Cestování autem na Slovensko
Publikováno: 05.03.2020
Pro skvělé dovolenkové zážitky nemusíte jezdit moc daleko. Stačí se podívat k našim sousedům na Slovensko, které stále obsazuje jednu z předních příček oblíbenosti u českých turistů. A není divu - vždyť nabízí nádhernou přírodu, hrady a zámky, termální koupaliště i krásná města. A navíc je velkým plusem také to, že na Slovensko bez problémů a pohodlně dojedete i autem. Na co se tedy připravit na místních silnicích?
Zajistěte svůj vůz
Samozřejmostí pro cestování autem je mít povinné ručení na vozidlo, kterým jedete. Pro jistotu se podívejte i na jeho limity, zda je máte dostatečně nastaveny pro škodu na majetku i zdraví osob. Zkontrolujte také nastavení asistenčních služeb, které by ve svém základním rozsahu nemusely být pro cestu na Slovensko dostačující.
Pokud se na dovolenou vydáváte v turisticky oblíbeném období, jakým je třeba léto, doporučujeme pořídit si i havarijní pojištění. To vás totiž ochrání nejen v případě dopravní nehody, ale i např. pro případ vykradení vašeho auta.
Dálniční poplatky
Na Slovensku si musíte pro jízdu na dálnici zakoupit dálniční známku. Ta má elektronickou podobu a dá se pořídit ve třech mutacích:
- 10 denní za 10 EUR
- Měsíční za 14 EUR
- Roční za 50 EUR
Platí pro osobní vozidla do 3,5 tuny, přičemž pro přívěs je potřeba zakoupit samostatnou dálniční známku.
Co je dobré vědět
Dopravní předpisy na Slovensku jsou téměř shodné, jako ty u nás. Je zde ovšem pár věcí, které byste měli vědět:
- Pokud na Slovensko cestujete služebním autem, musíte mít ověřenou plnou moc majitele k jeho užívání.
- V případě cestování s domácím mazlíčkem, musíte s sebou mít Pet EU pas.
- Součástí povinné výbavy na Slovensku je karta první pomoci.
- Nesmíte zde používat antiradary. Pokuta pak hrozí jak řidiči, tak i majiteli auta.
- Telefonovat za jízdy můžete pouze s hands-free.
- Zapnutá světla při jízdě zde musí být po celý rok.
Myslete i na své zdraví
A především - pro cestu na dovolenou si sjednejte odpovídající cestovní pojištění. Slovensko většinu turistu láká pro své sportovní vyžití, takže potřeba o to více. Při turistice po místních horách se vyplatí připojistit hlavně pro zásah horské služby. Částky zachraňovacích nákladů se totiž mohou vyšplhat až na statisíce korun.
Dále byste měli zvážit i sportovní připojištění. Rekreační sporty bývají zahrnuty v základním balíčku cestovního pojištění, ale pokud se chystáte například na turistické trasy nad 3000 m. n. n., provozovat mountainboarding, vydat se na ferraty B a C - určitě se připojistěte pro rizikové sporty.
Přejme krásnou dovolenou a spoustu příjemných zážitků.
Autor: Bára