Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Italské Alpy autem bez obav

Publikováno: 10.01.2020

La Bella Italia! Taky slyšíte zvuk cikád a šumícího moře? Tak na to zapomeňte a nalaďte se na vlnu zasněžených sjezdovek, alpských vrcholů a Bombardina! Itálie je totiž jako stvořená pro zimní dovolenou, za kterou bez problému dojedete i autem. Těšit se můžete na jedinečný mix tyrolských a středomořských vlivů a také na skvělý komfort. Abyste vyrazili na lyžování v Itálii bez obav, našli jsme pro vás všechny potřebné informace.

Cesta do Chorvatska

Před odjezdem

 • Z dokladů si sebou zabalte řidičský průkaz, technický průkaz, zelenou kartu, občanský průkaz, evropský průkaz zdravotního pojištění.
 • Před cestou zkontrolujte stav vozidla.
 • Zajistěte si dobré cestovní pojištění. Jedete sice jen ,,za humna", ale zimní sporty sebou přece jen nesou vyšší riziko úrazu. V kvalitním cestovním pojištění by jistě měly být zahrnuty léčebné výlohy a odpovědnost.
 • Nezapomeňte ani na autoasistenci, která vám může pomoct v případě poruchy nebo nehody, postará se zapůjčení náhradního auta i zajištění dočasného ubytování.
 • Přečtěte si o dopravních informací v Itálii – povinná výbava, rychlostní limity či povolená hladina alkoholu.

Cestovní pojištění online

Povinné vybavení v Itálii

 • V autě sebou musíte mít výstražný trojúhelník.
 • Při vystoupení z vozu mimo obec si musíte obléct reflexní vestu. To platí pro každého člena posádky, nejen pro řidiče. Policie v Itálii nekontroluje, jestli u sebe vestu máte, ale pokutuje, pokud bez ní vystoupíte.
 • Zimní pneumatiky musíte mít obuté pouze tehdy, pokud je na vozovce sníh. Můžete ovšem narazit na dopravní značky, které jejich použití přikazují, stejně jako povinnost mít ve výbavě sněhové řetězy, a to pro období od 15 října do 15. dubna. V některých oblastech (např. Val d´Aosta) musíte mít zimní pneumatiky obuté automaticky.
 • A vzhledem k tomu, že se Itálie řadí k alpským zemím, doporučujeme si přibalit i rozmrazovač zámků, kvalitní škrabku na led a smeták na sníh.

Dálniční známka a další poplatky

S poplatky na cestu to nebude tak hrozné - v Německu jsou zatím ještě zdarma, pro průjezd Rakouskem si kupte 10 denní dálniční známku (seženete ji i online). V Itálii se pak platí klasické mýtné. Hlavně neztraťte lístek! Když se tak stane, bude vám naúčtovaná nejdelší trasa.

U mýtného systému se také můžete setkat s otevřeným mýtným systémem (zaplatíte hned na vjezdové bráně a poplatek je daný celkovou délkou placeného úseku) i uzavřeným mýtným systémem (vjedete a poplatek zaplatíte na bráně při opuštění zpoplatněného úseku), který v Itálii převládá.

Mýtné se platí na mýtných branách a jeho výše se odvíjí od ujeté vzdálenosti a kategorie vašeho vozidla (cca se jedná o 8 EUR na 100 km). Poplatek můžete zaplatit hotově v eurech anebo platební kartou. V případě, že se vám povede mýtnou branou projet bez zaplacení, můžete zaplatit dodatečně online na stránce www.autostrade.it/en/rmpp/.

POZN. Pokud po italských dálnicích cestujete častěji, využijte možnost předplacené karty Viacard a automatického platebního systému Telepass.

V Itálii jsou zpoplatněné také průjezdy některých tunelů, především těch mezi Francií a Itálií (např. Grand St Bernard, Mont Blanc, Munt La Schera a Frejus Tunnel).

Kudy do Itálie?

Za nás doporučujeme využít některou z uvedených cest v článku Kudy a za kolik do Itálie.

Informace o případných uzavírkách a stavu silnic najdete na stránkách Autostrade.it (pro italské dálnice) a Provinz.bz.it (pro oblast Jižního Tyrolska).

Jak to chodí na místních silnicích:

 • Světla musí být přes den zapnuta pouze mimo obec.
 • Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,05% a pokuty za její překročení jsou velmi vysoké.
 • V Itálii platí určitá omezení pro řidiče, kterým je méně než 21 let anebo mají řidičský průkaz kratší dobu než 3 roky. Pokud patříte do téhle skupiny, počítejte s tím, že na dálnici můžete jet max. rychlostí 110 km/hod. a platí pro vás nulová tolerance alkoholu v krvi.
 • Co se týče cen benzínu -plnou nádrž raději natankujte, než vjedete do Itálie, ceny jsou zde totiž o poznání vyšší.
 • Radarové detektory jsou zde zakázané.
 • Pokud s vámi cestuje těhotná žena anebo osoby do 18 let, je ve vozidle zakázáno kouřit.
 • Za porušení dopravních předpisů může policie udělit vysoké pokuty, ale také odebrat řidičský průkaz.

Rychlostní limity

Druh vozidla Rychlostní limity
Dálnice Mimo obec V obci 3
Osobní vozidla 130 km/h 1 90 km/h 2 50 km/h
Autobus 100 km/h 80 km/h 50 km/h
Vozidlo s přívěsem 80 km/h 70 km/h 50 km/h
Moped - 45 km/h 45 km/h
Mlha s viditelností pod 100 m 50 km/h 50 km/h 50 km/h

Pozn.:
1 - rychlost omezena na 110 km/h pro řidiče s praxí kratší než 3 roky
2 - rychlost upravena na 110 km/h pro silnice pro motorová vozidla a hlavní silnice - nutno sledovat značení
3- rychlost upravena na 70km/h na komunikacích dálničního  typu procházejících městem

Přejeme vám šťastnou a bezpečnou cestu plnou nezapomenutelných zážitků!

Spočítejte si své pojištění na cesty

Autor: Bára