Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Prodlužte si léto aneb na podzim k moři

Publikováno: 21.09.2022

Za okny máme pošmourno a s babím létem to letos vypadá bledě… Nedá se nic dělat, podzim už je zkrátka tady. Pokud se ale ještě necítíte na kabáty a deštníky a přepadává vás pocit, že jste si léta dostatečně neužili, nezoufejte. Zabalte si kufr, přihoďte do něj plavky a vyrazte se s létem rozloučit stylově – k moři, třeba právě na podzimní prázdniny! A ještě než vyrazíte, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění online.

Cestovní pojištění potápění

Nevíte kam vyrazit na podzim k moři? Podívejte se na naše tipy na ty nejlepší destinace pro pozdní dovolenou. Zaměřili jsme se na místa, která jsou dostupná jak cenově, tak i vzdáleností. Díky tomu se nemusíte bát desítek hodin strávených v letadle či čekáním na přestupních letištích. Stačí vybrat místo, zabalit se a za pár hodin už si hovět s koktejlem v ruce na pláži.

Evropa

Pokud se vám nechce opustit hranice Evropy, bude výběr destinací trochu užší, než je tomu v hlavní letní sezóně. Ale stále se najdou místa, kde si užijete mořských a plážových radovánek i na podzim a přitom budete stále na Evropském kontinentě, případně na ostrovech, které k Evropě patří.

Řecko na podzim

Pokud na dovolenou vyrazíte ještě na přelomu září a října, letní počasí vás čeká téměř ve všech letoviscích Řecka. Jistotou jsou ale jižně položené řecké ostrovy, jako je třeba Kréta, Rhodos nebo Kos. Zde vládne příjemné podnebí až do konce října a moře vyhřáté během horkého léta je stále ideální ke koupání. Příjemným bonusem bude navíc také to, že už je po hlavní sezóně a tak všude bude o poznání méně turistů a ceny zájezdů se budou také pohybovat níže. Navíc je toto období díky letním, ne však tropickým teplotám, ideální i k poznávání historických památek, kterých je v Řecku opravdu spousta. Tipy kam se v Řecku vydat najdete zde.

Řecko a covid-19:

Pro vstup do Řecka je zrušena povinnost prokazovat svou bezinfekčnost. Nemusíte tím pádem vyplňovat příjezdový formulář ani u sebe mít certifikát dokládající prodělané očkování nebo negativní test. Stále zde ale platí povinnost nosit respirátor FFP2, a to v prostředcích městské hromadné dopravy, v taxíku, ve vnitřních prostorách lodí, ve zdravotnických zařízeních všech typů a v lékárnách. Povinnost platí pro osoby od 4 let. Porušení je pokutováno částkou 300 EUR.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Turecko na podzim

I Turecko je vhodnou lokalitou pro podzimní dovolenou. Stálé a horké počasí je tu i na konci září, ale také později si užijete tepla. Jen počítejte s tím, že bude počasí trochu proměnlivější. Turecko je známé pro své hotelové komplexy s mnoha atrakcemi a vybavením, je tedy ideální destinací pro rodinnou dovolenou. Vypravit se můžete třeba do rušného letoviska Alanya, kde je k vidění i mnoho památek nebo do klidnějšího a zelenějšího letoviska Bodrum.

Turecko a covid-19:

Vstup do Turecka je bez omezení, tedy bez nutnosti předkládat doklad o očkování nebo negativním testu. Bezpečnostní opatření v souvislosti s koronavirem jsou stále uplatňována pro leteckou, pozemní i námořní dopravu.

Kanárské ostrovy na podzim

Na Kanárských ostrovech je skvělé, že sem doletíte pouze za pár hodin. Vzduch i oceán je tu vyhřátý a příjemné klima takto vydrží téměř až do Vánoc. Vydejte se na nádherné pláže ostrova Fuerteventura nebo Lanzarote. Pokud chcete dovolenou na pláži kombinovat i s poznáváním přírody, pak volte třeba Tenerife či Gran Canaria. Tipy naleznete zde.

Kanárské ostrovy a covid-19:

Vstup na Kanárské ostrovy není ničím podmíněn či omezen. Povinnost nosit respirátory platí jen ve veřejné dopravě, nemocnicích, u lékaře, v pečovatelských zařízeních a lékárnách.

KAnarské ostrovy windsurfing

Afrika

Pokud vám nevadí se na dovolenou vydat o něco dále za hranice Evropy, země severní Afriky budou ideální. Jistota sluníčka, teplého počasí i koupání, to vše najdete právě zde.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Egypt na podzim

Egypt je jistota, která nezklame a je ideální destinací pro dovolenou po celý rok. Pokud si ale přímo nelibujete v extrémně horkém počasí, vyrazte sem na dovolenou právě na podzim. Zájezdy do Egypta se dají pořídit opravdu za velmi přijatelné ceny a přitom služby jsou tu často na velmi vysoké úrovni. Je třeba jen pečlivě vybírat oblast i hotel, kam se vydáte. Zde se rozhodně vyplatí připlatit si za stravu all-inclusive a vybírat hotel s minimálně 4*.

Pro milovníky písečných pláží s pozvolným vstupem do moře je ideálním letoviskem Hurghada. V případě, že hledáte moře čisté jako v Karibiku, rádi se potápíte nebo šnorchlujete a pozorujete podmořský svět, rozhodně vyrazte do Marsa Alam. Tady se nachází opravdu ráj pro potápěče, můžete zde pozorovat nepřeberné množství ryb všech barev, korálové zahrady nebo i tajuplné vraky lodí. Spatřit můžete i želvy, barakudy, žraloky, delfíny, murény nebo dugongy (tzv. mořské krávy). Samozřejmě, pro pozorování některých mořských živočichů je opravdu nutné se vydat dále na moře a skutečně se potápět, pokud se ale chystáte jen šnorchlovat v okolí hotelové pláže, nezoufejte, i tak máte možnost vidět mnoho z krás zdejšího podmořského světa včetně mořských žel či rejnoků. Stejně krásný je pak i na Sinajském poloostrově.

Egypt a covid-19:

Pro vstup do Egypta už nemusíte předkládat certifikát o očkování nebo absolvování testu.

Maroko na podzim

Pokud do Maroka vyrazíte v září nebo říjnu, čekají vás stále příjemné letní teploty, oceán je vyhřátý a méně fouká. Maroko je tak ideální místo pro podzimní dovolenou, kde můžete relax u moře a na pláži spojit i s poznáváním památek a ochutnáváním orientální kuchyně. Nejznámější destinací je Agadir na pobřeží Atlanského oceánu, který je také nejrušnějším letoviskem Maroka.  Oblíbeným, ale menším a klidnějším místem pro vaši dovolenou pak může být třeba Saidia, která naopak leží u Středozemního moře a je přezdívaná perlou Maroka.

Maroko a covid-19:

Pro vstup do Maroka musí cestující předložit:

  • Potvrzení o očkování proti koronaviru (tzn. 2 dávky + posilovací dávku), případně očkování 2 dávkami, přičemž od druhé neuběhla doba delší než 4 měsíce. Akceptováno je také očkování jednodávkovou vakcínou Janssen – v tom případě postačí pouze 2 či 1 dávka (s platností na maximálně 4 měsíce) vakcíny.
  • Případně negativní PCR test ne starší než 72 hodin.

Výjimku mají děti do 12ti let, pro starší děti platí stejná pravidla jako pro dospělé. V Maroku se také neuznávají potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19.

  • Před vstupem do Maroka je také nutné vyplnit registrační formulář (Fiche sanitaire).
  • Nošení roušek je povinné i venku nebo v automobilu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Kapverdské ostrovy na podzim

Exotika za skvělé ceny, to jsou Kapverdy. Celý podzim i zimu je tu krásně slunečno a teplo a na podzim tu navíc fouká nejméně z celého roku. Koupání ve vyhřátém oceánu a nekonečné procházky po liduprázdných a rozlehlých plážích, co víc si při útěku ze sychravého českého počasí přát? Jestliže preferujete klidnější destinace a prázdné pláže, ostrov Boa Vista pro vás bude tím pravým. Druhý turistický ostrov Sal je naopak rušnější a častěji navštěvovaný. I tak si zde ale užijete pohodovou dovolenou.

Kapverdské ostrovy a covid-19:

Ke vstupu na Kapverdy není aktuálně vyžadováno očkování proti onemocnění COVID-19 ani předložení negativního testu. Toto opatření platí jak pro vstup vzdušnou cestou, tak pro vstup námořní cestou.

Blízký východ

Láká vás poznávání odlišné kultury, krás a vůní orientu? Pak je střední východ dokonalou oblastí pro vaši podzimní dovolenou. Je třeba ale počítat, že se často jedná o luxusní hotelové komplexy a tak jsou ceny zájezdů vyšší, než jste zvyklí třeba u Řecka či Egypta.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Spojené arabské emiráty na podzim

Pokud se chcete na dovolené ale pořádně ohřát, vyrazte právě do Emirátů. Teploty se zde na podzim pohybují nad tropickou 30 °C a cesta sem trvá pouze 6 hodin. Nejznámějším letoviskem je samozřejmě Dubaj, město luxusu. Dovolenou ale můžete strávit i v některém z klidnějších Emirátů, nabídka zájezdů je opravdu široká.

Spojené arabské emiráty a covid-19:

Do Spojených arabských emirátů mohou vstoupit očkované i neočkované osobyVýjimka ovšem platí pro cestu do Dubaje a Abú Dhabí.

Před odletem do Dubaje/Abú Dhabí musíte u check-in předložit:

  • Certifikát o dokončeném očkování (digitální certifikát nebo Tečka), tzn. dvě dávky a posilovací dávka po 6ti měsících.
  • Negativní PCR test s QR kódem ne starší než 48 hodin (výjimku mají děti do 12ti let).
  • Certifikát s QR kódem o prodělaném onemocnění covid-19 (mezi dnem příjezdu a zotavením musel uběhnout minimálně měsíc).

Po příletu do Dubaje můžete být také vyzváni k podstoupení bezplatného PCR testu v prostorách letiště.

Cestování Dubaj

Omán na podzim

Stále oblíbenější destinace pro podzimní a zimní dovolenou u moře je Omán. Nejčastěji se sem létá od listopadu dále, v září a říjnu je zde ještě opravdu horko. Nejznámější oblast je Salalah, kde stále roste mnoho nových moderních komplexů u krásných pláží s bílým pískem.

Omán a covid-19:

Pro vstup do Ománu byla v souvislosti s koronavirem zrušena veškerá omezení a přístup ke všem službám je neomezen.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Bezpečná podzimní dovolená

Jak je vidět v tipech výše, i v případě, že chcete podzimní dovolenou strávit u moře, je mnoho krásných míst, kam se na ni vypravit. Než se ale na vytouženou dovolenou vydáte, myslete také na sjednání kvalitního cestovního pojištění s odpovídajícími limity krytí a vhodně zvolenými připojištěními. Pokud se třeba chystáte do Egypta za potápěním, myslete na to, že je třeba i tuto sportovní aktivitu v rámci cestovního pojištění zohlednit a řádně připojistit. Volba připojištění se odvíjí od toho, do jaké hloubky se plánujete potápět a zda to bude s dýchacím přístrojem či nikoliv. Oprávnění pro potápění nebo potápění s instruktorem je pro platnost daného sportovního připojištění nutností. Více informací zde.

Průměrná teplota vzduchu a vody

Země Průměrná teplota vzduchu Průměrná teplota vody
Září Říjen Listopad Září Říjen Listopad
Egypt 32 °C 30 °C 26 °C 27 °C 27 °C 25 °C
Kanárské ostrovy 24 °C 23 °C 22 °C 21 °C 20 °C 19 °C
Kapverdské ostrovy 30 °C 29 °C 28 °C 28 °C 28 °C 27 °C
Maroko 28 °C 24 °C 22 °C 22 °C 20 °C 19 °C
Omán 26 °C 26 °C 26 °C 26 °C 28 °C 27 °C
Řecké ostrovy 28 °C 26 °C 20 °C 25 °C 23 °C 18 °C
Spojené arabské emiráty 32 °C 29 °C 25 °C 28 °C 27 °C 26 °C
Turecko 28 °C 26 °C 22 °C 26 °C 24 °C 21 °C

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY