Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak funguje Airbnb?

Publikováno: 21.05.2023

Chcete na svých cestách poznat vaši cílovou destinaci doslova jako místní? V tom případě si své ubytování rezervujte přes Airbnb! Máme pro vás všechny informace o tom, jak tato platforma funguje, na co si dát pozor a připojíme hned několik užitečných rad a tipů, které se vám rozhodně budou hodit.

Airbnb

Co je Airbnb?

Airbnb (Air Bed and Breakfast) je webová a mobilní platforma, která umožňuje lidem najít, rezervovat a pronajmout si ubytování doslova po celém světě. Jedná se vlastně o formu online tržiště, na kterém majitelé domů, bytů, apartmánů, bungalovů, srubů, mobilních domů, tiny houses nebo dokonce i lodí nabízejí své ubytování k pronájmu. V nabídce můžete najít jak cenově dostupné a pohodlné ubytování, tak dražší a zajímavé varianty.

Airbnb funguje už od roku 2008, přičemž cílem tohoto projektu bylo doplnit chybějící kapacity v hotelích prostřednictvím domácího ubytování.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak Airbnb funguje?

Naprosto jednoduše. Stačí si vybrat cílovou destinaci, termín vaší cesty a projít si zobrazené nabídky. Ty se vám navíc ukážou na přehledné mapě, takže rovnou uvidíte, kde přesně se dané ubytování nachází. Při výběru také můžete přidat filtr týkající se počtu osob, dětí, kojenců, toho, zda se chystáte cestovat také s domácím mazlíčkem, a případně si nastavit i finanční limit pro vyfiltrování nabídek, které odpovídají vašemu budgetu na cestu. 

U vybraného ubytování pošlete rezervaci hostiteli, který ji musí schválit. Případně je možné zvolit i možnost okamžité rezervace s automatickým přijetím. Platba za ubytování pak probíhá velmi jednoduše - formou online platby kartou nebo PayPal, u mobilní aplikace také přes Apple Pay. Ubytování můžete uhradit celé rovnou, nebo pouze jeho procentuální část a zbytek až později před samotným pobytem. Peníze budou hostiteli od Airbnb odeslány až po vašem bezpečném check-inu. Systém Airbnb navíc používá automatizované systémy, které zaručují vysokou bezpečnost. I z toho důvodu veškerá komunikace mezi hostem a hostitelem probíhá pouze v rámci platformy. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Výhody ubytování přes Airbnb

Jednou z největších výhod ubytování přes Airbnb je to, že nabízí širokou škálu možností nejrůznějšího ubytování na různých místech, v různých částech měst, a to i v bezprostřední blízkosti center a turisticky zajímavých míst, nebo naopak v klidných oblastech.

Od svých hostitelů také můžete získat spoustu užitečných informací a tipů, které vám pomohou s plánováním vašeho pobytu a navštívením míst, jež znají především místní. Někteří hostitelé nabízí také doplňkové služby v podobě snídaně, občerstvení, praní prádla, dopravy z letiště a na letiště, případně rezervování místa v restauraci, baru apod. 

Airbnb je také vhodné pro rodiny s dětmi nebo větší skupiny přátel, kteří hledají ubytování s více ložnicemi a kuchyní, kde si mohou sami vařit.

Kromě ubytování vám Airbnb nabízí možnost zarezervovat si v oblasti vašeho ubytování také celou řadu zážitků. Díky nim můžete naprosto jedinečnou cestou poznat místní kulturu, jídlo, tradice, přírodu a spoustu dalšího. Zážitky se na Airbnb dělí do tří základních kategorií, a to jídlo a pití (večeře, degustace, kurzy vaření atd.), kultura a historie (provedení po místních památkách, seznámení se zdejšími příběhy) a příroda a venkovní aktivity (turistika, sporty, procházky).

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nevýhody ubytování přes Airbnb

V některých případech se může stát, že ubytování neodpovídá popisu na Airbnb nebo není v souladu s vašimi očekáváními. To může být zvláště frustrující, pokud cestujete na delší dobu, nebo cestujete s dětmi a na místě není odpovídající vybavení, které pro pobyt potřebujete. 

Další nevýhodou může být nutnost sdílet prostor s hostiteli nebo dalšími hosty, což může být pro některé lidi nepříjemné. Existuje také riziko, že vaše ubytování nebude čisté nebo bezpečné, případně je v jeho okolí hluk, a další okolnosti, které nikomu moc radost neudělají.

Ubytování přes Airbnb vám nenabídne kompletní servis, který je obvyklý pro standardní hotely (tzn. jídlo a občerstvení, mýdlo, šampon atd.) Naopak se u některých hostitelů můžete setkat s požadavky typu, abyste před ukončením pobytu vynesli odpadky, vytřeli, vyprali povlečení apod. Tyto informace si raději zjistěte před zarezervováním ubytování, abyste poté nebyli nepříjemně překvapeni.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Tipy a triky na Airbnb

Jestli máte v plánu zarezervovat si ubytování přes Airbnb, podívejte se na naše tipy, které se vám mohou hodit:

  • Projděte si pečlivě fotografie zvoleného ubytování, recenze předchozích hostů a také informace o vybavení a požadavcích ze strany hostitele.
  • Před zarezervováním ubytování si prohlédněte také jeho okolí - v jaké oblasti nebo městské části se nachází, jestli je dobře dostupné apod.
  • Komunikujte s hostitelem předem a domluvte se na všech podrobnostech. A to především ohledně check-inu. Tzn. kde a jak proběhne, jestli vás bude čekat sám hostitel či jeho zástupce, jestli budou klíče uschované ve schránce s kódem, jak se dostanete na parkoviště atd. 
  • V případě, že se chystáte jet autem, zjistěte si také, jak je to s parkováním. Zda je v rámci ubytování, kde přesně se nachází, a pokud u ubytování k dispozici není, kde je možné v jeho blízkosti auto zaparkovat. 
  • Po svém pobytu zanechte recenzi a hodnocení, abyste pomohli dalším cestovatelům při výběru ubytování. Do hodnocení vepište informace o tom, jestli ubytování odpovídá popisu, a to včetně vybavení, parkování, dostupnosti wi-fi, parkování atd. 
  • Sami sbírejte hodnocení od hostitelů. Zvlášť se hodí, pokud cestujete se psem. Uvidíte, že pokud budete mít hodnocení na přátelského a pohodového mazlíčka, získává vám to plusové body při rezervování dalšího pobytu, a třeba také u toho, kde mazlíčky původně nechtěli. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Velké změny Airbnb

V poslední době se Airbnb muselo vypořádat s několika výzvami, včetně regulace ze strany vlád a také kritiky ohledně nedostatečné ochrany hostů. Proto se Airbnb rozhodlo přijmout několik opatření, aby bezpečnost a kvalitu ubytování na své platformě zlepšilo. Tato opatření konkrétně zahrnovala posílené kontroly hostitelů, zlepšení zabezpečení platebních procesů a poskytování více informací o ubytování a hostitelích.

Kam vyrazit a rezervovat si ubytování přes Airbnb?

Doslova kamkoliv! Než se s Airbnb pořádně seznámíte, vyzkoušejte například prodloužený víkendový pobyt v některém z evropských měst, jako je Řím, Krakov, Berlín nebo Vídeň. Projdete si celým procesem, zjistíte jak Airbnb funguje v praxi a příště si přes něj bez obav zabookujete rovnou ubytování na letní dovolenou v Chorvatsku či v Itálii. Než se ovšem vydáte na cesty, nezapomeňte si také sjednat odpovídající cestovní pojištění, které se o vás dobře postará. Uvidíte, že vás vyjde doslova na pár korun a ve chvílích nouze za vás zaplatí částky sahající klidně do statisíců.

Nižší zajištění Střední zajištění Vyšší zajištění
Léčebné výlohy 5 000 000 Kč 8 000 000 Kč neomezeno
Pojištění úrazu 300 000 Kč 300 000 Kč 600 000 Kč
Pojištění odpovědnosti 2 000 000 Kč 3 000 000 Kč 10 000 000 Kč
Pojištění zavazadel NE 20 000 Kč 50 000 Kč
Covid-19 ANO ANO ANO
Asistenční služby ANO ANO ANO
Cena 129 Kč 177 Kč 384 Kč

Cestovní pojištění je počítáno pro 4denní turistickou cestu do Říma pro dvě osoby (25 a 27 let, netvoří jednu rodinu). Uvedeny jsou nejnižší cenové nabídky ve srovnání. Jedná se o ilustrační příklad, nejde o obchodní nabídku. Počítáno dne 13. 5. 2023.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Covid-19 a cestovní pojištění

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit.

Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ