Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění pro cizince

Publikováno: 09.06.2022

Když cestujeme do zahraničí, je pro nás samozřejmostí mít cestovní pojištění. To by mělo platit i u cizinců, kteří delší dobu pobývají na území České republiky a platí si zde veřejné zdravotní pojištění. Právě pro ně je v naší nabídce určeno cestovní pojištění pro cizince, které sjednáte online, rychle a pohodlně.

Cestovní pojištění CIZINCŮ online

Podmínky pro uzavření pojištění

Samotné sjednání cestovního pojištění je shodné, jako když si ho sjednává občan ČR. U vybrané pojišťovny uvedete své osobní údaje, počet pojišťovaných osob a jejich věk, typ vaší cesty a cíl cesty. Plus zadáte termín cesty od-do.

Podmínkou pro sjednání cestovního pojištění bývá často trvalý pobyt na území České republiky. Češi to obvykle nemusí řešit, zato u cizinců, kteří nemají české státní občanství, to může být zádrhel. Cestovní pojištění pro cizince bývá často podmíněno právě trvalým nebo přechodným bydlištěm na území ČR. Takže i cizinci musejí uvést svou platnou adresu na území České republiky. Pokud ji nemají, cestovní pojištění si zde pravděpodobně nebudou moci sjednat. Platí ale, že cestovní pojištění si cizinci mohou v ČR sjednat při turistickém, studijním nebo pracovním pobytu.

Pojišťovna Vyžadovaný os. údaj pro sjednání pojištění Lze pojistit cizí státní příslušníky? Za jaké podmínky?
Allianz Rodné číslo* ANO Bydliště v ČR
AXA Assistance Datum narození ANO Účastník veřejného zdravotního pojištění v ČR / platba komerčního zdravotního pojištění v ČR
Colonnade Datum narození ANO Pojistit lze pouze občany EU, kteří si v ČR hradí zdravotní pojištění
ČSOB Pojišťovna Rodné číslo* ANO Účastník veřejného zdravotního pojištění v ČR
Pojišťovna VZP Rodné číslo* ANO Bez podmínek
Slavia Rodné číslo* ANO Bez podmínek
SV pojišťovna Rodné číslo* ANO Bydliště v ČR
TOP Rodné číslo* ANO Bydliště v ČR
UNIQA Rodné číslo* ANO Bez podmínek

* V současné době lze v rámci kalkulátoru Top-Pojištění nabídnout cizincům cestovní pojištění pouze u pojišťoven, které nevyžadují rodné číslo, resp. u pojišťoven, kterým stačí pro sjednání datum narození.

Zdroj: smluvní a předsmluvní dokumentace pojišťoven; aktualizováno dne 5. 12. 2023. Podrobné informace jsou uvedeny v pojistných podmínkách jednotlivých pojišťoven.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Samotné cestovní pojištění pak následně platí podle vybrané územní platnosti (Evropa nebo svět). Nevztahuje se ovšem na Českou republiku a rodnou zem cizince - tam by se o něj mělo postarat jeho klasické zdravotní pojištění (to platí pouze v případě, že si v dané zemi zdravotní pojištění platí).

Co zahrnuje cestovní pojištění pro cizince?

Cestovní pojištění pro cizince obsahuje standardní položky, jako například:

Konkrétní obsah cestovního pojištění závisí na balíčku, který si cizinec sjednal, na limitech dané pojišťovny i na zemi, do níž se chystá. Proto je výhodné si ještě před sjednáním pojištění udělat srovnání cestovního pojištění a najít si to nejvýhodnější.

Postup sjednání pojištění

Jste cizincem žijícím na území České republiky a máte zájem sjednat si před odjezdem do zahraničí cestovní pojištění? Není to tak složité, jak se může na první pohled zdát. Postupovat můžete například následovně:

  • online srovnání cestovního pojištění si vyberete to nejvhodnější cestovní pojištění pro vás a vyplníte ve stručném formuláři všechny potřebné informace o vás i o vaší plánované cestě.
  • Pokud vám samotné cestovní pojištění nestačí, můžete si už při sjednávání navolit také nejrůznější připojištění dle vašeho vlastního výběru. Může jít o pojištění odpovědnosti, cestovní asistenci, právní asistenci, asistenční služby pro vozidlo, připojištění pro rizikové sporty, pojištění zavazadel a sportovního vybavení.
  • Dobu trvání pojištění můžete nastavit od pár dnů až po delší časové období. Záleží to jen na vás a vašich plánech - nevyplatí se ale zatajovat to před pojišťovnou a uvádět nepravdivá data.
  • Odešlete formulář a počkáte na jeho potvrzení. Provedete platbu pojistného, a máte hotovo.
  • Nakonec je výhodné veškeré podklady k cestovnímu pojištění vytisknout a mít je v zahraničí neustále u sebe - nikdy nevíte, kdy se vám cestovní pojištění bude hodit.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Připojištění Limity
Léčebné výlohy 5-15 000 000 Kč
Pojištění zavazadel 15-25 000 Kč
Pojištění odpovědnosti 2-5 000 000 Kč

Poznámka: Uvedené limity odpovídají střední variantě pojištění.

Kolik stojí cestovní pojištění pro cizince?

Ceníky jednotlivých pojišťoven se liší, proto nelze uvést jedno konkrétní číslo. Cena cestovního pojištění se navíc odvíjí od toho, jaké cestovní pojištění si sjednáte a co vše bude obsahovat. Výslednou cenu proto ovlivňuje:

  • výše nastavených limitů léčebných výloh,
  • země, do které cizinec cestuje,
  • počet osob,
  • délka pobytu,
  • počet a typ navolených připojištění.

Nejlepším způsobem, jak zjistit cenu cestovního pojištění pro cizince, je porovnat si nabídky od jednotlivých pojišťoven a podle výsledného srovnání se teprve rozhodnout. Díky tomu nebudete zbytečně přeplácet, obsah pojištění bude přesně odpovídat vašim potřebám a budete mít i v cizí zemi jistotu, že o vás v případě potřeby bude náležitě postaráno.

Vždy ale platí, že ceny pro cizince jsou stejné jako pro občany České republiky. Takže se nemusíte bát žádných navýšení, příplatků ani omezení.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní pojištění pro Ukrajince

Z důvodu války na Ukrajině žije v současnosti v Česku více cizinců než dříve. Cestovní pojištění pro Ukrajince proto v českých pojišťovnách patří k nejžádanějším. Není zde ale žádný rozdíl při sjednávání, ať už má o cestovní pojištění v ČR zájem Ukrajinec, Francouz, nebo třeba Američan. Pro všechny platí výše zmíněná pravidla.

Cestovní pojištění pro Ukrajince sjednané na území ČR je tedy podmíněno trvalým nebo přechodným bydlištěm v ČR, nevztahuje se na území České republiky, jeho cena je stejná jako pro občany ČR a platí u něj totožné limity a výluky jako u českých občanů. I Ukrajinci si mohou k cestovnímu pojištění sjednat různá připojištění. A při své cestě do zahraničí mohou v případě potřeby čerpat všechny výhody ze sjednaného cestovního pojištění - stejně jako všichni ostatní, kteří si pojištění sjednají.

Covid-19 a cestovní pojištění

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit.

Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.

Aktualizováno: 27. 10. 2023