Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

POVko nebo HAVko? To je oč tu běží.

Publikováno: 10.09.2019

Pokud vlastníte vozidlo, zřejmě jste již řešili i jeho pojištění. A najednou se na vás začaly sypat otázky typu: ,,Co všechno vlastně chcete pojistit? Máte zájem jen o povinné ručení nebo i havarijní pojištění? Jaké limity a jaká připojištění?" Těžko říct, kdo se v tom má vyznat! Nemějte obavy, pokud i vy patříte mezi ty, kteří se v pojištění vozidel moc neorientují, podívejte se na náš článek, který vám snad v této problematice udělá alespoň trochu jasno.

Rozdíl mezi povinném ručení a havarijním pojištění

Povinné ručení

Povinné ručení, POVko nebo pojištění odpovědnosti z provozu vozidla - mnoho termínů, které ale znamenají totéž. Povinné ručení dostalo svůj název právě pro to, že povinnost uzavřít tento druh pojištění vozidla je stanovena zákonem a to již od počátku roku 2000. Pokud bychom chtěli toto pojištění definovat správně, jedná se o povinně-smluvní pojištění pro vaše vozidlo. Proč povinné jsme si již objasnili, smluvní proto, že i když si pojištění sjednat musíte, máte stále možnost vybrat rozsah a limity pojištění a to, u jaké pojišťovny si jej sjednáte. Povinnost uzavřít povinné ručení je platná pro majitele všech vozidel, která jsou evidována v registru vozidel a pohybují se na veřejných komunikacích a to i v případě, že je vozidlo na této komunikaci pouze odstaveno.

Na co se POVko vztahuje?

Povinné ručení má za úkol pokrýt škody, které provozem vozidla způsobíte na majetku či zdraví třetích osob. Pojistné plnění se tedy nevztahuje na vaše vozidlo, ale na vozidlo, majetek či zdraví poškozeného. Výjimku tvoří různé druhy připojištění, které si navíc k povinnému ručení můžete sjednat a které se pak vztahují i na vaše vozidlo. Dokladem o sjednaném povinném ručení je tzv. ,,Zelená karta", kterou jste povinni vozit neustále ve vozidle s sebou a kde je vyznačena nejen doba platnosti pojištění, ale také území, na které se pojištění vztahuje. Nejčastěji je to geografické území Evropy. V rámci vašeho povinného ručení také sbíráte tzv. bonus, tedy slevu pro toto pojištění. Bonus se vypočítává na základě délky období, kdy máte povinné ručení sjednané s tím, že záleží také na počtu pojistných událostí.

Limity povinného ručení

Limity povinného ručení jsou uváděny v milionech korun a nejčastěji zobrazovány s lomítkem - tedy limit škody na zdraví v milionech Kč/ limit škody na majetku v milionech Kč. Škála možností, ze kterých aktuálně můžete na trhu pojištění vozidel vybírat, je opravdu široká. Nejnižší možný limit, jehož hranice je dána zákonem, je 35 mil. Kč na zdraví a stejně tak na majetek. Nejvyšší limit, který máme v současné době v nabídce je pak 250 mil. Kč na zdraví a majetek.

Jak vybírat povinné ručení

Havarijní pojištění

HAVko, KASKO a havarijní pojištění, všechny tyto názvy můžete v pojišťovnictví zaslechnout a všechny znamenají to stejné. Pokud bychom měli porovnat havarijní pojištění s povinným ručením, pak HAVko je v podstatě opakem povinného ručení. Havarijní pojištění si sjednáváte dobrovolně jako ochranu proti škodám na vašem vozidle. A může se jednat o škody, které si na vozidle způsobíte sami, ale i škody, které vám způsobí neznámý viník a tak není možné škodu pokrýt z jeho povinného ručení.

Na co se HAVko vztahuje?

Nejčastěji se havarijní pojištění sjednává pro minimalizaci rizik na vozidle, případně jeho částí pro pojistná nebezpečí jako je havárie, živelní událost, odcizení či vandalismus. Pojištění, které kryje všechna tato rizika, označujeme jako All Risk. Samozřejmě je ale možné vybrat jen některá z uvedených pojistných nebezpečí a havarijní pojištění si poskládat tak, jak vám to bude vyhovovat nejvíce. Pokud nemáte ve smlouvě uvedeno jinak, havarijní pojištění je obvykle platné na celé geografické ploše Evropy a tak jej využijete i při cestách za hranice České republiky.

Limity havarijního pojištění

Limitem havarijního pojištění je v podstatě pojistná částka, kterou si při sjednávání tohoto pojištění stanovíte. Pojistná částka je aktuální hodnota daného vozidla, na kterou si jej chcete pojistit. Tento údaj však musí co nejvíce odpovídat skutečnosti, v případě stanovení vyšší či nižší pojistné částky může dojít při pojistné události k výraznému krácení pojistného plnění. A samozřejmě platí, čím vyšší je pojistná částka, tím je pak úměrně k tomu vyšší i pojistné.

Havárie

Komplexní pojištění vozidla = ideál

Pokud vlastníte vozidlo, která má stále poměrně vysokou hodnotu a jeho stáří nepřesahuje 10 let, pak je opravdu ideálním řešením sjednání komplexního pojištění. I když jsou povinné ručení a havarijní pojištění rozdílné produkty, pojišťovny umožňují sjednat obě pojištění v rámci jedné smlouvy. A to má pak řadu výhod, jako je třeba snazší řešení pojistných událostí, lépe si ohlídáte pravidelnost plateb pojistného a v neposlední řadě to má také poměrně výrazný a pozitivní vliv na cenu pojištění díky slevám za ,,propojištěnost" a možnost využití bonusu v rámci obou pojištění.

Při výběru povinného ručení přihlížejte ne jen na jeho cenu, ale také na obsah produktu a limity krytí. Rozhodně za nás můžeme doporučit volit vyšší limity krytí a nespoléhat pouze na ty základní ve výši 35 mil. Kč. Díky novému občanskému zákoníku, kde již není stanovena nejvyšší hranice možného odškodnění při újmě na zdraví či usmrcení člověka, se může takové pojistné plnění při vámi zaviněné nehodě vyšplhat opravdu velmi vysoko a i na první pohled vysoký limit 35 mil. Kč nemusí být dostačující. U havarijního pojištění se pak při jeho výběru zkuste zaměřit především na obsah produktu, nabízené služby a spolehlivost daného pojistitele. Pokud chcete mít jistotu, že vaše vozidlo bude skutečně jako v bavlnce, volte produktu typu Allrisk, tedy pokrytí následků všech případných rizik.

K povinnému ručení i havarijnímu pojištění pak máte možnost sjednat některá z mnoha dostupných připojištění, nejčastěji se jedná o připojištění skel, úrazu, zavazadel, rozšířené asistenční služby, živelní připojištění či pojištění střetu se zvěří nebo třeba pojištění přímé likvidace. Pokud ale máte ve smlouvě sjednanou kombinaci pojištění ve variantě allrisk, jsou pro vás některá z těchto připojištění, jako je například střet se zvěří nebo živelní pojištění, bezpředmětná.

Nevíte si rady? Od toho jsme tady!

Je nám jasné, že orientovat se v problematice pojištění vozidel není úplně jednoduché a je poměrně snadné naletět. Nízká cena pojištění je vždy lákavá, často se za ní ale může ukrývat třeba vysoká spoluúčast a další závazky. Pokud chcete s pojištěním pomoci, získat za výhodnou cenu kvalitní produkt, neváhejte se obrátit na naše specialisty, kteří vám rádi se vším pomohou. Kontaktovat nás můžete telefonicky, na online chatu či e-mailu.

Lovu na ideální pojištění pro vaše vozidlo - zdar!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Andy