Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Kdy (ne)vyrazit na hory do zahraničí

Publikováno: 19.01.2021

Nejen u nás, ale i za hranicemi se už těší na jarní prázdniny. Pokud vyhlížíte uvolnění opatření a těšíte se na hory do ciziny. Zohledněte ve výběru termínu i případné prázdniny u našich sousedů. Vyhnete se tak nejen plným sjezdovkám, ale i frontám u vleků. V našem článku pro vás pak máme přehled všech jarních prázdnin v sousedních zemích, hezky na jednom místě.

Jarní prázdniny v Rakousku

Kdo kam jezdí lyžovat?

Zajímá vás, koho nejčastěji potkáte na sjezdovkách v Krkonoších, Alpách nebo třeba Tatrách? Dle záznamů jednotlivých lyžařských oblastí to nejčastěji vypadá takto:

Lyžařská oblast Nejčastější návštěvníci
České hory Češi, Poláci, Němci, Holanďané
Slovenské Tatry Slováci, Češi, Poláci
Rakouské Alpy Rakušané, Němci, Holanďané, Švýcaři, Britové, Češi
Italské Alpy Němci, Češi, Poláci, Švýcaři
Švýcarské Alpy Švýcaři, Němci
Francouzské Alpy Francouzi, Angličané, Belgičané

Cestovní pojištění online

Jarní prázdniny našich sousedů

Rakousko

Rakousko u českých lyžařů patří mezi oblíbené destinace zimní dovolené. A jaké období je pro takovou dovolenou nejlepší? Školáci v Rakousku mají jarní prázdniny v období od 24. března do 4. dubna 2021. K těm je ještě potřeba počítat s Velikonočními prázdninami, které jsou letos v Rakousku do 6. dubna. Vzhledem k tomu, že do rakouských Alp rádi zavítají i občané Německa, je potřeba brát i na jejich jarní prázdniny, které vychází na termín od 29. ledna do 19. února 2021. Pokud se tedy chcete vyhnout přelidněným alpským svahům, naplánujte svou dovolenou na lyžích v termínu od 20. 2. do 23. 2. 2021 nebo od druhého dubnového týdne. Nebojte, že by v té době už nebyl sníh – v některých Rakouských letoviscích není problém lyžovat až do konce dubna. Počítejte ovšem také s tím, že ve známých střediscích bude plnou celou sezónu. Kapacita daných resortů s tím počítá, musí ovšem dbát i na bezpečnostní opatření spojená s koronavirem.

Itálie

Italská alpská střediska jsou v posledních letech také velmi oblíbeným cílem českých lyžařů a období jarních prázdnin je ideální dobou pro zimní dovolenou. V Itálii mají místo jarních tzv. masopustní prázdniny, které celkově trvají od 13. do 17. února. V téměř stejném období má pak prázdniny také zhruba 20 mil. německých školáků a zapomenout nesmíme ani na lyžaře z Nizozemí, Chorvatska, Slovinska a Maďarska. Pokud je to tedy možné, ideálně se pokuste tomuto období při plánování dovolené v Itálii vyhnout, případně ji směřovat alespoň do méně vytížených středisek mimo Trentino a Jižní Tyrolsko. Velikonoční prázdniny v Itálii připadají na 1. 4. až 6. 4. 2021A kdy je tedy ideální období na lyžovačku v Itálii? Od 20. 2. do 31. 3. 2021 a některé letoviska můžete zkusit také v dubnu.

Francie

Zimní prázdniny ve Francii vychází na období od 6. 2. do 7. 3. 2021. Zhruba ve stejné době mají volno také školáci v Anglii, Belgii a Nizozemsku a díky tomu, že se jedná o nejčastější návštěvníky francouzských alpských středisek, pokud je to možné, je vhodné se termínu v únoru vyhnout. Tou dobou by vám mohly dovolenou znepříjemnit nejen plné resorty, ale i vyšší ceny a dopravní komplikace při příjezdu a odjezdu. Pokud si tedy chcete užít prázdnějších sjezdovek, vyrazte do Francie lyžovat v období do 8. 3. do 10. 4. 2021. Pak začínají velikonoční prázdniny a střediska se opět, ještě před koncem sezóny, zaplní.

Švýcarsko

Zimní prázdniny mají švýcarské děti rozdělené podle jednotlivých kantonů do termínů od konce ledna, až do poloviny března. Ovšem většina z nich zasáhne letos do masopustního týdne na konci února, kdy mají ve stejnou dobu volno i němečtí školáci, kteří jsou nejpočetnějšími návštěvníky švýcarských alpských středisek. Pokuste se tedy tomuto týdnu, pokud to jde, vyhnout. V rámci ostatních termínů je na sjezdovkách vždy volněji ve všední dny, o víkendech vyráží na lyže Švýcaři a tak se střediska více zaplní. Ideálním dobou pro návštěvu švýcarských svahů je od 1. 3. do 4. 4. 2021.

Německo

Termíny zimních prázdnin v Německu se rozdělují podle jednotlivých spolkových zemí a probíhají především v únoru. Největší nával německých rodin se očekává v Alpách v posledním únorovém týdnu, kdy mají zimní prázdniny v Bavorsku.

Termíny zimních prázdnin 2020

Termín Spolková země
1. – 6. 2. Berlín, Braniborsko, Brémy, Dolní Sasko
6. – 20. 2. Meklenbursko, Sasko, Sasko-Anhaltsko, Durynsko
15. – 19. 2. Porýní-Falc, Sársko
15. – 19. 2. Bavorsko, Bádensko

Pojistěte si dovolenou bez starostí!

Při každé cestě do zahraničí je důležité sjednání cestovního pojištění. Pokud ale vyrážíte na lyže, platí to dvojnásob. Nezapomeňte si tedy sjednat kvalitní cestovní pojištění s připojištěním zimních sportů a ideálně připojištěním odpovědnosti a úrazu. A pokud na dovolenou jedete po vlastní ose, tedy svým vozidlem, zvažte i připojištění technické asistence, rozhodně se vám může hodit.

Tak hurá na lyže!