222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zdražení povinného ručení 2021

Publikováno: 12.02.2021

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla zdražuje. A je to logický proces, který vychází ze zvýšené nehodovosti a poměrně nízkého průměru POVIndexu v roce 2020. Ačkoliv zdražování nebude tak drastické, my vám vysvětlíme, jak k němu dochází. Přečtěte si náš článek a dozvíte se mnohem více. 

Zdražení povinného ručení 2021

Proč pojištění zdražuje

Jde o pravidelný a každoroční trend, který se pojišťovny snaží dopředu předvídat na základě analýz. Začátek roku 2020 byl extrémní zejména díky tomu, že došlo ke sloučení nejdražší pojišťovací společnosti s průměrnou společností, což mělo vliv na snížení tzv. POVIndexu, tedy průměrnou cenu povinného ručení. Rok koronavirové krize a lockdownů napříč Evropou navíc znamenal snížení dopravy a tím pádem i snížení nehodovosti (v dubnu o 33% a následující měsíce ještě o něco více). Čím více aut ovšem po silnicích opět začalo jezdit, tím větší riziko nehody vznikalo. Takže postupně zdražovalo i povinné ručení.

zelená karta

V září ovšem došlo k dalšímu spojení dvou společností a úpravě pojistného krytí ze 111 mil. Kč na 100 mil. Kč, což znamenalo opětovné snížení POVIndexu. Navíc i přes skokové zvýšení mezi říjnem a listopadem o více jak 7% v oblasti menších měst, byla cena povinného ručení za rok 2020 stále pod běžným průměrem.

I zdražení může být výhodné

Nízká cena povinného ručení je na jednu stranu fajn, ale na stranu druhou může znamenat i nepříjemnosti, jelikož příliš neodpovídá stále se zvyšujícím cenám oprav vozidel a reálných škod. Zjednodušeně, finanční náročnost škod spíše přesahuje cenu pojistného, což není tak úplně žádoucí.

Co za to může? Především inflace u škod na majetku a zdraví, která zahrnuje stále vyšší cenu práce v autoservisech, dražší náhradní díly a technologie v automobilech. V případě zdraví mají vliv výplaty u trvalých následků a zdravotní péče, ztráty výdělku nebo zdravotní asistence.

Určete si lepší základ

Rozhodně nezanedbávejte podobu vašeho pojišťovacího balíčku a limity pojistného krytí. Jde o dlouhodobou investici, která se vám v případě potíží rozhodně vrátí, jelikož nemusíte nic platit ze svého. Také myslete na to, že nejnižší limity pojistného krytí 35/35 milionů Kč se nemusí vyplatit tak, jako to vyšší 75/75 nebo 100/100 milionů Kč. Nejdražší hodnotu 250/250 milionů Kč určuje zákon, ovšem zmíněný střed by mohl pohodlně stačit.

V případě nehody totiž může dojít k mnohým vedlejším následkům, jako je například kontaminace a čištění půdy nebo vodního zdroje, případně škoda na majetku, zdraví nebo podnikání třetích osob.

Získejte více informací

Pokud se chcete o povinném ručení, jeho cenách u jednotlivých pojišťoven nebo způsobu zřízení pojištění dozvědět více, navštivte naše stránky.