222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zrušení zájezdu kvůli koronaviru? Víme, na co máte právo

Publikováno: 05.05.2020

Pár měsíců zpátky ještě nikdo z nás netušil, jaký spád událostí koronavirus přinese a zkraje roku si plánovali cestu do zahraničí. Co ale dělat v případě, kdy cestovní kancelář zájezd kvůli aktuální situaci zruší? Na co máte nárok a právo? Všechny podstatné informace pro vás máme v tomto článku.

Pojištění storna zájezdu

Zrušení zájezdu ze strany klienta

V případě, že zájezd do destinace s výskytem koronaviru zrušíte přímo vy, můžete od smlouvy odstoupit bez zaplacení storno poplatku. Pokud ovšem výskyt koronaviru v dané oblasti nebyl potvrzen, musíte storno poplatek uhradit. Jestli jste ovšem mysleli ,,dopředu" a uzavřeli pojištění storna zájezdu, uhradí vám pojišťovna poplatky do výše 80 %.

Cestovní pojištění online

Zrušení zájezdu cestovní kanceláří

U zájezdů s termínem od 20. února 2020 do 31. srpna 2020 (tzv. ochranná doba), které byly zrušeny z důvodu mimořádných nebo neočekávaných okolností v místě pobytu cesty, mají cestovní kanceláře možnost nabídnout svým klientům namísto vrácení peněž voucher na jiný zájezd, který musí mít hodnotu minimálně ve výši toho původního. Tyto vouchery navíc budou pojištěné i pro případ úpadku dané cestovní kanceláře (tzn. pokud vaše cestovní kancelář zkrachuje, peníze vám vrátí odpovídající pojišťovna).

V této ochranné době tedy nemůžete požadovat vrácení peněz, ale na základě obdrženého voucheru je možné cestovní kancelář požádat o náhradní zájezd ve stejné nebo i vyšší kvalitě. Pokud vám cestovní kancelář do 30 dnů nevyhoví, musí vám vaše peníze vrátit.

V případě, že nepožádáte cestovní kancelář o náhradní termín anebo nevyužijete možnost voucheru, budou vám vaše finance vráceny do 14 dnů od skončení ochranné doby, tedy do 14. září 2020.

Voucher ovšem mohou přímo odmítnout lidé spadající do rizikových skupin, kterým budou peníze vráceny přímo.

Jedná se o:

  • Seniory nad 65 let
  • Osoby se zdravotním postižením
  • Nezaměstnané
  • Těhotné ženy
  • Osoby na mateřské nebo rodičovské dovolené
  • Osamělé rodiče pečující o nezaopatřené dítě
  • Zaměstnance, kteří díky koronaviru nemohli nejméně 30 dnů pracovat
  • Školy a školská zařízení

Bezstarostná dovolená

Přeci jen se nechcete vzdát vaší dovolené? Podívejte se na možnosti cestování do oblíbených destinací, třeba do slunného Chorvatska nebo jiné zajímavé destinace.

 

Spočítat cestovní pojištění

 

Autor: Bára