222 100 200 Zavoláme vám zpět

Prodlužte si léto aneb na podzim k moři

Publikováno: 21.09.2021

Léto se s námi pomalu, ale jistě loučí. A i když se sluníčko ještě snaží statečně bránit a občas nám ukáže, že i babí léto má své kouzlo, stále častěji nám náladu kazí sychravé, deštivé a chladné počasí. Nedá se nic dělat, podzim už je za dveřmi. Pokud se ale ještě necítíte na kabáty a deštníky a přepadává vás pocit, že jste si léta dostatečně neužili, nezoufejte. Sbalte si, do kufru nezapomeňte přihodit plavky a vyrazte se s létem rozloučit stylově. K moři. Při cestách do zahraničí nezapomínejte na cestovní pojištění online.

Cestovní pojištění potápění

Nevíte kam vyrazit na podzim k moři? Podívejte se na naše tipy na ty nejlepší destinace pro pozdní dovolenou. Zaměřili jsme se na místa, která jsou dostupná jak cenově, tak i vzdáleností a tak se nemusíte děsit desítek hodin strávených v letadle či čekáním na přestupních letištích. Stačí vybrat místo, sbalit a za pár hodin už si hovíte s koktejlem v ruce na pláži.

Evropa

Pokud se vám nechce opustit hranice Evropy, bude výběr destinací pro dovolenou na podzim už rozhodně užší, než je tomu v hlavní letní dovolenkové sezóně. Ale stále se najdou místa, kde si užijete mořských a plážových radovánek i na podzim a přitom budete stále na Evropském kontinentě, případně na ostrovech k Evropě patřících.

Řecko

Pokud na dovolenou vyrazíte ještě v září, případně na přelomu září a října, letní počasí vás čeká téměř ve všech letoviscích Řecka. Jistota jsou ale jižně položené řecké ostrovy, jako je třeba Kréta, Rhodos nebo Kos. Zde vládne příjemné podnebí až do konce října a moře vyhřáté během horkého léta je stále ideální ke koupání. Příjemným bonusem bude navíc také to, že už je po hlavní sezóně a tak všude bude o poznání méně turistů a ceny zájezdů se budou také pohybovat níže. Navíc je toto období díky letním, ne však tropickým teplotám, ideální i k poznávání historických památek, kterých je v Řecku opravdu spousta. Tipy kam se v Řecku vydat najdete zde.

Turecko

I Turecko je vhodnou lokalitou pro podzimní dovolenou. Stálé a horké počasí je tu do konce září, ale i později si užijete tepla, i když bude počasí již proměnlivější. Turecko je známé pro své hotelové komplexy s mnoha atrakcemi a vybavením, je tedy ideální destinací pro rodinnou dovolenou. Vypravit se můžete třeba do rušného letoviska Alanya, kde je k vidění i mnoho památek nebo do klidnějšího a zelenějšího letoviska Bodrum.

Kanárské ostrovy

Stále Evropa a let na pár hodin, to je ideální podzimní dovolená právě na Kanárských ostrovech. Vzduch i oceán je tu vyhřátý a příjemné klima takto vydrží téměř až do Vánoc. Vydejte se na nádherné pláže ostrova Fuerteventura nebo Lanzarote. Pokud chcete dovolenou na pláži kombinovat i s poznáváním přírody, pak volte třeba Tenerife či Gran Canaria. Tipy naleznete zde.

KAnarské ostrovy windsurfing

Afrika

Pokud vám nevadí se na dovolenou vydat o něco dále za hranice Evropy, země severní Afriky budou ideální. Jistota sluníčka, teplého počasí i koupání, to vše najdete právě zde.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Egypt

Egypt je jistota, která nezklame a je ideální destinací pro dovolenou po celý rok. Pokud si ale přímo nelibujete v extrémně horkém počasí, pak letní měsíce pro návštěvu Egypta vynechejte a vyrazte sem na dovolenou právě třeba na podzim. Zájezdy do Egypta se dají pořídit opravdu za velmi přijatelné ceny a přitom služby jsou tu často na velmi vysoké úrovni. Je třeba jen pečlivě vybírat oblast i hotel, kam se vydáte. Zde se rozhodně vyplatí připlatit si za stravu all-inclusive a vybírat hotel s minimálně 4*.  Pro milovníky písečných pláží s pozvolným vstupem do moře je ideálním letoviskem Hurgada. V případě, že hledáte moře čisté jako v Karibiku, rádi se potápíte nebo šnorchlujete a pozorujete tak podmořský svět, rozhodně vyrazte do oblasti u Rudého moře, Marsa Alam. Ta je opravdu rájem pro potápěče, můžete zde pozorovat nepřeberné množství ryb všech barev, korálové zahrady nebo i tajuplné vraky lodí. Spatřit můžete také želvy, barakudy, žraloky, delfíny, murény nebo dugongy (tzv. mořské krávy). Samozřejmě, pro pozorování některých mořských živočichů je opravdu nutné se vydat dále na moře a skutečně se potápět, pokud se ale chystáte jen šnorchlovat v okolí hotelové pláže, nezoufejte, i tak máte možnost vidět mnoho z krás zdejšího podmořského světa včetně mořských žel či rejnoků.

Maroko

Pokud do Maroka vyrazíte v září nebo říjnu, čekají vás stále příjemné letní teploty, oceán je vyhřátý a méně fouká. Maroko je tak ideální místo pro podzimní dovolenou, kde můžete relax u moře a na pláži spojit i s poznáváním památek a ochutnáváním orientální kuchyně. Nejznámější destinací je Agadir na pobřeží Atlanského oceánu, který je také nejrušnějším letoviskem Maroka.  Oblíbeným, ale menším a klidnějším místem pro vaši dovolenou pak může být třeba Saidia, která naopak leží u Středozemního moře a je přezdívaná perlou Maroka.

Kapverdské ostrovy

Exotika za skvělé ceny, to jsou Kapverdy. Celý podzim i zimu je tu krásně slunečno a teplo a na podzim tu navíc fouká nejméně z celého roku. Koupání ve vyhřátém oceánu a nekonečné procházky po liduprázdných a rozlehlých plážích, co víc si při útěku ze sychravého českého počasí přát? Jestliže preferujete klidnější destinace a prázdné pláže, ostrov Boa Vista pro vás bude tím pravým. Druhý turistický ostrov Sal je naopak rušnější a častěji navštěvovaný. I tak si zde ale užijete pohodovou dovolenou.

Blízký východ

Láká vás poznávání odlišné kultury, krás a vůní orientu? Pak je střední východ dokonalou oblastí pro vaši podzimní dovolenou. Je třeba ale počítat, že se často jedná o luxusní hotelové komplexy a tak jsou ceny zájezdů vyšší, než jste zvyklí třeba u Řecka či Egypta.

Spojené arabské emiráty

Pokud se chcete na dovolené ale pořádně ohřát, vyrazte právě do Emirátů. Teploty se zde na podzim pohybují nad tropickou 30 °C a cesta sem trvá pouze 6 hodin. Nejznámějším letoviskem je samozřejmě Dubaj, město luxusu. Dovolenou ale můžete strávit i v některém z klidnějších Emirátů, nabídka zájezdů je opravdu široká.

Cestování Dubaj

Omán

Stále oblíbenější destinace pro podzimní a zimní dovolenou u moře je Omán. Nejčastěji se sem létá od listopadu dále, v září a říjnu je zde ještě opravdu horko. Nejznámější oblast je Salalah, kde stále roste mnoho nových moderních komplexů u krásných pláží s bílým pískem.

Bezpečná podzimní dovolená

Jak je vidět v tipech výše, i v případě, že chcete podzimní dovolenou strávit u moře, je mnoho krásných míst, kam se na ni vypravit. Než se ale na vytouženou dovolenou vydáte, myslete také na sjednání kvalitního cestovního pojištění s odpovídajícími limity krytí a vhodně zvolenými připojištěními. Pokud se třeba chystáte do Egypta za potápěním, myslete na to, že je třeba i tuto sportovní aktivitu v rámci cestovního pojištění zohlednit a řádně připojistit. Volba připojištění se odvíjí od toho, do jaké hloubky se plánujete potápět a zda to bude s dýchacím přístrojem či nikoliv. Oprávnění pro potápění nebo potápění s instruktorem je pro platnost daného sportovního připojištění nutností. Více informací zde.

Průměrná teplota vzduchu a vody

Země Průměrná teplota vzduchu Průměrná teplota vody
Září Říjen Listopad Září Říjen Listopad
Egypt 32 °C 30 °C 26 °C 27 °C 27 °C 25 °C
Kanárské ostrovy 24 °C 23 °C 22 °C 21 °C 20 °C 19 °C
Kapverdské ostrovy 30 °C 29 °C 28 °C 28 °C 28 °C 27 °C
Maroko 28 °C 24 °C 22 °C 22 °C 20 °C 19 °C
Omán 26 °C 26 °C 26 °C 26 °C 28 °C 27 °C
Řecké ostrovy 28 °C 26 °C 20 °C 25 °C 23 °C 18 °C
Spojené arabské emiráty 32 °C 29 °C 25 °C 28 °C 27 °C 26 °C
Turecko 28 °C 26 °C 22 °C 26 °C 24 °C 21 °C

Covid situace 2021: Seznam zemí podle rizika nákazy

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnuje mapu seznamu zemí podle míry rizika nákazy, kterou taktéž pravidelně aktualizuje. Tato mapa stanovuje podmínky pro návrat z oblíbených destinací do České republiky.

Zhoršené podmínky pro návrat mají především neočkování jedinci, kteří před návratem z rizikových a velmi rizikových zemí budou muset podstoupit test a doma být i několik dní v karanténě, následně se také znovu otestovat. Konkrétní podmínky a zařazení jednotlivých zemí najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Autor: Andy