Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování bez cestovky nebo s cestovkou?

Publikováno: 26.07.2022

Před každou dovolenou se naskýtá základní otázka – zaplatit si zájezd přes cestovní kancelář, nebo cestovat na vlastní pěst? Vždy záleží na typu vaší dovolené, ale také destinaci. Pojďme si říct, jaké výhody jednotlivé tipy cestování mají.

Po vlastní ose nebo s cestovkou

Cestovní kancelář – rady na cestu

Dovolená přes cestovní kancelář má jednu výhodu, v podstatě získáte zájezd na klíč s kompletními službami, které si můžete sami zvolit, včetně organizace samotné cesty. Zájezd si přitom lze rezervovat dlouho dopředu, nebo využít možnosti na poslední chvíli, tedy tzv. last minute nebo super last minute.

Cestovní kancelář vám navíc poradí, co je možné v místě pobytu navštívit, jaké služby využít a na jaké místní zvyklosti se připravit. V případě potíží pak můžete jednat přímo s cestovkou nebo jejich delegáty v místě pobytu. Využití delegátů je typické například v orientálnějších zemích, jako je oblíbený Egypt a to i pro dílčí výlety do turisticky lákavých destinací.

Pokud máte strach do určité země vyrazit na vlastní pěst, nebo se jednoduše nechcete příliš starat o organizaci, pak je cestovní kancelář tím pravým místem pro zajištění vaší dovolené.

TIP

Při vyhledávání zájezdů můžete zkusit i německé vyhledávače last minute pro odlet z Drážďan, nebo rakouské vyhledávače pro odlet z Vídně. Oblíbené jsou i cestovní kanceláře v Polsku s odletem z některých polských letišť. Dost možná narazíte i na lepší ceny.

Nebo máte rádi věci pod kontrolou a rádi si vyberete vše od letenky, přes pojištění, hotel, výlet, trávení každého dne. Ať tak nebo tak, finální volba je samozřejmě na Vás.

Tipy na cestování

(Pokud neovládáte angličtinu, použijte v nastavení videa YouTube funkce titulky + automatický překlad do češtiny)

Cestování na vlastní pěst

I dovolená na vlastní pěst má své výhody. Především si můžete v podstatě dělat, co chcete, zastavit, kde se vám zlíbí, zorganizovat si jednotlivé dny a aktivity dle vlastních preferencí a v případě potřeby vše změnit na místě podle nálady. Ubytování doporučujeme řešit předem, ale v mnohých zemích Evropy není často problém vyzkoušet štěstí v některém z místních ubytovacích zařízeních zrovna ve chvíli, kdy to potřebujete.

Tento způsob dovolené lze bez problémů zvolit v podstatě v jakékoliv části Evropy, pro vzdálenější země je to už určitá míra dobrodružství. V nám známých dovolenkových zemích můžete takto úplně v klidu vyjet i na rodinnou dovolenou s dětmi. Jak a kam budete cestovat, záleží jen a pouze na vás.

Přinášíme 3 tipy na zakoupení letenek:

  • Letenky lze koupit v akci už dopředu, případně vyhlížejte speciální akce leteckých společností.
  • Nebo naopak zakoupíte letenku na poslední chvíli jako tzv. výprodej.
  • K dalekým cestám může pomoci kombinace několika přestupů s použitím letenek za nízké ceny, dejte si ale pozor, abyste navazující letecké spoje stihli nebo naopak zbytečně nečekali několik dní.

3 tipy na ubytování:

Pokud si ubytování hledáte sami, doporučíme dva zcela zásadní portály – booking.com a Airbnb. Obě aplikace jsou přehledné, nabízí možnost prohlížení i psaní recenzí a obě lze stáhnout jako aplikace do mobilního telefonu.

  • Booking.com slouží k vyhledávání kvalitních ubytování pro dovolenkáře, ale i pro potřeby služební cesty. Jde o agenturního prostředníka mezi ubytováním a zákazníkem.
  • Druhá varianta je v rámci sdílené ekonomiky, třeba Airbnb. V případě Airbnb nabízejí své ubytování přímo ubytovatelé a majitelé bytů. Přes vlastní účty tak spravují svou vlastní nabídku.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kde získat inspiraci pro svou cestu?

Možností je mnoho a většinu z nich najdete na internetu, pokud vám konkrétní region nebo hotel nedoporučí vaši známí. Využít tak lze zpravodajské portály, kde můžete narazit na cestovatelské speciály. Oblíbené jsou i blogy samotných cestovatelů, kteří se podělí o vlastní praktické zkušenosti a fotografie.

Oficiální informace pak je dobré zjistit od Ministerstva zahraničních věcí ČR. Zejména ohledně víz a bezpečnostní nebo zdravotní situace v dané zemi.

Dále se hodí ověření v našem článku Cestovní pojištění rizikové oblasti, kde aktualizujeme nejčastější rizika podle zemí právě podle MZV ČR.

Cestovní pojištění online

Ať už vyrazíte kamkoliv, nezapomeňte, že i v den odjezdu vás snadno a rychle pojistíme na www.top-pojisteni.cz. Pokud ale jedete přes cestovní kancelář, doporučujeme sjednat cestovní pojištění bezprostředně po rezervaci zájezdu. V případě stornování například kvůli neschopnosti vycestovat, vám totiž pojišťovna nemusí proplatit storno poplatky.

Mohlo by Vás zajímat - další části našeho seriálu článků na téma "Dovolená v pohodě"

1. část: Dovolená není práce, užijte si jí

2. část: Jak si vybrat vysněnou dovolenou?

3. část: Jak se sbalit na dovolenou?

4. část: Nejlepší tipy pro řidiče na letní cesty

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz