Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vývoj cen povinného ručení 2023

Publikováno: 03.02.2023

Cena povinného ručení každým rokem kolísá. Je to logický proces, který vychází z různých faktorů, například zvýšené nehodovosti, ceny za opravy vozidel a náhradních dílů, nebo POVIndexu. Jak by tedy mohla vypadat cena povinného ručení v roce 2023?

Zdražení povinného ručení 2021

Ceny povinného ručení 2023

Povinné ručení si dlouhodobě prozatím udržovalo jen mírný vzestup cen. Podle analýzy Broker Consulting POVIndexu se celkově průměrná cena pojištění zvýšila od minulého roku jen o nějakých 10 korun. Odborníci ale odhadují v průběhu roku 2023 další zdražení o 6 % (někde i více). Zdražování se přitom bude týkat hlavně menších měst, což je trochu odlišný trend oproti předchozím letům.

Průměrná cena povinného ručení za leden 2023 byla 6 769 Kč. To je i přes drobné zdražení stále nižší hodnota, než v lednu roku 2020, tedy v počátcích měření POVIndexu. Tehdy jsme za pojištění zaplatili 7 199 Kč.

Proč pojištění zdražuje

Hlavním důvodem je nejistota na trzích vlivem zhoršených hospodářských podmínek. Přispívá k tomu vysoká inflace kvůli nárůstu cen energií, ale i materiálů, práce a lidských zdrojů. I toto jsou faktory, které cenu povinného ručení ovlivňuje.

I zdražení může být výhodné

Nízká cena povinného ručení je na jednu stranu fajn, ale na stranu druhou může znamenat i nepříjemnosti, jelikož příliš neodpovídá stále se zvyšujícím cenám oprav vozidel a reálných škod. Zjednodušeně, finanční náročnost škod spíše přesahuje cenu pojistného, což není tak úplně žádoucí.

Co za to může? U majetku jednoduše stále vyšší cena práce v autoservisech, dražší náhradní díly a technologie v automobilech. V případě zdraví mají vliv výplaty pojistného u trvalých následků a zdravotní péče, ztráty výdělku nebo zdravotní asistence.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ ONLINE

Určete si lepší základ a řádné limity

Rozhodně nezanedbávejte podobu vašeho pojišťovacího balíčku a limity pojistného plnění. Jde o dlouhodobou investici, která se vám v případě potíží rozhodně vrátí, jelikož nemusíte nic platit ze svého. Základní povinné ručení nemusí vystačit na mnoho pojistných událostí, včetně asistenčních služeb. Zdaleka neplatí, že to nejlevnější pojištění je také to nejlepší.

Rovněž myslete na to, že nejnižší limity pojistného krytí 35/35 milionů Kč se nemusí vyplatit tak, jako to vyšší 75/75 nebo 100/100 milionů Kč. Jde o ideální střed, který by měl náklady za poničené zdraví nebo majetek třetích osob pokrýt.

Co v případě nehody například hrozí:

  • Újma na zdraví s celoživotními následky nebo smrt
  • Újma na majetku druhých řidičů, ale i majitelů přilehlých pozemků
  • Kontaminace půdy nebo vodního zdroje a následné čištění

U nás najdete více informací

Pokud se chcete o povinném ručení, jeho cenách u jednotlivých pojišťoven nebo způsobu sjednání pojištění dozvědět více, navštivte naše stránky, nebo nám napište. Se vším vám pomůžeme.