Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Užijte si prodloužený víkend naplno

Publikováno: 17.10.2019

Státní svátek, 28. října, letos vychází na pondělí a to je pro většinu pracujících ideální stav, čeká nás totiž prodloužený víkend. Celé tři dny volna, to je skvělá příležitost, která přímo vybízí k tomu něco podniknout a vyrazit na krátkou dovolenou nebo alespoň zajímavý výlet. Kam o tomto víkendu vyrazit se můžete inspirovat v našem článku. Pokud ale vaše kroky zamíří za hranice naší republiky, nezapomeňte také na sjednání kvalitního cestovního pojištění.

Prodloužený víkend cestování

Prodloužený eurovíkend

Kultura a památky

Pokud si chcete ještě do konce roku vyrazit na dovolenou za hranice, říjnový prodloužený víkend je ideální dobou na poznávání krás některé z evropských metropolí. Co takhle sbalit pár věcí, naložit je do auta a vydat se k některému z našich „sousedů“? Za skvělými zážitky a poznáním nemusíte vždy letecky přes celou Evropu. Rakouská Vídeň, která je z Moravy co by kamenem dohodil, Krakov v Polsku nebo třeba hlavní německé město Berlín, zde všude je mnoho krásných a zajímavých míst, které rozhodně stojí za návštěvu. Na cestě nestrávíte tolik času a tak tři dny budou pro návštěvu tak akorát. Podívejte se na naše tipy na zajímavá místa sousedních států, které jsme vám přiblížili v předchozím článku Podzimní toulky autem po Evropě.

Přeci jen byste raději někam dál? Letenky po Evropě se dají často sehnat za pár korun, pokud tedy na nějakou takovou akci narazíte, neváhejte a vydejte se vstříc novým dobrodružstvím. Pokud vyberete destinaci v některém z jižních států Evropy, máte na prodloužený víkend na konci října i tak poměrně vysokou šanci, že zde ještě zastihnete slunečné počasí a teploty mnohem příjemnější, než u nás v ČR. Naplánovat si tak můžete dovolenou třeba v Barceloně, Lisabonu, Madridu, Římě nebo Athénách. A pokud vám nevadí typické podzimní počasí, podnikněte třeba romantický výlet do Paříže, za památkami se vydejte do Londýna, případně zamiřte na sever Evropy, který sice není turisticky tak oblíbený, za to je zde rozhodně co objevovat. Inspiraci pro tradiční i netradiční místa na prodloužený víkend můžete čerpat třeba z článku Poznávací dovolená v Evropě nebo v našem nedávno vydaném článku Podzimní toulky letadlem po Evropě.

Relax v přírodě

Nelákají vás tlačenice s ostatními turisty při návštěvách známých evropských památek? Svůj volný čas raději trávíte v přírodě, kde se můžete kochat krásnými a jedinečnými scenériemi? I pro takovou dovolenou může být prodloužený víkend skvělou příležitostí pro objevování dalších úžasných míst. A že je takových míst v Evropě opravdu mnoho. Stačí se vydat kousek za hranice naší republiky a navštívit třeba některou část Alp s monumentálními horskými štíty, průzračnými jezery a dechberoucími výhledy na vodopády či jiné přírodní scenérie. Vydejte se třeba na některé místo, o kterém jsme psali v článku Aktivní dovolená v evropské přírodě.

TOP tip:

Pokud jste milovníci přírodních úkazů a hledáte něco, co vám rozhodně vyrazí dech, pozorování polární záře by na vašem seznamu nemělo chybět. A pozdější podzimní období je ve většině lokalit ideální dobou. Ještě není taková tuhá zima, místa jsou přístupnější... zkrátka říjnový prodloužený víkend je tou pravou dobou, kdy na takový výlet vyrazit. A kam se za pozorováním polární záře vypravit?

Zřejmě nejvyhledávanějším místem lovců polární záře je Norsko. Zaletět můžete třeba do oblasti Špicberky, na souostroví Lofoty nebo do lokality Tromso. Vždy se ale jedná o cestu s přestupem, nejčastěji v Oslu. Bohužel musíte počítat i s tím, že vzhledem k cenám letenek i ubytování se nejedná o nejlevnější dovolenou. Dalším místem pro pozorování polární záře je Island, kde ji lze pozorovat téměř všude. Třeba rovnou v hlavním hlavní městě Rejkjavík. Na jistotu pak vyrazte ale na některou západní část fjordů, zejména na poloostrov Vesfiroir, případně oblast Landmannalaugar nebo Akureyri. I zde počítejte s poměrně vysokými náklady, Island nepatří mezi levné turistické destinace. Ve Švédsku se za polární záři můžete vypravit třeba do města Kiruna, případně za jistou podívanou k jezeru Abiskojaure v národním parku Abisko. I severní část finského Laponska nabízí krásná místa pro pozorování tohoto přírodního úkazu. Konkrétně můžeme zmínit třeba město Rovaniemi nebo Nellim. Polární záři je možné pozorovat i ve Skotsku či Irsku, ovšem zde podmínky zde nejsou takové, jako v severských státech a tak to rozhodně není sázka na jistotu jako v destinacích zmíněných výše.

Za hranice vždy s cestovkem

Ať už vaše kroky povedou kamkoliv, i když se jedná jen o pár dnů a i když to bude jen kousek za hranice ČR, vždy myslete na sjednání cestovního pojištění. Rozhodně se vám to vyplatí. Sjednání vás vyjde na pár desítek korun a hotovo máte za pár minut, stačí si vytisknout asistenční kartičky a můžete vyrazit.

Doma je doma

Pokud se vám nechce cestovat daleko a chcete podniknout jen zajímavé výlety po České republice, i tak bude z čeho vybírat. O posledním říjnovém víkendu se děje mnoho zajímavých akcí, které stojí za to navštívit. Záleží jen na tom, co preferujete a jestli se raději vydáte na nějakou kulturní akci nebo zvolíte výlet podzimní přírodou. V den státního svátku, tedy v pondělí 28. října můžete třeba v pražském Foru Karlín navštívit koncert pro Paměť národa k příležitosti 101 let vzniku republiky a blížícímu se 30. výročí sametové revoluce. Podívat se můžete také do Senátu, kde je den otevřených dveří. Mnoho hradů a zámků po celé republice má den státního svátku stanoven jako den ukončení zámecké či hradní sezóny a s tím je spojena i řada akcí. Zároveň také na mnoha místech probíhají výlovy rybníků, které jsou taky ve většině případů spojeny s doprovodným programem. Stačí se jen podívat, jaké zajímavé akce se konají poblíž vašeho bydliště. A pokud chcete vyrazit na celý prodloužený víkend někam mimo domov, rádi byste toho v dané lokalitě navštívili co nejvíce a nevíte si rady, kam se vydat, nahlédněte do našeho článku Země česká, domov můj!, s doporučeními na zajímavá místa ČR. Třeba vám rozhodování usnadníme.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

 Autor: Andy