Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak najít nejspolehlivější auto?

Publikováno: 23.10.2023

Možná už jste si pročítali různé žebříčky, ve kterých se psalo, jaké je nejdražší auto, jaké je nejrychlejší auto nebo jaké je nejbezpečnější auto. Ale pro nás, běžné smrtelníky s průměrným platem, jde jen o zajímavost. Pokud se rozhodnete koupit si nový vůz, bude vás totiž především zajímat, jaké je nejspolehlivější auto.

Nejspolehlivější auto

Spolehlivé auto

Co si vlastně představit pod označením spolehlivé auto? Především auto, které vás nikde nenechá - dojedete s ním bezpečně a bez starostí do cíle a úspěšně se s ním vrátíte. Cestou mu neupadne kolo, neuvaří se mu motor nebo nedojde k jiné nepříjemné události.

Všichni chceme, aby na naše vlastní auto bylo spolehnutí. Na autech jsme totiž v dnešní době závislejší, než jsme si ochotni přiznat. Bez auta jste náhle bezradní. Zvlášť bydlíte-li na vesnici. Nedokážete dítě dopravit do školy ani sebe do práce, nedostanete se k lékaři ani do obchodu. Zkrátka, auto je naší nedílnou součástí a potřebujeme vědět, že je na něj za všech okolností spolehnutí.

Proto pokud vaše staré auto má už to nejlepší za sebou a pomýšlíte na koupi nového nebo ojetého auta, bude kromě ceny právě spolehlivost hlavním faktorem, který budete řešit. Jenže - jak najít nejspolehlivější auto a nenaletět slibům prodejců?

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Nejspolehlivější auto na světě

Možná jste to nevěděli, ale existují žebříčky nejspolehlivějších aut na světě. Jejich sestavování ale není tak snadné jako při skládání žebříčku nejdražších aut na světě nebo nejstarších aut na světě. V tomto případě je potřeba porovnávat u jednotlivých modelů aut takzvaný index spolehlivosti. Ten zahrnuje:

  • poruchovost (tedy jak často a jaké typy závad se u různých aut vyskytují),
  • nákladnost oprav (čím dražší oprava, tím hůře),
  • životnost auta (čím déle, tím lépe),
  • maximální nájezd během životnosti auta (čím více kilometrů je během své existence schopno najet, tím lépe).

Různé světové společnosti takové žebříčky TOP 10 nejspolehlivějších aut čas od času sestavují. A pořadí vozů se v nich samozřejmě průběžně mění. Co ale zůstává, je, že na prvních příčkách se obvykle umisťuje Toyota a Honda. Jinými slovy, nejspolehlivější auto na světě bývá japonské výroby.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

TOP 10 nejspolehlivějších aut

Podívejme se tedy podrobně na to, jaká jsou nejspolehlivější auta na světě. A nutně nemusí jít o nová auta - v žebříčcích jsou zpravidla nejspolehlivější ojetiny (protože právě u cca 10 a více let starých aut nejlépe posoudíte, jak jsou spolehlivá).

Vysoký nájezd u osobních aut

Poznámka: Podle statistik amerického úřadu Department of Transportation je průměrná životnost auta 11,8 let. Počítáme-li, že ročně najedete 20 000 km, je celkový nájezd takového vozu 236 000 km. Někdo najede mnohem méně, jiný zase výrazně více. Životnost motoru přitom bývá okolo 250 000 km.

Model osobního auta Pravděpodobnost dosažení nájezdu přes 400 000 km Lepší oproti průměru
Ford F-350 Super Duty 49,1 % 4,2×
Toyota Land Cruiser 47,9 % 4,1×
Toyota Tundra 47,9 % 4,1×
Toyota Sequoia 47,1 %
Ford F-250 Super Duty 43,6 % 3,7×
Honda Pilot 42,7 % 3,6×
Toyota Tacoma 41,7 % 3,5×
GMC Sierra 2500HD 41,3 % 3,5×
Chevrolet Silverado 2500HD 41,2 % 3,5×
Toyota 4Runner 41 % 3,5×

Zdroj: iSeeCars.com (iSeeCars.com je americká společnost zabývající se prodejem ojetých aut a zároveň vydávající různé studie a výzkumy založené na více než 25 miliardách nejrůznějších typů dat.)

Vysoký nájezd u SUV

Model SUV Pravděpodobnost dosažení nájezdu přes 400 000 km Lepší oproti průměru
Toyota Land Cruiser 47,9 % 3,2×
Toyota Sequoia 47,1 % 3,1×
Honda Pilot 42,7 % 2,8×
Toyota 4Runner 41 % 2,7×
Acura MDX 29,2 % 1,9×
Honda Element 27,8 % 1,8×
Honda CR-V 27,5 % 1,8×
Subaru Outback 22,3 % 1,5×
GMC Yukon XL 21,3 % 1,4×
Ford Expedition 19,9 % 1,3×

Zdroj: iSeeCars.com

Auta s nejdelší životností, nejnižší cenou a nejvyšším potenciálním nájezdem

Model auta Očekávaný maximální nájezd
Chevrolet Impala 370 701 km
Toyota Prius 403 303 km
Honda Civic (coupe) 363 904 km
Kia Sedona 335 733 km
Toyota Avalon 395 431 km
Honda Fit 333 505 km
Honda Accord 363 982 km
Ford Fusion 323 592 km
Dodge Grand Caravan 336 916 km

Zdroj: iSeeCars.com

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Nejspolehlivější auta do 100 000 Kč

Možná vás různá srovnání zaujala a přemýšlíte nad tím, že byste si pořídili to nejspolehlivější auto na světě. Možná je ale nad vaše finanční možnosti, nebo aktuálně není v ČR k sehnání. Proto si udělejme srovnání pro tuzemský trh - jaké nejspolehlivější ojeté auto můžete v českých bazarech sehnat, aby šlo zároveň o nejspolehlivější auto do 100 000 Kč?

1. Dacia Logan 1.4

Dacia je poměrně jedinečné auto - náhradní díly jsou levné, ojetá auta jsou levná, ale jejich spolehlivost je přitom výjimečná. Dacia Logan 1.4 se prodává od cca 30 do 50 000 Kč, ale při troše péče vám může sloužit ještě po mnoho let. Hlavní předností je tu osmiventilový motor 1,4 l od Renault, který je téměř nesmrtelný.

2. Škoda Fabia 1.4 MPI

Velké spolehnutí je i na staré fabie, a možná proto jich na českých silnicích pořád jezdí tolik. Nečekejte přehnaný luxus ani závratnou rychlost, ale tohle auto z roku 2000 či 2001 vám ještě může udělat dobrou službu. Koupíte ho přitom za 20 až 50 000 Kč. Předností je tu opět starý, jednoduchý a velmi spolehlivý motor a levná údržba.

3. Fiat Panda

Lidové vozítko z dílny Fiatu také nezklame. Fiat Panda je poměrně malý, ale jeho podvozek je robustní, můžete ho sehnat i s pohonem 4×4 a motor je opět starý, dobrý a spolehlivý. V bazaru pořídíte Fiat Panda druhé generace od 70 000 Kč.

4. Volvo V70 2.4D

Těsně pod 100 000 korun (ale často i o něco více) stojí v bazaru ojeté Volvo V70 2.4D. Na zhruba 15leté auto je to poměrně vysoká cena, ale i tady se hodnotí spolehlivost a kvalita. Tady navíc platí, že dieselové motory jsou spolehlivější než benzinové. Pokud se vám ale podaří sehnat Volvo V70 2.4D v dobrém stavu, budete s ním jezdit ještě dlouho a především levně.

5. Audi A6 Quattro

Nové Audi A6 stojí miliony. Ale starý model Audi A6 Quattro pořídíte i do 100 000 korun nebo lehce přes. V nabídce jich nebývá tolik, a kdo takové Audi má, ten si ho většinou nechává, dokud jezdí - a to je dlouho. Na motor je opět velké spolehnutí, auto je bezpečné a po mechanické stránce funguje výborně.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejspolehlivější značka aut

Zajímá vás, jaká je nejspolehlivější značka aut? To je poměrně ošemetné, protože i skvělá automobilka může vyrobit model auta, který bude překvapivě hodně poruchový a lidé s ním nebudou spokojeni. Takže při hodnocení toho, jaká je nejspolehlivější značka aut, je potřeba vycházet právě z žebříčků TOP 10 nejspolehlivějších aut (viz výše). Z nich můžeme poměrně snadno vyčíst, že jako nejspolehlivější značka aut se jeví Toyota.

Hned po ní by následovala Honda.

Na třetím místě by se umístil Ford.

A jaká jsou nejbezpečnější auta na světě?

Výhodné povinné ručení

Koupili jste si ojeté auto a jste trochu skleslí, protože byste raději nové, ale bylo nad vaše finanční možnosti? Jak plyne z různých srovnání nejspolehlivějších aut na světě, nemáte proč věšet hlavu. Možná jste totiž udělali nejlepší kup svého života.

U nových aut nikdy nemáte jistotu, že najedou tolik jako prověřené starší modely. Nevíte, jak moc budou poruchová. A ceny oprav i náhradních dílů jsou mnohonásobně vyšší. Takže spolehlivá ojetina je často stokrát lepší než úplně nové auto. Samozřejmě ale záleží na tom, v jakém stavu ojeté auto je.

Další výhodou je, že ojetá auta mají nižší povinné ručení. A nemusíte u nich často řešit ani havarijní pojištění (sjednat si ho samozřejmě můžete, ale u ojetých aut starších než 6 let se to mnohdy ni nevyplatí).

A pokud vás auta baví a rádi se v nich ,,hrabete", tak je pravděpodobné, že drobné opravy i údržbu zvládnete sami doma, což vám také může ušetřit nemalé peníze.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ