222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování autem na Slovensko

Publikováno: 04.06.2021

Pro skvělé dovolenkové zážitky nemusíte jezdit moc daleko. Stačí se podívat k našim sousedům na Slovensko, které u českých turistů stále obsazuje jednu z předních příček oblíbenosti. A není divu - vždyť nabízí nádhernou přírodu, hrady a zámky, termální koupaliště i krásná města. A navíc je velkým plusem blízká vzdálenost s kvalitní dálniční sítí. V našem článku vám poradíme, jak se připravit na cestu autem a jaká opatření v souvislosti s nemocí covid-19 je na Slovensku nutné dodržovat.

Cestování autem na Slovensko

Covidová opatření

Bohužel je faktem, že Slovensko patří mezi poměrně přísné země. Teprve koncem května 2021 totiž otevřelo své hranice i pro cizince, ovšem stále je nutné vyplnit online registraci a hned po příjezdu nastoupit do karantény, v níž si můžete ještě ten den vyhotovit na některém z odběrových míst negativní test. Odběrová místa jsou uvedeny na stránkách registrace pro vstup do země. Pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku karantény až na dva týdny. Výjimku mají očkovaní cestovatelé a to buď 28 dní po první dávce vakcíny, nebo 14 dní po druhé dávce.

Cestovní pojištění online

V jednotlivých okresech také platí odlišná opatření, jelikož jsou rozděleny do 4 stupňů dle epidemické situace, takže to, co platí v jednom okrese, nemusí platit v tom druhém.

Po návratu do České republiky je nutné se testovat nejpozději do pátého dne, ovšem nemusíte nutně do karantény.

Zajistěte svůj vůz

Samozřejmostí pro cestování autem je  povinné ručení. Pro jistotu se podívejte i na jeho limity pojistného plnění, zda je máte pro případ škody na majetku a zdraví osob dostatečné. Při cestování do zahraničí je také nutné vhodně nastavit asistenční služby, které by ve svém základním rozsahu nemusely být pro cestu na Slovensko dostačující.

Pokud se na dovolenou vydáváte v turisticky oblíbeném období, jakým je třeba letní sezóna, doporučujeme pořídit i havarijní pojištění. To vás totiž ochrání nejen v případě dopravní nehody, ale i např. při vykradení vašeho vozu.

Dálniční poplatky

Na Slovensku si musíte pro jízdu na dálnici zakoupit dálniční známku v elektronické podobě. Dá se pořídit na těchto stránkách a to ve třech cenových relacích:

  • 10 denní za 448 Kč
  • 30 denní za 573 Kč
  • 365 denní za 1 717 Kč (platnost od data vydání)
  • 1 roční (platnost od 1. 1. do 31. 1. následujícího roku) za 1 717 Kč

Ceny platí pro vozidla do 3,5 tuny, ale také pro přívěsy, které musí mít samostatnou vinětu.

Pojištění vozidel online

Dopravní předpisy

Dopravní předpisy na Slovensku jsou téměř shodné, jako ty u nás. Je zde ovšem pár věcí, které byste měli i tak znát:

  • Pokud na Slovensko cestujete služebním autem, musíte mít ověřenou plnou moc majitele k jeho užívání.
  • V případě cestování s domácím mazlíčkem nesmíte zapomenout na Pet EU pas.
  • Nesmíte zde používat antiradary. Pokuta pak hrozí jak řidiči, tak i majiteli vozu.
  • Navigace nesmí být umístěná uprostřed čelního skla, ale na palubovce již ano.
  • Telefonovat za jízdy můžete pouze s hands-free.
  • Zapnutá světla při jízdě musíte mít po celý rok, stejně jako u nás.

Myslete i na své zdraví

Slovensko je vyhledávané zejména pro svou podmanivou přírodu a aktivní turistiku či sport. Podle toho je nutné zamyslet se nad vhodným cestovním pojištěním.

Při turistice po místních horských masivech se vyplatí připojistit hlavně pro zásah horské služby. Náklady na případnou záchranu se totiž mohou vyšplhat až na statisíce korun.

Dále byste měli zvážit i sportovní připojištění. Rekreační sporty bývají zahrnuty v základním balíčku cestovního pojištění, ale pokud se chystáte například na turistické trasy nad 3000 m. n. n., provozovat mountainboarding nebo se vydat na ferraty B a C - určitě se připojistěte pro rizikové sporty.

Přejme krásnou dovolenou a spoustu parádních zážitků.

Spočítat cestovní pojištění

Autor: Martin