Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Prodlužte si léto aneb kam na podzim k moři

Publikováno: 16.09.2023

Pomalu se loučíme s létem a postupně vyhlížíme podzim s jeho rozmarným počasím. Pokud se ale ještě necítíte na kabáty a deštníky a přepadává vás pocit, že jste si léta dostatečně neužili, nezoufejte. Zabalte si kufr, přihoďte do něj plavky a vyrazte se s létem rozloučit stylově - na podzimní dovolenou u moře. A třeba právě na podzimní prázdniny! Kam na podzim k moři? Ještě než vyrazíte, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění online.

Kam na podzim k moři

Nevíte, kam vyrazit na podzim k moři? Podívejte se na naše tipy na ty nejlepší destinace pro pozdní dovolenou. Zaměřili jsme se na místa, která jsou dostupná jak cenově, tak i vzdáleností. Díky tomu se nemusíte bát desítek hodin strávených v letadle či čekáním na přestupních letištích. Stačí vybrat místo, zabalit se a za pár hodin už si hovět s koktejlem v ruce na pláži.

Evropa

Pokud se vám nechce opustit hranice Evropy, bude výběr destinací trochu užší, než je tomu v hlavní letní sezoně. Stále se ale najdou místa, kde si užijete mořských a plážových radovánek i na podzim a přitom budete stále na území evropského kontinentu, případně na ostrovech, které k Evropě patří.

Řecko na podzim

Pokud na dovolenou vyrazíte ještě na přelomu září a října, letní počasí vás čeká téměř ve všech letoviscích Řecka. Jistotou jsou ale jižně položené řecké ostrovy, jako je třeba Kréta, Rhodos nebo Kos. Zde vládne příjemné podnebí až do konce října a moře vyhřáté během horkého léta je stále ideální ke koupání.

Příjemným bonusem bude navíc také to, že už je po hlavní sezoně, a tak bude všude o poznání méně turistů a ceny zájezdů se budou také pohybovat níže. Navíc je toto období díky letním, ne však tropickým teplotám, ideální i k poznávání historických památek, kterých je v Řecku opravdu spousta. Tipy, kam se v Řecku vydat, najdete zde.

Itálie na podzim

A co třeba Itálie? La bella Italia je skvělou volbou pro podzimní dovolenou v září, říjnu, a pokud nepotřebujete teploty kolem třícítky, pak i v listopadu. Kam přesně vyrazit? Zkuste třeba Sicílii, jejíž břehy omývá Tyrhénské a Jónské moře, kde se můžete na podzim s klidem vykoupat. Udělejte si také výlet za památkami například do Palerma, Syrakus nebo Taorminy, odkud je nádherný výhled na Etnu. Další volbou může být Sardinie, druhý největší italský ostrov, který je jako stvořený pro túry i relaxování na místních plážích.

Turecko na podzim

I Turecko je vhodnou lokalitou pro podzimní dovolenou. Stálé a horké počasí je tu i na konci září, ale tepla si užijete také později. Jen počítejte s tím, že bude počasí trochu proměnlivější. Turecko je známé pro své hotelové komplexy s mnoha atrakcemi a vybavením, je tedy ideální destinací pro rodinnou dovolenou. Vypravit se můžete třeba do rušného letoviska Alanya, kde je k vidění i mnoho památek, nebo do klidnějšího a zelenějšího letoviska Bodrum.

Kanárské ostrovy na podzim

Na Kanárských ostrovech je skvělé, že sem doletíte pouze za pár hodin. Vzduch i oceán je tu vyhřátý a příjemné klima takto vydrží téměř až do Vánoc. Vydejte se na nádherné pláže ostrova Fuerteventura nebo Lanzarote. Pokud chcete dovolenou na pláži kombinovat i s poznáváním přírody, pak volte třeba Tenerife či Gran Canaria. Tipy naleznete zde.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Kam na podzim k moři

Afrika

Pokud vám nevadí se na dovolenou vydat o něco dále za hranice Evropy, země severní Afriky budou ideální. Jistota sluníčka, teplého počasí i koupání, to vše najdete právě zde.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Egypt na podzim

Egypt je jistota, která nezklame, a je ideální destinací pro dovolenou po celý rok. Pokud si ale přímo nelibujete v extrémně horkém počasí, vyrazte sem na dovolenou právě na podzim. Zájezdy do Egypta se dají pořídit opravdu za velmi přijatelné ceny a přitom služby jsou tu často na velmi vysoké úrovni. Je třeba jen pečlivě vybírat oblast i hotel, kam se vydáte. Zde se rozhodně vyplatí připlatit si za stravu all-inclusive a vybírat hotel s minimálně 4*.

Pro milovníky písečných pláží s pozvolným vstupem do moře je ideálním letoviskem Hurghada. V případě, že hledáte moře čisté jako v Karibiku, rádi se potápíte nebo šnorchlujete a pozorujete podmořský svět, rozhodně vyrazte do Marsa Alam. Tady se nachází opravdu ráj pro potápěče, můžete zde pozorovat nepřeberné množství ryb všech barev, korálové zahrady nebo i tajuplné vraky lodí. Spatřit můžete i želvy, barakudy, žraloky, delfíny, murény nebo dugongy (tzv. mořské krávy).

Maroko

Pokud do Maroka vyrazíte v září nebo říjnu, čekají vás stále příjemné letní teploty, oceán je vyhřátý a méně fouká. Maroko je tak ideální místo pro podzimní dovolenou, kde můžete relax u moře a na pláži spojit i s poznáváním památek a ochutnáváním orientální kuchyně. Nejznámější destinací je Agadir na pobřeží Atlantského oceánu, který je také nejrušnějším letoviskem Maroka. Oblíbeným, ale menším a klidnějším místem pro vaši dovolenou pak může být třeba Saidia, která naopak leží u Středozemního moře a je přezdívaná perlou Maroka.

Zanzibar

Zanzibar najdete u východního pobřeží Afriky a jak asi tušíte, jedná se doslova o tropický ráj. Čekají vás tu bělostné pláže, tyrkysová voda a nádherné scenérie. Kromě toho zde můžete navštívit zajímavé památky (za vidění stojí i Kamenné město zapsané na seznam památek UNESCO), ochutnat jedinečnou gastronomii, obdivovat bohatou faunu a floru a také si dopřát řadu vodních sportů. Litovat rozhodně nebudou šnorchlaři a potápěči.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Kapverdské ostrovy

Exotika za skvělé ceny, to jsou Kapverdy. Celý podzim i zimu je tu krásně slunečno a teplo a na podzim tu navíc fouká nejméně z celého roku. Koupání ve vyhřátém oceánu a nekonečné procházky po liduprázdných a rozlehlých plážích, co víc si při útěku ze sychravého českého počasí přát? Jestliže preferujete klidnější destinace a prázdné pláže, ostrov Boa Vista pro vás bude tím pravým. Ostrov Sal je naopak rušnější a častěji navštěvovaný. I tak si zde ale užijete pohodovou dovolenou.

Blízký východ

Láká vás poznávání odlišné kultury, krás a vůní orientu? Pak je Blízký východ dokonalou oblastí pro vaši podzimní dovolenou. Je třeba ale počítat s tím, že se často jedná o luxusní hotelové komplexy, a tak jsou ceny zájezdů vyšší, než můžete být zvyklí třeba u Řecka či Egypta.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Spojené arabské emiráty

Pokud se chcete na dovolené ale pořádně ohřát, vyrazte právě do Emirátů. Teploty se zde na podzim pohybují nad tropickou třicítkou a cesta sem trvá pouze 6 hodin. Nejznámějším letoviskem je samozřejmě Dubaj, město luxusu. Dovolenou ale můžete strávit i v některém z klidnějších Emirátů, nabídka zájezdů je opravdu široká.

Kam na podzim k moři

Omán

Stále oblíbenější destinace pro podzimní a zimní dovolenou u moře je Omán. Nejčastěji se sem létá od listopadu dále, v září a říjnu je zde ještě opravdu horko. Nejznámější oblast je Salalah, kde stále roste mnoho nových moderních komplexů u krásných pláží s bílým pískem.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Bezpečná podzimní dovolená

Jak je vidět v tipech výše, i v případě, že chcete podzimní dovolenou strávit u moře, je mnoho krásných míst, kam se na ni vypravit. Než se ale na vytouženou dovolenou vydáte, myslete také na sjednání kvalitního cestovního pojištění s odpovídajícími limity krytí a vhodně zvolenými připojištěními.

Pokud se třeba chystáte do Egypta za potápěním, myslete na to, že je třeba i tuto sportovní aktivitu v rámci cestovního pojištění zohlednit a řádně připojistit. Volba připojištění se odvíjí od toho, do jaké hloubky se plánujete potápět a zda to bude s dýchacím přístrojem, či nikoliv. Oprávnění pro potápění nebo potápění s instruktorem je pro platnost daného sportovního připojištění nutností. Více informací zde.

Průměrná teplota vzduchu a vody

Země Průměrná teplota vzduchu Průměrná teplota vody
Září Říjen Listopad Září Říjen Listopad
Egypt 32 °C 30 °C 26 °C 27 °C 27 °C 25 °C
Italské ostrovy 28 °C 25 °C 20 °C 26 °C 24 °C 20 °C
Kanárské ostrovy 24 °C 23 °C 22 °C 21 °C 20 °C 19 °C
Kapverdské ostrovy 30 °C 29 °C 28 °C 28 °C 28 °C 27 °C
Maroko 28 °C 24 °C 22 °C 22 °C 20 °C 19 °C
Omán 26 °C 26 °C 26 °C 26 °C 28 °C 27 °C
Řecké ostrovy 28 °C 26 °C 20 °C 25 °C 23 °C 18 °C
Spojené arabské emiráty 32 °C 29 °C 25 °C 28 °C 27 °C 26 °C
Turecko 28 °C 26 °C 22 °C 26 °C 24 °C 21 °C
Zanzibar 30 °C 30 °C 28 °C 27 °C 30 °C 28 °C

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY