Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Svatba v zahraničí: Zažijte svůj výjimečný den v cizině

Publikováno: 17.06.2024

Toužíte si svůj speciální den udělat ještě speciálnější? Nebo se jen chcete vyhnout rozhodování, kterou tetu z rozhádané rodiny na veselku nepozvat? Svatby v zahraničí mohou být řešením pro oba případy. Pokud jste zatoužili říct si své Ano mimo Českou republiku a zajímá vás, jak na to, čtěte dále.

Svatba v zahraničí

Svatby v méně či více exotických zemích už dávno nejsou jen výsadou celebritích holubiček. Do chomoutu se za hranicemi vlasti vrhá čím dál více Češek a Čechů. Důvody k tomu jsou různé, nejčastěji touha po něčem netradičním anebo zájem vyhnout se stresu, který je spojený s pořádáním tradiční tuzemské veselky pro desítky hostů. 

Určitým starostem se ale ani tak nevyhnete. Uzavírání sňatku v zahraničí má svá pravidla, která obnáší řadu administrativních úkonů, tak aby vše proběhlo hladce. Můžete si na pomoc vzít některou z řady svatebních agentur, která vám dodá tzv. svatbu v cizině na klíč. Anebo si vše potřebné oběhat sami. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Svatba v zahraničí - co je potřeba?

Pokud jste se rozhodli zařídit si vše potřebné okolo svatby v cizině sami, musíte si napřed sehnat všechny potřebné informace. Ty získáte nejlépe od místních matričních úřadů v zemi, kde se chystáte brát. S žádostí o radu se můžete obrátit také na její zastupitelský úřad v Česku, případně na naši ambasádu v dané zemi. Zejména si zjistěte, jaké všechny doklady budete muset předkládat a zda vaše manželství bude následně v Česku uznáno za právoplatné. S tím vám pomohou pro změnu české matriky. 

V rámci Evropské unie platí princip unijního práva a práva na volný pohyb, kdy jsou všechny členské země povinny uznat manželství uzavřené v jiné zemi EU. Co se týče ostatních destinací, liší se právní náležitosti stát od státu.

Jak praví české ministerstvo vnitra, způsobilost uzavřít manželství a podmínky jeho platnosti stanoví právní řád státu, jehož je osoba příslušníkem. Naopak forma uzavření manželství podléhá zákonům místa, kde se svatba koná. Dopředu si tudíž budete muset obstarat například potvrzení o právní způsobilosti k uzavření sňatku manželského, o který si zažádáte u české matriky. 

Bude-li uzavíráno manželství v cizině před příslušným orgánem cizího státu, doporučujeme předem zjistit, které doklady je nutné k uzavření manželství předložit, případně jaká vyšší ověření bude orgán cizího státu, před kterým bude manželství uzavřeno, na požadovaných dokladech vyžadovat a zda a jakým způsobem je nutné předkládané doklady přeložit do úředního jazyka země, kde bude manželství uzavřeno.

Orgány cizích států požadují nejčastěji k uzavření manželství na snoubencích cizincích matriční doklady a vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství," uvádí Ministerstvo vnitra ČR na svých webových stránkách.

Letní soutěž s cestovním pojištěním

Na co dalšího byste neměli zapomenout

  • Platný doklad totožnosti (cestovní pas, občanský průkaz, řidičský průkaz)
  • Rodné listy
  • Potvrzení o rozvodu, případně úmrtní list předchozího partnera v případě, že se jedná u někoho z páru nejedná o první svatbu.
  • Cestovní pojištění - není nutné pro uznání sňatku, ale může vám pomoci při řešení celé řady nechtěných příhod. Na případné manželské rozpory se však bohužel nevztahuje. 

Zároveň počítejte s tím, že je nutné dokumenty úředně ověřit. 

Po návratu do vlasti budete muset naopak oběhat české matriky s ověřeným oddacím listem z ciziny spolu s jeho úředně přeloženým dokladem a se jmény a údaji svědků. Svatbu vám v zahraničí mohou odsvědčit i cizinci, nezapomeňte si od nich ale vzít jejich základní identifikační údaje. Následně vám bude vystaven český oddací list.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

TOP 5 destinací pro svatbu v zahraničí

Při výběru lokalit pochopitelně záleží na preferencích daného páru. Mezi nejoblíbenější svatební destinace však dlouhodobě patří tyto:

Svatba v zahraničí - cena

Na kolik peněz veselka v cizině vyjde? Záleží samozřejmě na mnoha faktorech. Vzdálenější a exotičtější země se vám prodraží na letenkách, ale můžete tam ušetřit díky místním nižším cenám, pokud cestujete třeba do zemí třetího světa. Opačně je to v Evropě, kdy můžete ušetřit na cestě, ale za služby a jídlo zaplatíte mnohem více.

Například na některé řecké ostrovy se mimo hlavní sezonu dostanete už od 70 eur, ale za jednu noc v hotelu dáte o to vyšší částku. To na Mauricius poletíte nejlevněji za 700 euro, ale pěkný hotel seženete už kolem 30 eur. A na Bali si připlatíte za letenku i ubytování, ale zase ušetříte na jídle.

Pokud jste low-costoví cestovatelé a ani ve váš velký den vám nevadí se uskromnit v ubytování a jíst na ulici, můžete cenu ještě srazit. Naopak pokud si chcete svou zahraniční veselku užít ve velkém stylu, vždycky se najdou možnosti, jak sáhnout ještě hlouběji do kapsy.

Cena svatby v zahraničí - jednotlivé položky

Řecko Mauricius Bali (Indonésie)
Zpáteční letenka od 70 eur od 700 eur od 800 eur
Jídlo v průměrné restauraci 20 eur 30 eur 20 eur
Jedna noc v hotelovém pokoji pro dva 80 eur 30 eur 80 eur

Zdroj: Budgetyourtrip.com, Kiwi.cz, Booking.com; aktuální k 17. 6. 2024.

Jak si užít svůj velký den

Ať už to má být jen symbolická svatba v zahraničí, nebo skutečně oficiální a velkolepý obřad, jistě nechcete ponechat nic náhodě. Obzvlášť když cestujete do vzdálených zemí, je zapotřebí myslet na všechny detaily. Například to, zda si svatební šaty pořídíte až v lokalitě svatby, nebo si je povezete z domova. A pokud je povezete s sebou, tak jak je zabalíte. To samé platí třeba o prstýncích. 

Určitě je v takovém případě vhodné pořídit si dopředu i cestovní pojištění. Může vám například pokrýt škody právě při nešťastném zacházení se zavazadly, nedejbože jejich ztrátou. Bohužel i při podobných veselých událostech, jako je svatba, může dojít k úrazu. Cestovní pojištění vám pomůže alespoň minimalizovat škody. V naší online kalkulačce si snadno spočítáte, na kolik vás vyjde.

Pokud byste vyráželi do zahraničí vlastním vozidlem, vyplatí se zvážiti i připojištění auta do zahraničí. Máme kalkulačku také pro povinné ručení i havarijní pojištění, takže i tyto pojistky si na našem webu můžete srovnat i sjednat.

SPOČÍTAT havarijní pojištění