Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Průvodce nákupem ojetého vozu

Nákup vozu není levný a mnohdy ani jednoduchý. Díky našemu článku ale budete vědět, na jaké informace se zaměřit a jak při nákupu ojetého auta postupovat. Rovněž vám poradíme, co je třeba pro pojištění vašeho nového motorizovaného člena rodiny.

Poradíme vám s nákupem ojetého vozu

Značka, funkčnost nebo vše dohromady?

Nákup vozu je značně individuální záležitost, ve které hrají roli různé preference. Někdo se orientuje primárně dle značky, se kterou má již zkušenosti, někdo zase jen na základě funkčnosti vozu, jiný kupující se zajímá o rok výroby či design vozidla. Neplatí ovšem, že by se každý z těchto zájemců měl zaměřit jen na jednu ze zmíněných specifikací, protože důležité jsou všechny tyto faktory, nehledě na to, že je nabídka ojetých vozů značně omezena. Ověření ceny povinného ručení a havarijního pojištění by mělo být samozřejmostí, abyste nebyli překvapeni při následném sjednání pojištění auta.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Uveďme si nejlépe příklad:

  • Jste rodina s malým dítětem.
  • Zřejmě budete hledat prostornější vůz, tedy něco mezi větším hatchbackem a kombi.
  • Víte, že se vám nelíbí sedan a MPV.
  • Preferujete konkrétní značku.
  • Máte omezený rozpočet, musíte tedy vybírat starší model nebo jít ke konkurenci.
  • Vůz budete využívat denně na dojíždění do práce.
  • Důležitým parametrem bude tedy spotřeba.
  • Nezapomeňme na vybavení (klimatizace, elektrická zrcátka, multifunkční volant, automatická nebo manuální převodovka).

Nejdůležitější je stav vozu

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, zcela určující je pro koupi technický stav vozu a dostatečné znalosti o konkrétním modelu. Měli byste tedy například vědět, že německé značky mají dražší náhradní díly a servis, ale pod některými koncerny existují levnější výrobci. Na druhou stranu mají dlouhou výdrž, jelikož vyrábí velmi spolehlivá auta. Některé modely provází naopak špatná spolehlivost a sotva vydrží potřebnou dobu.

Velký rozdíl je také v užívání vozu původními majiteli a dále tím, jak dobře a pravidelně se starali o servis i interiér. Ač se to navenek nemusí zdát, právě stav interiéru mnohé napoví.

Bazar vs. prodej od majitele

Při koupi ojetého vozu můžete využít dva způsoby. Buď budete hledat inzeráty přímo od majitelů, nebo se vydáte do autobazaru. U každého z nich musíte zvolit trochu odlišný přístup. Autobazary se vám budou snažit vůz prodat, i když nebude v nejlepším stavu a mnohdy se to podaří, jelikož vás prodejci jednoduše budou umět přesvědčit. Zřejmě nejčastějším problémem autobazarů je přetáčení tachometru, který ukáže naprosto odlišné hodnoty najetých kilometrů. Velká část bazarových vozů také pochází ze zahraničí a zde je velký rozdíl, zda jsou přivezeny z Německa, nebo Rumunska.

Nejlépe uděláte, když se na auto zajedete podívat s někým, kdo se v autech vyzná nebo se dokonce věnuje servisu. To stejné můžete praktikovat i v případě osobního prodeje s majitelem. Zde se obzvláště zaměřte například na korozi, která ukáže, jak bylo auto parkováno. A nezdráhejte se ani zeptat, proč majitel vůz prodává.

Jak vidíte, výběr vhodného, ojetého vozu není jednoduchý. Věříme, že jsme vám poradili, ale pokud vám informace nestačí a potřebujete se například dozvědět, jak převést vůz na nového majitele, opět klikněte na naše stránky.