222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní kanceláře, které nepřežily koronakrizi

Publikováno: 06.03.2021

Pandemie koronaviru měla a má dopad nejen na náš každodenní život, ale také tvrdě zasáhla také určitá odvětví. Jedním z nich jsou samozřejmě cestovní kanceláře. Některé z nich se stáhly do ústraní a jiné dokonce ohlásily krach a ukončily svou činnost. Celkem za uplynulý rok koronaviru podlehlo 150 českých cestovních kanceláří.

graph-3078546_1920

Vývoj v průběhu roku

Na začátku března bylo podle Ministerstva pro místní rozvoj ČR celkem 859 aktivních cestovních kanceláří, ale v červnu toto číslo kleslo už na 782 subjektů. Neznamená to ovšem, že by dané cestovky svou činnost ukončily úplně, pouze ji například pozastavily - jako některé z kulturních podniků. Od léta pak trh opustilo 82 cestovní kanceláří a za celý rok 2020 se jejich počet celkem snížil o více než 150  cestovek. Na seznamu s oprávnění podnikat v tomto oboru je na začátku roku 2021 pouze 700 firem.

Zkrachovalé cestovky

Mezi oběti pandemie se tedy řadí například CK Aeolus. Ta se ovšem už delší dobu potýkala s finančními problémy a dluhem skoro 40 miliónů korun, takže se spíše jednalo o ,,poslední ránu".

To CK Pragotour Plus, která se zaměřovala hlavně na školní výlety a školy v přírodě, musela díky opatřením na jaře zrušit 100 % svých zájezdů. Došlo u ní ke vzniku závazků ve výši 4,5 miliónů korun a dle jejího jednatele jednoduše nebylo reálné v činnost pokračovat. Do podobné situace se pak dostala také společnost CK Special. Jako poslední svůj úpadek v srpnu oznámila brněnská cestovní kancelář V-TOUR s. r. o. Ta na trhu fungovala celkem 28 let a zaměřovala se na školní zájezdy a outdoorové výpravy.

Svůj konec ohlásila také CK Tomi Tour, která patřila mezi 10 největších tuzemských cestovní kanceláří. Dále Cool Travel nebo CK Pressburg.

Od přelomu roku se k obětem koronaviru řadí i cestovní kancelář Firo Tour, které vypršelo povinné pojištění proti úpadku, a která musela z důvodu pandemie skončit s prodejem zájezdů. Cestovní kanceláře jako takové mají čím dál tím větší problém sehnat pojišťovnu.

 

Cestovni-pojisteni-online

Cestovní kanceláře a rok 2021

Vzhledem k narůstajícím „koronavirovým“ číslům v České republice a velmi pomalému průběhu očkování naší populace panují u cestovních kanceláří obavy i z letošního roku. V tuto chvíli je jasné, že lyžařská sezóna zisk moc nepřinese. Možná můžeme být trochu optimističtí a upínat své sportovní naděje k dubnu a květnu, kdy se dá ještě v některých zahraničních destinacích užít trochu sněhu.

Co se týče letních dovolených, dá se předpokládat, že oblíbené turistické destinace jako je například Chorvatsko se Čechům otevře. Je ovšem potřeba zcela jistě počítat s potřebou negativních testů a zodpovědného dodržování bezpečnostních opatření.