Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Výpověď pojištění nemovitosti

Změna pojištění nemovitosti může být velmi prospěšná. Pokud ale tápete v tom, jak lze pojištění nemovitosti vypovědět a proč, přečtěte si náš článek! Všechny informace jsou v něm zpracovány přehledně včetně vzorů výpovědi.

Spočítat pojištění nemovitosti

Změna pojištění nemovitosti

Ze zákona máte na změnu pojištění nemovitosti samozřejmě právo. Smlouvu byste totiž měli pravidelně kontrolovat a nejlépe aktualizovat, zejména, pokud na nemovitosti provádíte různé úpravy a vylepšení. Mnohdy totiž zjistíte, že vám současné pojištění buď nestačí, nebo si naopak zbytečně připlácíte.

Vedle toho na trhu existuje velké množství produktů pojišťoven, které stále přichází s nějakými novinkami. Proto můžete najít i lepší pojistné podmínky a cenu u konkurence. V takovém případě nečekejte a pusťte se do zrušení pojištění nemovitosti.

Jak zrušit pojištění nemovitosti

Zrušit pojištění nemovitosti lze různými způsoby. Pokaždé byste ale měli dodržovat zákonné lhůty a zjistit si, jakou formou pojišťovna dodání výpovědi preferuje. Někde to lze poštou nebo skenem v e-mailu, jinde i pomocí elektronického formuláře.

V každém případě je vždy dobré se s pojišťovnou předem domluvit, protože na náhlou výpověď bez udání důvodu vaše pojišťovna nepřijme. Proto vám pomůžeme s jednotlivými termíny a způsoby výpovědi.

Výpověď pojištění nemovitosti vzor

Níže uvádíme všechny způsoby výpovědi, včetně vzorů ke stažení. Vzor tak můžete použít pro vaše potřeby a upravit jej podle sebe.

Kdy a jak zrušit pojištění nemovitosti:

 • K datu konce pojistného období - výpověď musíte podat písemně, a to nejmíň 6 týdnů před výročním dnem. Pojistné období trvá asi jeden rok a běží od data uvedeného na smlouvě. Pokud smlouvu k tomuto datu nevypovíte, automaticky se prodlužuje.

Vzor výpovědi pojištění nemovitosti k datu

 • Do 2 měsíců od uzavření pojistné smlouvy - nově uzavřenou smlouvu můžete ukončit v tomto období. Pojišťovna vám samozřejmě vrátí přeplatek a smlouva bude ukončena za 8 dní doručení výpovědi pojišťovně.

Vzor výpovědi pojištění nemovitosti do 2 měsíců

 • Do 3 měsíců ode dne oznámení vzniku pojistní události - pokud jste měli pojistnou událost, můžete do této lhůty od jejího vzniku smlouvu ukončit. I v tomto případě vám pojišťovna vrátí přeplatek a smlouva zanikne za 1 měsíc od doručení výpovědi pojišťovně.

Vzor výpovědi pojištění nemovitosti do 3 měsíců

 • Dohodou - pojišťovnu můžete zkusit požádat o ukončení smlouvy dohodou. Je však zcela na pojišťovně, jestli vaší žádosti vyhoví. Nezapomeňte, že musíte počkat na písemný souhlas! Jako důvod můžete uvést například nespokojenost, uvedení v omyl při sjednávání a podobně. I v tomto případě vám bude vyplacen přeplatek.

Vzor výpovědi pojištění nemovitosti dohodou

 • Při navýšení pojistného - jestli vám pojišťovna oznámí zvýšení částky pojištění, můžete podat výpověď smlouvy do 1 měsíce od oznámení této změny. Pojišťovna vás o změně pojistného musí informovat alespoň 2 měsíce před ukončením pojistného období. Sama smlouva pak bude ukončena k datu konce pojistného období.

Vzor výpovědi pojištění nemovitosti při navýšení pojistného

 • Při prodeji nemovitosti - jestli dojde ke změně vlastníka pojištěné nemovitosti, stačí pojišťovně zaslat kopii kupní smlouvy a svou výpověď. Smlouva končí dnem doručení výpovědi a pojišťovna vám vyplatí přeplatek.

Vzor výpovědi pojištění nemovitosti při prodeji nemovitosti

Jak zaslat výpověď pojištění nemovitosti

Za účelem podání výpovědi pojištění nemovitosti můžete využít hned několik způsobů.

 • Poštou
  • na stránkách pojišťovny většinou najdete odpovídající formulář, který si stáhnete, vytisknete, vyplníte, podepíšete a doporučeně odešlete.
 • E-mailem
  • opět si stáhnete formulář ze stránek pojišťovny. Vytisknete ho, vyplníte, podepíšete a pak oskenujete a odešlete e-mailem. Nechejte si samozřejmě zaslat potvrzení o přijetí!
 • Elektronickým formulářem
  • některé pojišťovny mají možnost nechat odeslat výpověď přímo prostřednictvím daného rozhraní. Pokud budete chtít vypovědět smlouvu tímto způsobem, i u něj platí - nechejte si potvrdit přijetí.

Vždy si pro jistotu ovšem zjistěte, který z uvedených způsobů vaše pojišťovna akceptuje.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv produkt pojištění nemovitosti, vždy pamatujte, že ruku v ruce s ním, by mělo dojit také na pojištění domácnosti. Ochrana vašeho domova pak bude kompletní.