Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vývoj cen povinného ručení 2022

Publikováno: 11.01.2022

Cena povinného ručení každým rokem kolísá. Je to logický proces, který vychází z různých faktorů, jako je zvýšená nehodovost, cena za opravy vozidel nebo POVIndex. V poslední třetině roku 2021 navíc docházelo k mírnému útlumu zdražování povinného ručení. Jak to tedy vypadá v roce 2022? 

Zdražení povinného ručení 2021

Podzim 2021 a rok 2022

V říjnu a listopadu 2021 cena povinného ručení začala klesat. V listopadu to bylo v průměru o 54 korun a to nejvýrazněji v menších městech. Hodnoty POVIndexu byly v tomto období dokonce vůbec nejnižší od počátku jeho sledování v roce 2019. Oproti roku 2020 se povinné ručení zlevnilo o 290 Kč a roku 2019 dokonce až o 1 133 Kč. I přes postupné zdražování všech komodit na trhu vlivem inflace tak čeští řidiči platily velmi výhodné pojištění vozidel. K dalšímu zdražování poté dochází i v roce 2022 vlivem vysoké inflace.

Proč pojištění zdražuje

Rok 2021 by mohl napovědět, jaký bude z hlediska cen povinného ručení rok 2022. Oproti předcházejícímu výhodnému trendu totiž dojde k mírnému zdražení. Naštěstí se ovšem nepředpokládá nijak divoký vývoj cen, i když inflace nejspíše překročí 10 %. I s ohledem na to bude tedy pojištění vozidel poměrně výhodné. Průměrná cena by tedy nemusela vyšplhat až na hodnoty z roku 2019, kdy stálo pojištění přes 7,5 tisíce korun.

Pojišťovny při určení cen povinného ručení využívají vlastních analýz, která předpovídá určitý vývoj využívání dopravy a tudíž i riziko nehodovosti. To je samozřejmě s větším městem stále vyšší, proto zde řidiči zaplatí zdaleka nejdražší pojištění.

I zdražení může být výhodné

Nízká cena povinného ručení je na jednu stranu fajn, ale na stranu druhou může znamenat i nepříjemnosti, jelikož příliš neodpovídá stále se zvyšujícím cenám oprav vozidel a reálných škod. Zjednodušeně, finanční náročnost škod spíše přesahuje cenu pojistného, což není tak úplně žádoucí.

Co za to může? Především inflace u škod na majetku a zdraví, která zahrnuje stále vyšší cenu práce v autoservisech, dražší náhradní díly a technologie v automobilech. V případě zdraví mají vliv výplaty u trvalých následků a zdravotní péče, ztráty výdělku nebo zdravotní asistence.

Určete si lepší základ a řádné limity

Rozhodně nezanedbávejte podobu vašeho pojišťovacího balíčku a limity pojistného plnění. Jde o dlouhodobou investici, která se vám v případě potíží rozhodně vrátí, jelikož nemusíte nic platit ze svého. Základní povinné ručení nemusí vystačit na mnoho pojistných událostí, včetně asistenčních služeb. Zdaleka neplatí, že to nejlevnější pojištění je také to nejlepší.

Rovněž myslete na to, že nejnižší limity pojistného krytí 35/35 milionů Kč se nemusí vyplatit tak, jako to vyšší 75/75 nebo 100/100 milionů Kč. Jde o ideální střed, který by měl náklady za poničené zdraví nebo majetek třetích osob pokrýt.

Co v případě nehody například hrozí:

  • Újma na zdraví s celoživotními následky nebo smrt
  • Újma na majetku druhých řidičů, ale i majitelů přilehlých pozemků
  • Kontaminace půdy nebo vodního zdroje a následné čištění

U nás najdete více informací

Pokud se chcete o povinném ručení, jeho cenách u jednotlivých pojišťoven nebo způsobu sjednání pojištění dozvědět více, navštivte naše stránky, nebo nám napište. Se vším vám pomůžeme.