Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jaké typy parkovacích zón najdete v Praze a kde?

Publikováno: 28.02.2024

Jezdíte často po Praze? V tom případě nejspíš také řešíte, kde zaparkovat. Praha je plná parkovacích zón, které jsou navíc rozdělené podle různých barev a vztahují se na ně různá pravidla. Jaké typy parkovacích zón najdete v Praze a kde? Jak je to s parkováním v Praze o víkendu? A co dělat, když vám někdo při vyjíždění z parkoviště nabourá auto? Dočtete se v článku.

Parkovací zóny Praha

Parkovací zóny nejsou po celé Praze. Stále existuje spousta míst, kde může kdokoliv zaparkovat zadarmo a na jakkoliv dlouho potřebuje. Ve vybraných městských částech a ve vybraných ulicích ale parkovací zóny fungují. A není vhodné ignorovat je a pokusit se v nich parkovat načerno. Pravděpodobně by se to totiž neobešlo bez trestu.

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Jaké typy parkovacích zón jsou v Praze?

V současné době můžete v Praze narazit na parkovací zóny tří typů. Aby byly pro motoristy přehlednější, jsou rozděleny podle barev. Každá barevná zóna má přitom svá vlastní pravidla, svou vlastní cenu za parkování a především je každá zóna určena pro jiné motoristy.

Proto se na parkovací zóny v Praze podívejme podrobněji.

Modré parkovací zóny v Praze

Modré parkovací zóny jsou určeny především pro:

 • obyvatele,
 • podnikatele,
 • zaměstnance,
 • vlastníky nemovitostí v dané městské části neboli pro rezidenty. Proto se modrým parkovacím zónám často říká i rezidentské zóny.

To, že je někde modrá parkovací zóna, poznáte snadno podle dopravní značky obsahující základní pravidla parkovací zóny, na níž je ve spodní části modrý pruh.

Pokud spadáte mezi rezidenty dané městské části, můžete parkovat v jakékoliv modré zóně v rámci městské části. A to nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě. A za určitých podmínek mohou v modrých zónách parkovat i další lidé.

Fialové parkovací zóny v Praze

Druhým typem parkovacích zón v Praze jsou fialové zóny. Ty se označují jako smíšené zóny. Důvodem je to, že v nich na určitou, přesně omezenou dobu může zaparkovat kdokoliv. Fialové zóny v Praze jsou tedy určeny jak pro rezidenty, tak i pro návštěvníky Prahy.

Fakt, že jde o fialovou zónu pro parkování, poznáte dvěma způsoby:

 • podle dopravní značky se symbolem P (pro parkoviště), v jejíž spodní části bude fialový pruh,
 • podle označení zóny na parkovacím automatu.

Výhodou fialových parkovacích zón je, že parkování v nich můžete zaplatit nejen u automatu, ale také online.

Oranžové parkovací zóny v Praze

Třetím typem parkovacích zón v Praze jsou takzvané oranžové zóny. Těm se také říká návštěvnické zóny. Díky tomu v nich může parkovat kdokoliv, tedy každý ,,návštěvník" Prahy. Oranžové parkovací zóny v Praze jsou časově omezeny a můžete v nich parkovat jen po takovou dobu, kterou si předem zaplatíte a která je jako možné maximum uvedena na dopravní značce u zóny.

Platit parkovné opět můžete:

 • online,
 • u platebního automatu.

To, že jde o oranžovou parkovací zónu, poznáte znovu podle označení na parkovacím automatu nebo podle dopravní značky se symbolem P a oranžovým pruhem ve spodní části.

Mohlo by vás taky zajímat parkování na letišti.

Kde jsou v Praze parkovací zóny?

Není možné vypsat sem všechny ulice, v nichž fungují parkovací zóny. Nacházejí se ve velkém množství městských částí, a to zejména kolem centra Prahy. Jejich rozvrstvení je individuální.

Úplně nejjednodušší cestou, jak můžete zjistit, kde jsou v Praze parkovací zóny, je podívat se do mapy parkovacích zón. Tu najdete na webu parking.praha.eu a můžete si v ní vyhledávat parkovací zóny v Praze jednoduše podle konkrétní adresy, ulice nebo podle následujících parametrů:

 • městská část
 • rezidentní oblast
 • parkovací oblast
 • cenové pásmo

Další možností, jak zjistit, kde jsou parkovací zóny v Praze, jakého jsou typu a kolik vás bude parkování v nich stát, je podívat se přímo na webové stránky městské části, která vás zajímá. Tam se vždy dočtete aktuální a detailní informace o jednotlivých parkovacích zónách.

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Kde zatím žádné zóny nejsou?

A co když nechcete platit za parkování? V tom případě by vás asi zajímalo, jestli můžete nějakým způsobem už dopředu najít informace o tom, kde zatím žádné zóny nejsou a kde tedy může zaparkovat každý a zdarma. Ideálním způsobem je opět použít mapu parkovacích zón na webu parking.praha.eu.

S parkováním v placených zónách i mimo ně vám také mohou pomoci různé mobilní a webové aplikace. Díky nim získáte přesný přehled o poloze parkovacích zón, podmínkách parkování i ceně.

Třetí možností, jak najít místo pro parkování bez parkovacích zón, je zamířit do okrajových částí Prahy. V nich zóny buď nejsou, nebo jich je minimum. Můžete tam tak odstavit auto a dál pokračovat MHD.

Kdo může v zónách parkovat a kdy?

Oranžové a fialové zóny

U oranžových parkovacích zón a fialových parkovacích zón je to poměrně jednoduché - parkovat v nich může kdokoliv, kdykoliv a za jednorázový poplatek. Čím déle chcete parkovat, tím víc vás to bude stát. Veškeré informace přitom naleznete přímo na platebním automatu stojícím u parkovací zóny. Nebo můžete zaplatit online, a to přes:

 • aplikace smluvních partnerů (ParkSimply, Citymove, EasyPark aj.),
 • svou Lítačku,
 • online nebo hotově v parkovacím automatu.

Oranžové zóny v Praze, stejně jako fialové zóny, bývají ovšem časové omezené:

 • Ve fialových zónách můžete parkovat nejdéle po dobu 24 hodin. Oranžové zóny mají obvykle kratší maximální čas pro parkování, který je uvedený přímo na jejich dopravní značce.
 • Parkování se v nich platí pouze v určitých časech. Typicky jsou zpoplatněné od 8 do 20 hodin. Ale konkrétní informace se opět dočtete přímo u vybrané parkovací zóny.

Doby délky parkování i časy, kdy je nutné za parkování platit, se přitom liší místo od místa.

Modré zóny

Specifické jsou v tomto případě modré parkovací zóny, které jsou určeny pro rezidenty. Ale ne výhradně. I do modré zóny je možné přijet, zaparkovat a zaplatit online za čas, který plánujete na parkovišti strávit. Krátkodobé parkování pro nerezidenty je omezeno na maximálně 3 hodiny (1 hodinu v centru města, 3 hodiny mimo centrum), na místě nenajdete žádné platební automaty a vše musíte vyřídit online.

Cena parkování pro nerezidenty se liší podle lokality a při placení se vám automaticky vypočítá podle zvolené doby parkování.

Co se týká rezidentů, kteří někde bydlí, pracují nebo podnikají, a tak tam také plánují téměř trvale parkovat, ti si musejí nejprve opatřit dlouhodobé parkovací oprávnění. Na jeho základě pak mohou v celé konkrétní oblasti parkovat bez omezení a nemusí už nic platit.

Parkování v zónách zdarma

Ve všech parkovacích zónách je možné mimo vyhrazené placené časy parkovat zdarma. Konkrétní informace najdete vždy na dané dopravní značce u vybrané parkovací zóny.

V některých lokalitách a některých zónách je možné parkovat zdarma o víkendu a ve státní svátek. Konkrétní informace ale opět hledejte u vybrané parkovací zóny.

Elektromobily pak mají zvýhodnění v modrých a ve fialových parkovacích zónách - na základě SPZ začínající písmenem EL v nich parkují zdarma.

SPOČÍTEJTE Si HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak si zajistit povolení pro parkování v zónách v roce 2024?

Ve všech typech parkovacích zón můžete krátkodobé parkování platit online. V oranžových zónách a fialových zónách jsou navíc k dispozici platební parkovací automaty.

Cena za parkování se liší podle typu zóny i podle lokality. Proto jsou všechny zóny rozděleny na takzvaná pásma a cena se odvíjí od těchto pásem. Pásmo přitom máte vyznačené na platebním automatu i na dopravní značce u vybrané parkovací zóny.

Ceny za krátkodobé parkování v parkovacích zónách v Praze jsou následující:

Ceny za parkovací povolení v zónách v Praze

Řidič Cenové pásmo 1 Cenové pásmo 2 Cenové pásmo 3
Běžný řidič (návštěvník) 80 Kč/hod 60 Kč/hod 40 Kč/hod
Státní svátky, ostatní svátky, vánoční prázdniny 80 Kč/hod 40 Kč/hod 20 Kč/hod

Zdroj: Kompletní ceník najdete na Portále hlavního města Prahy. Aktuální k 28. 2. 2024.

Ceny za zvláštní parkovací povolení v zónách v Praze

Řidič Roční cenové pásmo Pololetní cenové pásmo Čtvrtletní cenové pásmo
Pečovatel, ZTP/ZTP-P 180 Kč 90 Kč
Vozidla provádějící veřejně prospěšnou činnost 1 200 Kč 600 Kč 300 Kč

Zdroj: Kompletní ceník najdete na Portále hlavního města Prahy. Aktuální k 28. 2. 2024.

Povolení pro rezidenty pro parkování v modré zóně

Modrá zóna umožňuje kromě krátkodobého parkování také dlouhodobé (či trvalé) parkování pro rezidenty. Aby na něj měli právo, musí si opatřit parkovací oprávnění, které se vydává po předložení technického průkazu na konkrétní SPZ auta. Můžete mít oprávnění i na více aut a podle toho se liší jeho cena.

Parkovací oprávnění můžete získat:

 • osobně ve výdejně parkovacích oprávnění - výdejny fungují ve všech městských částech, jejich kompletní seznam včetně otvírací doby najdete na praha.parking.eu
 • online - po založení klientského účtu, v němž lze parkovací oprávnění zařídit, zaplatit i prodloužit

Cena za dlouhodobé parkovací oprávnění je:

Cena za dlouhodobé parkovací oprávnění v Praze pro rezidenta

Počet vozidel Parkovací pásmo Cena za rok
1 všechna 600 Kč *
2 všechna 3 500 Kč
3 a víc 1., 2. nebo 3. 16 000 až 24 000 Kč

* 180 Kč pro rezidenta staršího 65 let / držitele ZTP, ZTP-P

Poznámka: Kromě ročního povolení je k dispozici také půlroční a čtvrtletní. Povolení pro 3 a více vozidel je k dispozici také jako týdenní nebo měsíční.
Počítejte také s manipulačním poplatkem ve výši 100 Kč.
Zdroj: Kompletní ceník najdete na Portále hlavního města Prahy. Aktuální k 28. 2. 2024.

Cena za dlouhodobé parkovací oprávnění v Praze pro fyzickou nebo právnickou podnikající osobu

Počet vozidel Parkovací pásmo Cena za rok
1 všechna 3 500 Kč
2 a víc 1., 2. nebo 3. 16 000 až 24 000 Kč

Poznámka: Kromě ročního povolení je k dispozici také půlroční a čtvrtletní. Povolení pro 3 a více vozidel je k dispozici také jako týdenní nebo měsíční.
Počítejte také s manipulačním poplatkem ve výši 100 Kč.
Zdroj: Kompletní ceník najdete na Portále hlavního města Prahy. Aktuální k 28. 2. 2024.

Jak se parkovací zóny vztahují na elektromobily v roce 2024?

Platí poplatky za parkování také majitelé elektromobilů? Jak asi víte, elektromobilita je v současnosti silně podporovaným odvětvím a majitelé elektromobilů mohou mít různé výhody (například dálniční známku zdarma).

Co se týká parkovacích zón v Praze pro elektromobily, tak platí následující pravidla:

 • V modrých parkovacích zónách elektromobily s SPZ začínající písmeny EL parkují neomezeně, případně parkují na základě oprávnění vydaného na základě posouzení Magistrátu hlavního města Prahy.
 • Ve fialových parkovacích zónách elektromobily s SPZ začínající písmeny EL parkují neomezeně, případně parkují na základě oprávnění vydaného na základě posouzení Magistrátu hlavního města Prahy.
 • V oranžových parkovacích zónách elektromobily platí poplatek za parkování stejně jako majitelé aut se spalovacími motory.

Stejné výhody se kromě elektromobilů vztahují také na vozidla na vodíkový pohon a hybridní vozidla.

SPOČÍTEJTE Si HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Na jakých dalších místech lze v Praze ještě parkovat?

Praha není plná parkovacích zón, i když se to tak návštěvníkovi městských částí v centru Prahy může zdát. V okrajových částech Prahy bývá parkování zdarma. A i pokud se vydáte blíže centru Prahy, můžete parkovat i na jiných vyhrazených plochách, které se řídí jinými pravidly než barevné placené zóny.

Záchytná parkoviště P+R

U stanic metra, tramvají, autobusů nebo vlakových nádraží se zpravidla nacházejí záchytná parkoviště označená dopravní značkou s písmeny P+R neboli park + ride (zaparkuj a jeď). I na nich se platí za parkování, ale obvykle se platí paušální částka za 24 hodin a parkování vychází výrazně levněji než v parkovacích zónách v Praze.

K+R parkoviště

Odlišnými pravidly se řídí parkoviště označená dopravní značkou s písmeny K+R. Jejich význam je kiss + ride neboli polib a jeď. Jsou určena pro krátkodobé zastavení nebo stání. Typicky pro vystoupení z auta a pokračování v další cestě jiným způsobem, přičemž řidič s autem vzápětí odjede. Nebo jsou vhodná pro čekání na osobu, která teprve přijede MHD a nastoupí k řidičovi, s nímž odjede autem.

Parkoviště K+R jsou zdarma, ale jen na omezený čas (například 15 minut).

Veřejná parkoviště

Třetí možností pro parkování v Praze jsou veřejná parkoviště. I ta jsou často placená a hlídaná. Zpravidla fungují na základě předplatného, které musíte uhradit nejméně na 1 měsíc. Seznam veřejných parkovišť najdete na parking.praha.eu.

Havarijní pojištění a škody na zaparkovaném autě

Možná už jste to také zažili. Přišli jste k zaparkovanému autu a zjistili, že je nabourané. Ačkoliv jste stáli v placené zóně nebo na placeném parkovišti, viník nikde.

Pokud nenajdete za stěračem lísteček od viníka a nemáte k dispozici žádné svědky, budete vše muset vyřešit sami. Pokud máte havarijní pojištění, máte štěstí, protože pojišťovna uhradí škody vzniklé na vašem autě. Peníze vám navíc proplatí i podle toho, jaká připojištění máte sjednaná.

Pokud jde o větší škodu, vyplatí se přivolat policii a nechat si na místě sepsat protokol o nehodě. Ten vám pak pomůže při vyjednávání s pojišťovnou. Vše si navíc nafoťte, případně natočte.

Nemáte havarijní pojištění? V tom případě bude třeba škody tohoto typu zaplatit z vlastní kapsy, protože vaše povinné ručení vám nepomůže. Takže pokud máte novější nebo dražší auto, určitě o sjednání havarijního pojištění popřemýšlejte - především v Praze se vám může hodit.

Spočítejte si havarijní pojištění přes naši online kalkulačku.

SPOČÍTEJTE Si HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Nezapomeňte na povinné ručení

Ačkoliv své povinné ručení při řešení nabouraného auta od neznámého viníka nevyužijete, může se vám hodit jindy. Třeba když vy někoho při parkování nebo vyjíždění z parkoviště nabouráte nebo při kolizi na silnici.

Aby vám pojišťovna proplatila maximum, ujistěte se, že máte povinné ručení sjednané správně. V roce 2024 se mění zákon o povinném ručení, a tak je dobré být informovaní o všech novinkách.

A pokud si nejste jisti, jak získat výhodnější povinné ručení, vyzkoušejte naši online kalkulačku, kde si můžete srovnat a sjednat autopojištění na míru.

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ