Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Seriál dovolená v pohodě – 4. část: Nejlepší tipy pro řidiče na letní cesty

Publikováno: 04.07.2018

Dnešní  moderní osobní  automobily se neporovnatelně více hodí na tisíc kilometrů porce cest, ale  před dlouhou cestou  si zaslouží vaše  nadstandardní pozornost.  Auta jsou na jiných úrovních a řada z nich je značně méně k pohodlnému a  bezpečnému cestě tam a zpět . Dnes si řekneme, co byste neměli vynechat.

Clanky leto 4 - Tipy pro ridice s Topouskem

Dříve narození  si možná ještě  vzpomíná na časy , kdy jezdily staršími, a tak trochu jinými vozy než dnes. Byla to auta jako  „embéčko“ ,  Wartburgy , případně Lady jako těmito jsme absolvovali cestu do Jadranu. Ti nadpřirozené neponechali nic náhodě. Do zavazadlového prostoru postupně vložil ledasco, náhradní karburátor, palivovou pumpu nebo alternátor. K tomu je kompletní sada montážních klíčů a místo jednoho rezervního kola. Tři litry záložního motorového oleje byly samozřejmostí a minimálně jedna plná dvacetilitrovka ve formě kanystru také. Před cestou delší než 1000 kilometrů ti nejlépe poskytli své služby na úrovni všeobecné a po návratu také.

Auto pořádně vyčistěte

Nejrozumnějším prvním krokem bude pauza s autem do mycí linky. Nebo si ho umýt na vlastní režii, pokud k tomu máte vytvořené podmínky. Potom ho zevnitř důkladně vysajte. Skvělá příležitost je pak vyhození starých koberečků (které už přežily již nejednu zimu) na smetiště a koupit nové – hned budete cítit lépe uvnitř. Ještě autokosmetikou oživit plastové díly a nakonec vyčistit i zevnitř. Prchavý pocit, že sedíte v novotou vonícím autě, se vždy hodí na začátek dovolené.

Vyměňte nejčastěji opotřebované díly

To však není úplně vše, co můžete provést pro dobrý pocit. Nejprve se podívejte na auto zvenčí. Možná pohled zamíří na stěrače. Nebudete mít v dešti nebo od masek čisté čelní okno, pokud gumičky jsou již staré a prostě nefungují. Kupte celá nova ramínka nebo jen gumičky, pokud je umíte vyměnit. Na výběr je řada originálních a dalších výrobců. Hliníkové disky kol mají mj. také tu výhodu, že nebrání ve výhledu na brzdové třmeny (plechy kola je třeba demontovat). Proč? Když se podíváte blíže a skrz kouknete, uvidíte, jaký jsou brzdové destičky. Pokud jsou již na konci životnosti a tloušťka brzdového obložení je minimální, pak je výměna času.

Důkladná kontrola

Možná se vám zdá, že zimní pneumatiky za letní vy jste si vyměnili v pneuservisu a je úplné vyvážením nedávno. Je to však již pár měsíců a za deset času se změnila situace. Zkontrolujte , zda je  dezén stále v normě je dostatečná rezervou. Nad natrženým pláštěm nebo boulí na pneumatice nepotřebujete meditovat. Před dlouhou cestou kupte nové. I v bezchybných pneumatikách s vlivem růstu venkovních teplot od jara změnil tlak. Než ho upravíte na obvyklou hodnotu, uvědomte si, že denně používáte auto maximálně ve dvojici a cestou na dovolenou bude plně obsazeno a jeho zavazadlový prostor bude plný až na střechu. Adekvátně zvyšte tlak v pneumatikách přesně podle údajů výrobce. Štítky bývají na cedulce po otevření dveří řidiče, nebo na víku palivové nádrže, když jdete tankovat. Pokud ne, podívejte se na návod k obsluze vašeho vozu.

Doplňte kapaliny pod kapotou

Pod přední kapotou oblasti ke kontrole nedochází, ale kontrolovat stav  provozních kapalin  (v mycích zařízeních nebo v vyrovnávacích nádržkách brzdového a chladicího systému). Co vizuálně chybí, je nutné ho doplnit stejně jako hladina  motorového oleje – stačí dolít podle návodu vozu, ale samozřejmě předepsaný obsah znovu podle návodu. Řada nádobek má i své ryské hladiny plnění. A když jsme již při náplních, zjistěte, zda aktuální stav otáčkoměru blížící se servisní kontrole spojené s výměnou oleje. Vše najdete ve vašem servisním knižce, návodu nebo servisním plánu dle typu a značky vašeho vozu. Raději pak případnou brzkou prohlídku vozu absolvujte před dovolenou těsně po ní. Ani v opačném případě by nemělo nic hrozit, ale opět, je to o dobrý pocit. Stav elektrolytu v bezúdržbových akumulátorech kontrolovat není již třeba jako dříve, pokud však baterie už má své roky a ztrácí vaši důvěru, vyměňte ji – pokud například na chladnějších dnech začínáte s ní déle než dříve, kupte si novou.

Povinná a nepovinná výbava

Co s sebou vzít, je dobrá otázka. Platí, že o povinné výbavě se nediskutuje. Máte ji mít stále v autě, tak před dovolenou jen zkontrolujte, zda rezervní kolo má předepsanou tlak. Pokud nemáte rezervu, zkontrolujte, zda je souprava nebo sada na opravu pneumatik v provozuschopném stavu a nekončí doba expirace jejích složek, jde o chemii a jednou jednou přestane fungovat. V případě, že vaše auto oběvá tzv. dojezdové pneumatiky , obejdete bez rezervy, bez soupravy na opravu pneumatik i bez zvedáku. Vzpomeňte si ale, ve kterém koutě kufru máte  autolékárničku. Možná jste ji ještě nepoužili, proto je docela pravděpodobné, že je v něm vše, co podle ní má být v souladu s vyhláškou. Nyní už jen ověřte datum jejího vypršení platnosti. Přitom si uvědomte, že pokud zdravotnický materiál (i jen jedna jeho část) uplynul datu spotřeby, celá lékárnička zráží pokutu při případné kontrole. reflexní vesta  je součástí povinných výbav . Ideální je mít k dispozici pro každého člena posádky. Ne na dně plně nakládaného zavazadlového prostoru – ale u sebe po ruce, v řadě zemí je vesta jako dostupná ze sedadla řidiče přímo požadována.

Udělej něco navíc

Ačkoliv  hasicí přístroj  není u nás povinnou výbavou, může se hodit. Přestože v zemích, které budete procházet, mohou jejich policejní kontroly vyžadovat. Například v Polsku je požární přístroj povinný. Naopak  náhradní žárovky  musíte, ale ti, kteří si někdy vyměnili, někdy vyzkoušeli a zvládli ji bez poškození světlometů a zdraví, měli bychom si to přivítat. Ostatním doporučíme poradit se šikovným sousedem, jak na to, aby se roztrhalo nebo vytisknout seznam servisů v místě nebo zemi cesty. I když  motorový olej  dostanete na každou čerpací stanici v Evropě, litr se dostane do každého kufru ještě, navíc na čerpacích stanicích stojí ještě mnohem víc než byste čekali.

Rady závěrem

V letních vedrech  bude vedle motoru pravděpodobně v plné permanente  hlavně klimatizace . Měla by být na to přichystána – tedy  v plné kondici . Pokud máte podezření, že její výkon není ten, který byl dříve, dopřejte ji servis a dezinfekci současně, nemusí být nutně nákladná položka. Předpokládáme, že máte auto dobře pojištěné, mezi doklady nechybí ani zelená karta, tak chceme šťastnou cestu a příjemnou dovolenou.

Pokud se vaše pojistka vozu již příliš nedůvěřuje a víte, že může být pro vás  výhodnější , je čas na  www.top-pojisteni.cz  a zvolit si novou výhodnější a možná možná lepší  bezpečnostní pojištění  vozu, stejně jako  povinné ručení  resp. pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel. Pokud bude třeba, rádi vám poradíme i telefonicky s výběrem pojištění Vašeho vozu, kontakty najdete na uvedené stránce www.top-pojisteni.cz.

Mohlo by Vás zajímat – další části našeho seriálu:

Dovolená není práce, jak si dovolena skutečně užíváte?

Jak si vybrat vysněnou dovolenou

Jak se sbalit na dovolenou?

 

Autor: tým marketingu Top-Pojištění.cz