222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zrušení zájezdu kvůli koronaviru? Víme, na co máte právo při storno zájezdu

Publikováno: 09.04.2021

Plánování dovolených je tady! A bohužel stále také koronavirus, který naše chvíle pohody může ohrozit. Jak je to tedy se zájezdy, které by se kvůli němu musely zrušit? Pojďme se na to podívat.

Pojištění storna zájezdu

Storno zájezdu z důvod COVID 19

Zrušení ze strany klienta

V případě, že zájezd do destinace s výskytem koronaviru zrušíte přímo vy, můžete od smlouvy odstoupit bez zaplacení storno poplatku. Pokud ovšem výskyt koronaviru v dané oblasti nebyl potvrzen, musíte storno poplatek uhradit. Jestli jste ovšem mysleli ,,dopředu" a uzavřeli pojištění storna zájezdu, uhradí vám pojišťovna poplatky do výše 80 %.

Cestovní pojištění online

Koronavirus zkrátka spadá do kategorie nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, mezi které se také řadí:

  • Válečné konflikty
  • Terorismus
  • Významná rizika pro lidské zdraví
  • Přírodní katastrofy

Zrušení zájezdu cestovní kanceláří

Minulý rok jsme tu měli zákon „Lex Vouchet“. Ten se vztahoval na zájezdy s termínem od 20. února 2020 do 31. srpna 2020 (tzv. ochranná doba), a které byly zrušeny z důvodu mimořádných nebo neočekávaných okolností v místě pobytu cesty. V tom případě měly cestovní kanceláře možnost nabídnout svým klientům namísto vrácení peněž voucher na jiný zájezd, který musel hodnotu minimálně ve výši toho původního. Jak je to tedy nyní?

Může se stát, že Česká republika bude u některých států stále na seznamu rizikových zemí. V tom případě by zájezd měla zrušit přímo cestovní kancelář, která v této situaci nemůže splnit povinnosti co se stran zájezdu týče. Dojde tedy k nemožnosti plnění a k zániku závazku. V tom případě cestovní kancelář může odstoupit od smlouvy a svého klienta bezodkladně informovat. Následné vyrovnání je pak na dohodě – cestovní kancelář může nabídnout zákazníkovi voucher (je dobré u něj podrobně informovat o jeho podmínkách včetně uplatnění, doplatků i přeplatků) nebo vrátit peníze.

Bezstarostná dovolená

Přeci jen se nechcete vzdát vaší dovolené? Podívejte se na možnosti cestování do oblíbených destinací, třeba do slunného Chorvatska nebo jiné zajímavé destinace.

Autor: Bára