222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestování autem na Slovensko

Publikováno: 05.07.2017

Nejste-li příznivci dovolené proválené na plážovém lehátku, je pro vás Slovensko ideální volbou. Pusté lesy, ve kterých se setkání s medvědy nepovažuje za vzácnost, nádherné horské doliny, hluboké jeskyně, zachované zámky i hrady, termální koupaliště. Slovensko turistům nabízí spoustu krásných míst, která stojí za to vidět. Ale i při cestě k našim sousedům nesmíme zapomínat na kvalitní cestovní pojištění. Obdivovat můžete také historická jádra měst, strávit celý pobyt v národním parku zcela mimo civilizaci. Velkou výhodou letní dovolené na Slovensku je snadná a nenáročná dopravní dostupnost a absence jazykových bariér. Pokud se vydáváte do sousedního státu autem, budou se vám následující řádky víc než hodit.

CEstovní pojištění na Slovensko

Základní informace pro turisty

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Občan ČR může cestovat na Slovensko na základě platného cestovního pasu nebo platného občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Slovenska. Občan České republiky samozřejmě nepotřebuje ke vstupu na území Slovenska vízum ani žádná další pobytová povolení. Dovolená na Slovensku je ideální i z pohledu bezpečnosti země, aktuální situace odpovídá standardu evropských zemí. Stejně jako na území České republiky se však doporučuje dbát zvýšené opatrnosti osobních věcí, zvláště pak hotovosti, cennostem a v neposlední řadě také cestovním dokladům.

Informace pro řidiče

Rychlostní limity jsou na Slovensku stejné jako v České republice. Na dálnici se smí jet 130 km/h, mimo město 90 km/h, ve městě 50 km/h. Pokud cestujete třeba s karavanem, nebo jiným přívěsem, jsou rychlostní limity 90 km/h pro dálnici a 80 km/h mimo město. Přívěs nesmí být vyšší než 4m, širší než 2,55m a délka celé soupravy nesmí přesáhnout 18,75m. Zpoplatněné jsou na Slovensku pouze některé úseky dálnic, budete tedy potřebovat dálniční známku. Ty jsou k dostání na hraničních přechodech a benzínových pumpách. Desetidenní známka vyjde na 10 eur (270 Kč).

Většina pravidel je na slovenských silnicích stejná, jako u nás. Zapomeňte na telefonování za jízdy. Denní svícení je povinné, tolerance vůči alkoholu za volantem je na Slovensku nulová.

Pojištění na Slovensko

Cestujete-li na Slovensko vlastním nebo zapůjčeným vozidlem, je nutné mít v první řadě sjednáno povinné ručení. Povinné ručení, které sjednáte v České republice má vždy územní platnost evropskou. Škody, které byste na Slovensku provozem svého vozidla způsobili třetím osobám na jejich zdraví nebo majetku, by z místního povinného ručení byly plně hrazeny do limitu pojistného krytí. Ověřte si tedy, zda jsou vámi sjednané limity pojistného krytí dostačující, doporučenou výší je 50 mil. Kč na majetek i zdraví. Součástí povinného ručení jsou také asistenční služby, které pro cestu na Slovensko nemusí být v základním rozsahu dostačující. Připojištění rozšířených asistenčních služeb si ke svému povinnému ručení připojistíte na pár korun.

Vzhledem k výskytu vykrádání osobních automobilů na území Slovenska (hlavně v letním období) je doporučeno pečovat o svá vozidla jejich zvýšenou kontrolou a zabezpečením. V případě, že ke krádeži nebo vykradení vozidla dojde, je nutné událost nahlásit slovenské policii. V tomto případě jistě oceníte havarijní pojištění, které nahradí škody vzniklé na vašem vozidle vlivem havárie, odcizení, živlu nebo vandalismu.

Vyrážíte-li na turistickou nebo cyklistickou dovolenou do slovenských Tater, mělo by být dobře zvolené cestovní pojištění samozřejmou součástí přípravy na cestu. Při jakýchkoli túrách a stezkách po slovenských horách je dobré se připojistit zejména pro zásah horské služby. Zásahy horské služby jsou na Slovensku zpoplatněny a částky zachraňovacích nákladů se mnohdy vyšplhají až na statisíce korun.

Pokud však máte patřičné připojištění, jsou tyto náklady hrazeny z Vašeho cestovního pojištění. Společně se zásahem horské služby byste měli zvážit sportovní připojištění. V rámci rekreačních sportů, které jsou obsaženy v základním balíčku cestovního pojištění, jsou zohledněny například tyto typy sportů: běh na lyžích a lyžování po vyznačených trasách, cyklistika, cykloturistika, horské kolo (ne sjezd), via ferrata stupně obtížnosti A a turistka nebo treking na značených cestách v nadmořské výšce do 3.000 m n.m. Pokud se budete pohybovat v nadmořské výšce nad 3.000 m n.m., provozovat mountainboarding na vyznačených trasách nebo via ferrata stupně obtížnosti B a C, jistě uvítáte možnost připojištění rizikových sportů. Volbu zimních, rizikových a extrémních sportů je zapotřebí při sjednávání pojištění vždy zohlednit.

Sjednejte si své pojištění

 

Autor: Jana Harmáčková