Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vlakem na výlet

Publikováno: 27.02.2023

Cestování vlakem má jednoduše své kouzlo a každému výletu dodá příchuť dobrodružství a romantiky. Proto jsme pro vás našli tipy kam na výlet vlakem v Česku, ale také na oblíbená výletní místa, na které se pohodlně dostanete právě vlakem. 

Vlakem na výlet

Nejkrásnější trasy vlakem v ČR

V Česku máme poměrně hustou síť železnic, přičemž některé z nich vedou přes opravdu krásné trasy. Jestli je pro vás důležitý cíl i cesta samotná. Rozhodně si nenechte ujít tyhle železniční trasy.

 • Posázavský pacifik - Trasa s až dobrodružným názvem, kterou milovali hlavně čeští trampové. Těšit se můžete na posázavský kaňon a nádhernou přírodu i řeku Sázavu. Z oken vlaku je možné vidět bývalé trampské osady, nejvyšší kamenný viadukt Česka – Žampach nebo zámek Vysoká Lhota. Posázavským pacifikem vás provedou tratě 210 (Praha – Vrané – Čerčany) a 212 (Čerčany – Kácov – Světlá nad Sázavou).
 • Kryštofovo údolí - Tady vás čeká "romantika jako vyšitá". Užijete si vysoké výhledy z viaduktu do nádherných údolí i temné tunely. v rámci výletu si můžete prohlédnout roubený kostel sv. Kryštofa s dřevěnou zvonicí, vesnický orloj i muzeum lidových betlémů. Trať přes Kryštofovo údolí vede trasou Liberec – Jablonné v Podještědí – Mimoň – Zákupy – Česká Lípa.
 • Švestková dráha - Tato trasa svůj název získala díky švestkovým sadům a alejím, které kolem ní rostly ještě v předválečných dobách. Dráha vás provede přírodou mezi vyhaslými sopkami Českého středohoří a coby výletní cíl si můžete vybrat například zámek Korozluky, hrad Hněvín nebo navštívit rodiště J. E. Purkyně. Švestková dráha spojuje Litoměřice – Lovosice – Most.
 • Jindřichohradecká úzkokolejka - Poslední úzkorozchodná železnice v Čechách vás provede lesy, kolem rybníků i přes kopce. Užijete si výlet parním vlakem s historickými vozy, z jejichž oken uvidíte zámek Červená Lhota, hrad Kámen nebo zříceninu Choustník. A když se úzkokolejkou vydáte v létě, můžete se těšit i na zajímavý zábavný program.  

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam na výlet vlakem z Prahy

Praha nabízí celou řadu atraktivních turistických míst i zábavy. Pokud se ale chcete podívat za hranice našeho hlavního města, pro vaše vlakové dobrodružství doporučujeme tato místa:

 • Nelahozeves - Jeden z nejkrásnějších renesančních zámků Čechách, jejíž historie sahá až do 16. století.
 • Okoř - Velmi oblíbený cíl výletníků a jedna z našich nejznámějších hradních zřícenin. Počátky gotického hradu sahají až do 13. století.
 • Památník Josefa Lady - Jedná se o letní vilku v umělcových rodných Hrusicích, ve které je zřízené muzeum Josefa Lady s celou řadou obrazů a knih tohoto českého malíře a spisovatele. Jedná se o skvělý výletní cíl především pro rodiny s dětmi.
 • Veltrusy - Barokní zámek založený v roce 1704. Obklopený je romantickým parkem, který patří mezi nejstarší přírodně krajinářské parky v Česku.
 • Únětický pivovar - Známý pivovar, jehož historie sahá až do roku 1710. 

Kam na výlet vlakem z Brna

Z našeho druhého největšího města máte doslova na dosah ruky ta nejkrásnější místa z celé jižní Moravy. Na která se tedy vydat vlakem?

 • Lednicko-valtický areál - Státní zámek Lednice je tím nejnavštěvovanějším zámkem v České republice. A není divu, vypadá doslova, jako kdyby vypadl z pohádky a navíc se nachází v krásné francouzské zahradě jen kousek od anglického parku, kam si můžete udělat příjemnou procházku nebo se podívat na show dravého ptactva.
 • Pálava - Vinice, malebná krajina, romantické hradní zřícení, dětský hřiště, cyklotrasy i celá řada sklípků, bister a restaurací nabízejících jihomoravské gastro speciality. Ať se vlakem vydáte na Pálavu doslova kamkoliv, nebudete litovat.
 • Rajhrad - Rajhrad neboli "rajský hrad" bývalo opevněné velkomoravské hradiště. Dnes v něm návštěvníci mohou obdivovat nejstarší benediktinský klášter na Moravě, který byl založený v roce 1045. Klášterní chrám sv. Petra a Pavla, který vznikl projektoval Jan Blažej Santini a dále tu na vás čeká i Památník písemnictví na Moravě.
 • Boskovice - V Boskovicích se můžete těšit na zříceninu gotického hradu, zámek, muzeum, známou židovskou čtvrť se synagogou i aqua park nebo westernové městečko. Díky tomu si výlet sem užijí jak dvojice toužící po romantice, tak rodiny s dětmi
 • Kobylí a stezka nad vinohrady - pokud se rádi kocháte krajinou z výšky, vydejte se na bezbariérovou stezku nad vinohrady, která v Kobylí stojí od roku 2018.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam na výlet vlakem z Olomouce

Z krásné historické Olomouce máte také možnost vydat se vlakem hned na několik zajímavých míst. Potěší malé i velké, stačí si jen vybrat:

 • Šumperk - V městě, které bývá označováno za bránu Jeseníků si nenechejte ujít historické centrum s dominikánským klášterem, zbytky původních hradeb nebo barokní kostel Panny Marie. Za poznáním se pak můžete vydat i do Vlastivědného muzea nebo na čarodějnickou expozici v Geschaderově domě. 
 • Staré město - Velmi oblíbeným výletním cílem bývá KOVOZOO, ve které jsou k vidění nejrůznější zvířata vyrobená z železného šrotu. Kromě toho si tu užijete i turistický vláček jménem Steelinka nebo bludiště z pneumatik. 
 • Jeseník - Jestli si chcete užít jízdu nostalgickými vlaky, vydejte se jimi z Olomouce do Jeseníku. Užijete si tak nejen jedinečnou jízdu, ale také prohlídku Priessnitzových léčebných lázní, které rozhodně stojí za vidění.

Kam na výlet vlakem s dětmi

Pro děti je jízda vlakem zkrátka jedinečným dobrodružstvím. I z toho důvodu u nás najdete vlakové trasy zaměřené přímo na rodiny s dětmi. 

 • Cyklohráček - Jedná se o speciální vlak plný hraček, her a zábavy vedoucí z Prahy na hrad Okoř, případně až do Slaného, kde vás čeká cesta za pokladem. Pro děti jsou ve vlaku připraveny tři vagóny se stavebnicemi, knihami i balónkovištěm. 
 • Permoník - Motorový vlak, který vás z Brna vezme na výlet za hornickou historií na jižní Moravě. Těšit se můžete na expozici hornické obce Zastávka a Mikroregionu Kahan, Muzeum průmyslových železnic, interaktivní park Permonium nebo prohlídku těžní věže bývalého dolu Kukla. 
 • Šenovská lokálka - Historický motoráček, který vás vezme z České Kamenice do Kamenického Šenova, ve kterém můžete navštívit sklářské muzeum. Hezkým cílem je i Panská skála, kterou můžete znát například z pohádky Pyšná princezna.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nezapomeňte na tuzemské cestovní pojištění

Ptáte se k čemu cestovní pojištění, když přece všichni máme průkazku zdravotní pojišťovny? Důvod je prostý, klasické lékařské ošetření nám "modrá kartička" sice zajistí, jsou ale situace, na které se nevztahuje, a které je dobré mít zajištěné, abyste kvůli nim případně nemuseli sahat do rodinného rozpočtu.

Jedná se například o pojištění odpovědnosti, které kryje škody způsobené na zdraví či majetku třetích osob. Dále pojištění zavazadel, které kryje škody na vašich osobních věcech. A také úrazové pojištění, které můžeme označit v podstatě jako odškodné v případě úrazu s trvalými následky nebo následkem smrti. Často je také součástí tzv. ,,denní odškodné“, kdy je od pojišťovny vyplacena stanovená částka za každý den strávený při hospitalizaci v nemocnici.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ