často bývá nemožnost měnit termín odletu a příletu či jména cestujících nebo dodatečné platby za odbavená zavazadla. Pozor i na to, jaký je způsob tzv. check-in, tj. odbavení. Možné je jej učinit online předem anebo přímo na letišti. Může se ale stát, že některé letecké společnosti mají odbavení až na letišti zpoplatněno. Velmi časté je také to, že cílová letiště nízkonákladových společností jsou od centra města poměrně hodně vzdálená. Ověřte si tedy, jaké jsou případné poplatky za dopravu z letiště do centra města, může se stát, že se vám nákup takové letenky nakonec ani nevyplatí.

Ekonomické balení

Levné a akční letenky jsou nejčastěji spojeny s nízkonákladovými leteckými společnostmi. A jak se říká, cena odpovídá kvalitě. Tedy za danou cenu dostanete opravdu jen základ a to je vaše sedačka v letadle. Za vše ostatní je třeba si připlatit a to se ve většině případů týká i odbaveného zavazadla. Tedy kufru, který jde do podpalubí. Zvažte tedy, zda se na pár dní prodlouženého víkendu nedokážete zabalit jen do příručního zavazadla. Ovšem pozor, počítejte s tím, že seznam věcí, které můžete mít v příručním zavazadle, je vždy omezený, takže se nezapomeňte informovat u dané letecké společnosti o tom, co všechno je na palubě možné převážet.

A jaké jsou rozměry zavazadel, která si můžete s sebou vzít na palubu? Podívejte se na přehled u nejčastěji využívaných leteckých společností. V přehledu jsou uvedeny podmínky pro základní a nejlevnější tarify letenek.

Letecká společnost Kabinové zavazadlo (zdarma)
Povolená hmotnost Počet a povolené rozměry
EasyJet neomezeně 1 zavazadlo, 56 x 45 x 25 cm
Eurowings 8 kg 1 zavazadlo, 55 x 40 x 23 cm
Ryanair neomezeně 1 zavazadlo, 40 x 20 x 25 cm
SmartWings 8 kg a 3 kg 2 zavazadla, 56 x 45 x 25 cm
40 x 30 x 15 cm
Wizz Air 10 kg 1 zavazadlo, 40 x 30 x 20 cm

Ubytování

V případě, že jste si již vybrali cílovou destinaci a termín vaší cesty, podívejte se ještě na dostupnost a ceny ubytování. Ideálně ještě předtím, než zakoupíte letenky. Vyhledávačů ubytování existuje spousta, inspirovat se můžete v článku o cestování.

Tipy na ideální víkendové destinace

Milán

Toto krásné italské město se běžně řadí mezi jednu z nejlevnějších destinací pro lety z pražského letiště. Přímé lety můžete pořídit u nízkonákladových společností easyJet, Ryanair a WizzAir. V Miláně si přijde na své opravdu každý, je totiž označováno jako centrum kultury, módy i gastronomie. Obdivujte výlohy obchodů předních italských módních značek, nechte se unést pohledem na majestátní katedrálu Duomo di Milano a nebo navštivte zápas místního fotbalového klubu AC Milán či Inter Milán.

Malaga

Pokud se vám nechce do známější Barcelony a máte raději klidnější místa, vyrazte třeba do španělské Malagy. Díky tomu, že sem létají pravidelné spoje nízkonákladových aerolinek Ryanair a SmartWings, dají se letenky pořídit velmi levně. Malaga je v podstatě destinací s jistotou slunečního svitu díky v průměru více než 300 slunečných dnů ročně. Navštivte třeba pobřeží Costa de Sol, kde si můžete odpočinout na pláži a poté se vydat na prohlídku krásných historických měst v okolí.

Budapešť

I do Budapešti létají aerolinky Ryanair a tak bývají letenky z Prahy velmi levné. V maďarské metropoli budete už za hodinu a půl a obdivovat zde můžete mnoho krásných historických památek, ochutnat místní speciality anebo navštívit vyhlášené lázně s termálními prameny.

Kodaň

Pokud cestujete s dětmi, vydejte se třeba do dánského hlavního města. Právě i do této metropole můžete zakoupit letenky poměrně levně. Navštívit zde můžete třeba zábavní park Tivoli, některé z interaktivních muzeí anebo zajet do Legolandu u města Billund.

Manchester

Pokud chcete poznat pravou anglickou tvář, volte rozhodně město Manchester. Město je centrem umění a obchodu, navštívit tak můžete spoustu zajímavých galerií, muzeí nebo koncertů. A i zde si na své přijdou fotbaloví nadšenci, navštívit můžete některý ze zápasů klubů Manchester United nebo Manchester City. Levné letenky zakoupíte třeba u EasyJet.

Více tipů kam na eurovíkend získáte třeba v našem předchozím článku Prodloužený víkend na plno nebo v článku Toulky Evropou.

Cestujte levně a bezpečně

Stejně tak, jak je možné vyhledávat a zakoupit levné letenky do Evropy i celého světa, je možné vybrat si jednoduše a online i cestovní pojištění. Nezapomeňte, že i při cestách kousek za hranice naší republiky je sjednání cestovního pojištění důležité, dá se říci, že v podstatě nezbytné. Otevřete si tedy kalkulaci cestovního pojištění, zadejte pár základních údajů a hned můžete vybírat takové pojištění, které bude pro vaši cestu tím nejlepším. Nezapomeňte zohlednit i případné plánované sportovní aktivity. A v případě, že si tento výlet plánujete více dopředu, zahrňte do smlouvy i připojištění storno cesty jako pojištění případných storno nákladů v případě, že na poslední chvíli nebudete moci odcestovat. Nepřijdete tak o všechny uhrazené náklady, například o peníze za letenky a ubytování.

Spočítat si cestovní pojištění

 Autor: Andy