Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Nejbezpečnější auta roku 2024

Publikováno: 06.03.2024

Bezpečnost je jedním ze zásadních kritérií při výběru nového vozidla. Automobilový průmysl se proto snaží rok co rok zlepšovat bezpečnostní standardy a inovace, aby minimalizoval riziko dopravních nehod a chránil cestující a chodce. Jaký je tedy nejbezpečnější vůz, podle čeho se bezpečnost určuje a na co se vyplatí dát si pozor? Připravili jsme pro vás přehledného průvodce.

Nejbezpečnější auto

Kdo provádí bezpečnostní testy aut?

Bezpečnost vozidla je skutečně určujícím prvkem v nepřeberném množství aut na trhu. Proto existuje celá řada institucí, které se věnují testování bezpečnosti. Za největší autoritu v Evropě je v tomto směru považován Euro NCAP neboli European New Car Assessment Programme se sídlem v Belgii. V USA je zase nejpopulárnější IIHS (Insurance Institute for Highway Safety). 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak se pozná bezpečné auto?

Při testování v příslušných národních či nadnárodních agenturách pro bezpečnost silničního provozu se sleduje řada faktorů, zejména pak:

 • Hodnocení nárazových testů: Tzv. crash testy, při kterých se simuluje srážka vozu s překážkou či jiným vozidlem, jsou jedním z určujících faktorů. Odpoví na častou otázku ,,Co auto vydrží?", ale zároveň pomůžou pochopit, jak se vozidlo při nehodě chová, kde jsou jeho slabá místa a nedostatky.
 • Bezpečnostní asistenční systémy: Při tomto kritériu se hodnotí přítomnost a účinnost různých bezpečnostních technologií ve vozu. Namátkou například sledování mrtvého úhlu, detekce překážek na silnici, účinnost automatických nouzových brzd a různé asistenční systémy při jízdě. Přečtěte si více o pasivní bezpečnosti. 
 • Ochrana chodců a cyklistů: Bezpečnostní testování se nezaměřuje pouze na bezpečnost řidiče a pasažérů, ale také na bezpečnost okolí vozu. A tak se zkoumá i ochrana chodců či cyklistů v případě srážky. 
 • Dětská bezpečnost: Velkým tématem je pochopitelně bezpečnost dětských pasažérů. Převoz dětí v autě je specifickým tématem, a proto se zkoumá právě jejich ochrana ve vozu. Zahrnuje například testování instalace dětských sedaček. 

Máme pro vás i seznam pěti nejrychlejších aut na světě.

Prověřují se ale i takové záležitosti, jako je odolnost vozidla při ponoření. Tam hraje roli mimo jiné doba, po kterou zůstávají při zatopení v provozu kritické funkce jako otevírání oken. Jinde se zase zkoumá například technologie, která dokáže detekovat přítomnost dítěte ve vozidle - to aby se předešlo nechtěnému zanechání malých dětí ve voze a jejich následnému ohrožení. Testování v tomto směru myslí na nejmenší detaily.

Nejbezpečnější auta roku 2024

Pojďme se teď podívat na to, jaká vozidla byla v roce 2024 vyhodnocena jako ta nejbezpečnější. Na pomoc si vezměme aktuální žebříček bezpečnosti podle Euro NCAP.

Ten na konci roku 2023 označil za nejbezpečnější vůz elektrické kombi čínské výroby NIO ET5. V kategoriích bezpečnost dospělých pasažérů, dětí, chodců a v hodnocení bezpečnostních systémů obdržel pět hvězdiček z pěti. Těsně za ním se umístily Volkswagen ID.7, Smart #3 a další dva vozy čínské provenience. 

Auto Bezpečnost dospělých pasažérů Bezpečnost dětí Bezpečnost chodců Bezpečnostní systémy
NIO ET5 96 % 85 % 83 % 81 %
VW ID.7 95 % 88 % 83 % 80 %
Smart #3 90 % 86 % 84 % 85 %
NIO EL7 93 % 85 % 80 % 79 %
BYD Dolphin 89 % 87 % 85 % 79 %

Zdroj: Euro NCAP

Nejbezpečnější rodinné auto

Nejbezpečnější rodinné auto podle hodnocení Euro NCAP je SUV od Mercedesu z řady EQ. Ze všech vozů se tento umístil nejvýše v oblasti bezpečnosti dospělých pasažérů, dětských pasažérů, chodců a v otázce bezpečnostních systémů vozidla. Pět hvězdiček ale obdržela i další vozidla, například v pořadí druhá Kia EV9 nebo Volkswagen ID.7. 

 • Mercedes-EQ EQE SUV
 • Kia EV9
 • Volkswagen ID.7
 • BYD Dolphin
 • BYD Seal

Uvažujete o koupi nejbezpečnějšího rodinného auta? Nezapomeňte ho správně pojistit. Sjednejte si u nás povinné ručení na Mercedes-Benz.

Nejbezpečnější malé auto

Mezi malými vozy se v žebříčku nejvýše umístil již zmíněný Smart #3 a dále Dolphin od čínské automobilky BYD. Mezi kladně hodnocenými malými vozy v rámci bezpečnosti obvykle nechybějí ani Volkswagen Polo, Toyota Yaris či Honda Fit. 

Nejbezpečnější SUV 

Mezi velkými vozy, tzv. SUV, řadí Euro NCAP na první příčku v rámci bezpečnosti vůz NIO EL7. Na dalších pozicích se umístil Mercedes-EQ EQE SUV, Lexus RZ, SEAL-U od čínské automobilky BYD a Kia EV9. 

 • NIO EL7
 • Mercedes-EQ EQE SUV
 • Lexus RZ
 • SEAL-U
 • Kia EV9

Povinné ručení 

I to nejbezpečnější auto na světě je však vystavené riziku nehody. Proto je zapotřebí jej pojistit. Povinné ručení je v České republice zákonem stanovená nutnost. Je však na každém, kterou nabídku na trhu si vybere. 

Pojišťovny nabízejí velké množství produktů, ve kterém může být složité se vyznat. Zároveň se ale vyplatí vybrat si povinné ručení, které bude co nejvíce vyhovovat vám a také vaší peněžence. Vyzkoušejte naši online kalkulačku povinného ručení a během chvilky a z pohodlí domova zjistíte, jaký produkt pro vás bude nejlepší. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Havarijní pojištění

Zatímco povinné ručení kryje škody způsobené vaší vinou na jiných vozech, havarijní pojištění je tu pro vše ostatní. Je sice dobrovolné, ale vyplatí se jej mít. Obvykle se vztahuje jak na škody způsobené jak při havárii, tak při živelních pohromách a vandalismu. I tady pro vás máme online kalkulačku, která pro vás rychle a přehledně srovná dostupné nabídky pojišťoven na trhu. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ