Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Země česká, domov můj!

Publikováno: 06.09.2019

Pod slovem ,,dovolená" si většina z nás představuje cestu do zahraničí, ať už k moři nebo za památkami či turistikou v přírodě. Skvělá dovolená plná různých možností nás čeká ale i nás, v České republice. Máme tu monumentální historické památky i krásnou a rozmanitou přírodu. Je rozhodně co poznávat, pojďme se tedy společně podívat na pár tipů, kam v rámci naší vlasti vyrazit na dovolenou a co stojí za to vidět. Kromě toho vám sdělíme, proč při výběru pojištění není nejlepší řešení to nejlevnější cestovní pojištění.

Cestovani Karlštejn

Každý kout naší republiky má něco do sebe a vždy se tu najde něco zajímavého, co můžete navštívit. Pro přehlednost jsme naše tipy rozdělili podle jednotlivých regionů.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Středočeský kraj

Za památkami a kulturou

Ve středních Čechách rozhodně není o historické památky nouze, najdete zde spoustu krásných hradů, zámků a zajímavých měst. Na úvod můžeme zmínit třeba město Kutná Hora, kde můžete navštívit unikátní gotický Chrám sv. Barbory, který je s celým městem zapsaný na seznam památek UNESCO. Mimo to se zde můžete projít parkem u Vlašského dvora s krásnou vyhlídkou na město a okolí, zavítat do Českého muzea stříbra s návštěvou středověkého dolu nebo obdivovat katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. V části Sedlec v Kutné Hoře můžete také navštívit trochu více bizardní, ale přitom dechberoucí památku, unikátní kostnici, která je vyzdobena lidskými kostmi až ze 40tis. zemřelých.

Z hradů a zámků můžeme ve Středočeském kraji doporučit třeba zříceninu hradu Okoř, hrady Karlštejn, Kokořín, Křivoklát, Točník či Český Štenberk, zámky pak třeba Loučeň, Konopiště či Žleby. Na celodenní výlet se můžete vypravit také třeba do Dětenic nedaleko Mladé Boleslavi, kde najdete barokní zámek a místní pivovar, povečeřet můžete ve Středověké krčmě a to i včetně dobového programu a ubytovat se ve středověkém hotelu.

Za přírodou

I v případě, že hledáte cíl pro svůj výlet do přírody v rámci Středočeského kraje, rozhodně budete mít z čeho vybírat. Pokud máte rádi romantické vyhlídky, zkuste třeba ty na Vltavu, vyhlídku Máj u vesničky Krňany nebo vyhlídku Solenická podkova v Solenicích, případně se rovnou vydejte po naučné stezce Svatojánské proudy, která vede ze Štěchovic až do Nových Třebenic hlubokým skalnatým údolím řeky. Za krásnými vodními scenériemi se vydejte třeba na lomy Velká a Malá Amerika poblíž Karlštejna nebo na Skryjská jezírka na Zbirožském potoce u obce Skryje. Jestliže chcete poznat českou trempskou klasiku, projděte si Posázavskou stezku nebo se vydejte na vyhlídku Svatý Jan pod skalou.

Západní Čechy

Cestování Karlovy Vary

Za památkami a kulturou

Pokud zamíříte na západ naší republiky, zastavit se můžete třeba v rozlehlém klášteře Chotěšov, který je jednou z dominant Plzeňského kraje. Na zámek se můžete vydat třeba do Horškovského Týnu nebo  na Zbiroh, na hrady pak na Loket a Bečov nad Teplou. Z měst nesmíme zapomenout na pohádkové Domažlice, které jsou městkou památkovou rezervací a kde mimo známé šikmé věže najdete i Muzeum Chodska, kde najdete expozici přibližující svérázný chodský folklor.

Pokud se ovšem řekne západní Čechy, většina z nás si vybaví v první řadě známý lázeňský trojlístek - Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy lázně. Termální prameny, procházky po kolonádě a možnosti odpočinku ve všech možných wellness zařízeních, na to vám jeden den rozhodně stačit nebude. V Karlových Varech spatříte gejzír horké minerální vody pojmenovaný Vřídlo, který tryská až do výšky 12 metrů, v Mariánských lázních navštivte třeba park miniatur s modely významných českých staveb a ve Františkových lázních si pro štěstí sáhněte na chlapečka s rybou.

Za přírodou

Z přírodních krás západních Čech musíme jednoznačně vyzdvihnout národní přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových lázní, která připomíná krajinu z pravěku. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště s vyvěrajícími minerálními prameny a bahenními sopkami. Přístupná je 1,2 km dlouhou podlážkovou naučnou stezkou. V údolí řeky Ohře můžete navštívit třeba pohádkové Svatošské skály. Najdete zde také spoustu rozhleden, nejznámější je zřejmě unikátní věž se spirálovým schodištěm na Krásenském vrchu.

Severozápadní a Severní Čechy

Cestování Tisá

Za památkami a kulturou

Jednou z nejnavštěvovanějších památek severozápadních Čech je jednoznačně Památník Terezín. I když se jedná o velmi temnou část naší historie, je třeba si tyto události připomínat. Za 2. Světové války sloužilo toto město jako internační tábor židovského obyvatelstva a přestupní stanice na cestě do vyhlazovacích táborů. V případě, že rádi podnikáte výlety za zvířaty do zoologických zahrad, pak si v severních Čechách přijdete na své. Zoo zde najdete v Ústí nad Labem, Liberci, Děčíně a v poslední době je velmi oblíbený Podkrušnohorský zoopark v Chomutově.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Za přírodou

Na severozápadě Čech vás jistě už na první pohled zaujme pohled na hory, kopce a skály Českého středohoří, Krušných hor anebo také památná hora Říp. Nejnavštěvovanějším přírodním místem tohoto regionu je ovšem pohádkové České Švýcarsko, národní park, kde můžete obdivovat skalní město, rokle, soutěsky a stolové hory. Nejznámější dominantou je určitě Pravčická brána s romantickým zámečkem Sokolí hnízdo. Najdete zde řady upravených vycházkových tras, výlet si tak můžete užít naplno. Lákadlem severních Čech jsou pak samozřejmě Krkonoše a Podkrkonoší. Krkonošský národní park je nejstarším národním parkem v ČR. Nejčastějšími turistickými cíly jsou Sněžka, pramen Labe, Pančavský, Labský a Mumlavský vodopád. Zapomenout nesmíte ani na návštěvu horských chalup, třeba Výrovku a Luční boudu.

Jižní Čechy

Cestování Český Krumlov

Za památkami a kulturou

Pokud milujete historii a památky, pak v rámci jižních Čech bude vaším cílem zajisté Český Krumlov, jehož centrum je zapsáno mezi památkami UNESCO. Nádherný hrad a zámek, středověké uličky a rozlehlá zámecká zahrada, kde mimo jiné naleznete i unikátní přírodní divadlo s otáčivým hledištěm. Dalšími populárními turistickými cíly jsou v jižních Čechách bezesporu také zámek Hluboká nebo Červená Lhota.

Za přírodou

Pokud se řekne jižní Čechy, dost možná si vybavíte obrovské plochy rybníků a romantické procházky po jejich březích. A je to tak, Třeboňsko je v tomto ohledu opravdu unikátní a díky tomu je zapsáno jako biosférická rezervace UNESCO. Mezi rybníky se nachází několik naučných stezek, případně i velmi populární cyklostezky, je tedy jen na vás, jak danou oblast prozkoumáte. U vodních ploch ještě chvíli zůstaneme, nicméně pokud se chcete vykoupat nebo vyzkoušet nějaký vodní sport, vyrazte na přehradu Lipno. V jejím okolí pak můžete navštívit známou vyhlídku Stezku korunami stromů.

Východní Čechy

Za památkami a kulturou

Památek, které stojí za návštěvu, naleznete v Královehradeckém i Pardubickém kraji spoustu. Nedaleko Pardubic, v Kladrubech nad Labem, můžete navštívit třeba Národní hřebčín, kde jsou chovaní známí čeští bělouši. Dále byste si také neměli nechat utéct návštěvu města Litomyšl, kde najdete renesanční zámek, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Ve Dvoře Králové pak navštivte trochu jinou zoo, jedinou safari zoo v ČR. A s dětmi se vydejte třeba do pohádkového Jičína, kde se každoročně v září odehrává festival Jičín - město pohádky, kdy se můžete projít po Rumcajsově stezce až do lesa Řáholce. V rámci Českého ráje se pak vydejte na výlet třeba na zámek Sychrov, Humprecht, hrad Kost a zříceninu Trosky.  Více na sever pak můžete zavítat do Babiččina údolí.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Za přírodou

Za přírodou se v oblasti východních Čech vydejte třeba do již výše zmíněného Českého ráje, konkrétně do skalního města Prachovských skal, kde o výhledy na údolí a krásné skalní útvary rozhodně nebudete mít nouzi. Na Královéhradecku se pak nachází další velmi známé skalní město - Adršpach, plné půvabných zákoutí a tyrkysového jezírka ukrytého v hloubi skal.

Západní Morava - Vysočina

Cestování Jihlava

Za památkami a kulturou

Na Vysočině se nachází dokonce tři historické památky, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Jedná se o město s pohádkovou atmosférou Telč, kde můžete obdivovat renesanční zámek a projít se po náměstí s typickými měšťanskými domy s bohatě zdobenými štíty a podloubím. Další památkou je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Ždáru nad Sázavou postavený podle architekta Santiniho. A poslední památkou světového dědictví UNESCO je židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem v Třebíči, která je zde zapsána společně s blízkou bazilikou sv. Prokopa. Oblíbenou turistickou destinací tohoto regionu je také bezesporu město Jihlava, kde můžete navštívit krásnou zoologickou zahradu.

Za přírodou

Na Vysočině najdete, co se týká přírody, skutečně vše, oblé kopce a rozlehlé louky, hluboké lesy, rybníky i potoky a říčky protékající údolími. Navštívit zde můžete třeba chráněnou krajinnou oblast Žďárské vrchy, označovanou jako zelené srdce Česka, dojít k pramenu Dyje u Panenské Rozsížky nebo projít naučnou stezku Šebeň, kde se nachází nejvíce mravenišť v Česku.

Jižní Morava

Cestování Valtice

Za památkami a kulturou

Pokud se řekne Jižní Morava, většině se zřejmě vybaví rozlehlé vinice v malebné krajině Pálava. Ovšem i ti, co preferují poznávání historie a památek si tu přijdou na své. Centrem Jižní Moravy je Brno, druhé největší město České republiky, kde mimo hradu Špilberk můžete navštívit Vilu Tugendhat, funkcionalistické dílo moderní architektury, která je zapsána na seznamu památek UNESCO. Další památkou pod záštitou UNESCO je na Jižní Moravě Lednicko-Valtický areál, nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Za přírodou

Jestliže míříte na jih Moravy a zajímají vás jedinečné přírodní úkazy, pak Moravský kras pro vás bude jasnou zastávkou. Navštívit zde můžete některé z pěti veřejnosti otevřených jeskyní, z nichž jsou zřejmě nejznámější Punkevní jeskyně, kde se v rámci prohlídky dostanete až na dno propasti Macocha a na lodičkách poplujete po říčce Punkva. A samozřejmě, téměř povinností je pak podniknout menší výlet po vinařských zajímavostech spojený s ochutnávkami a návštěvou místních vinných sklípků.

Střední, Severní Morava a Slezsko

Centrem Střední Moravy je město Olomouc, kde můžete obdivovat paláce, chrámy a nádherné kašny. Najdete zde i další památku zapsanou na seznamu UNESCO, barokní sloup Nejsvětější Trojice. Na severu Moravy a ve Slezsku pak zase můžete cestovat po industriálních památkách, hradech a zámcích. Centrem je zde město Ostrava, kde stojí za pozornost třeba průmyslový areál dolních Vítkovic, Hornické muzeum nebo vyhlídková věž Nové radnice. Oblíbeným cílem turistů je také zřícenina hradu Hukvaldy nebo zámek Hradec nad Moravicí.

Za přírodou

I když se může zdát, že tyto oblasti jsou spíše průmyslové, několik míst s krásnou přírodou zde rozhodně najdete také. Jeseníky můžete prozkoumávat jak po svých na mnoha turistických stezkách, tak na kole díky krásným cyklostezkám. Stejně tak je to i u největší české chráněné krajinné oblasti Beskydy, která je také protkána turistickými stezkami i cyklostezkami. Nejznámější místa jsou zajisté Lysá hora nebo vrch Radhošť se známou sochou boha Radegasta.

Top 5 nejkrásnějších míst v ČR

Cestovní pojištění

Myslíte, že uzavření cestovního pojištění v rámci ČR je zbytečné? Podívejte se na náš článek, který naleznete zde. Dozvíte se, k čemu vlastně cestovní pojištění i po naší domovině slouží a proč se vyplatí si jej sjednat.

Autor: Andy