Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vlakem na Slovensko v roce 2024

Publikováno: 20.06.2024

Slovensko je krásná země plná historických památek, přírodních krás a kultury. Pokud se chystáte na návštěvu této země, může být pro vás zajímavou variantou cestování vlakem. V tomto článku se podíváme na to, jakými cestami se můžete dostat vlakem na Slovensko, kolik to stojí, jak dlouho to trvá a jak najít nejlevnější možnosti cestování.

Vlakem na Slovensko

Přestože je Slovensko naším sousedem a zároveň státem EU, zdravotní komplikace se vám zde za určitých okolností mohou pěkně prodražit. Vsaďte na jistotu a sjednejte si cestovní pojištění, které vám tyto náklady pokryje. Pro srovnání nabídek využijte naši bezplatnou kalkulačku.

srovnat CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kudy vede cesta vlakem na Slovensko?

Vzhledem k tomu, že Slovensko je naším východním sousedem, vlakem se do tohoto státu dostanete velmi snadno. Z Prahy, Brna i Ostravy vlakem dojedete bez problému do Bratislavy, Košic, Popradu nebo Žiliny. Pokud se chystáte cestovat z jiných měst, i tak bude spojení pouze s jedním či dvěma přestupy.

České dráhy

Pro cestu na Slovensko nabízí České dráhy například přímé vlaky EC do Bratislavy, Žiliny, Popradu i Košic (z Prahy a Brna jezdí každé 2 hodiny). Z Prahy do Košic se dostanete také vlakem SC Pendolino Košičan, který je zároveň nejrychlejším spojem. Z Ostravy dojedete do oblasti středního Slovenska přímými rychlíky, které jezdí několikrát za den. 

Cestování v noci

Při jízdě nočním vlakem na Slovensko si užijete moderní pohodlné lehátkové a lůžkové vozy ve vlacích EuroNight, které mohou kromě vás svézt i vaše auto či motorku tzv. autovlakem.

Bezpečnost při nočním cestování

Při nočním cestování se nemusíte bát o svoji bezpečnost - na dodržování klidu a pravidel dohlíží v každém voze stevard a na území České republiky probíhá pravidelná kontrola prostřednictvím hlídky bezpečnostní agentury. V lůžkových vozech jsou navíc oddíly pro muže a ženy. V případě, že chcete cestovat v páru, je možné využít oddíl Double.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

RegioJet

Žluté vlaky RegioJetu vás bez problémů zavezou do Bratislavy, Popradu (Tater), do Košic, Žiliny, Ružomberoku, Liptovského Mikuláše, Trnavy, Trenčína i do Piešťan.

LeoExpress

Vlaky od LeoExpressu se z Prahy a Ostravy dostanete například do Košic, Popradu, Prešova a Liptovského Mikuláše. Navazující autobusové spoje LeoExpress vás pak zavezou na další místa, kam byste se vlakem nedostali. Při cestování vlakem si pak můžete vybrat ze 4 tříd - economy, economy plus, business a premium.

Letní soutěž s cestovním pojištěním

Kolik stojí cesta vlakem na Slovensko v roce 2024?

Cena vlakových jízdenek na Slovensko se odvíjí od typu vlaku, zvolené třídy, dnu v týdnu i času během dne, kdy se chystáte cestovat. Pro porovnání se podívejte na ceny jednosměrných jízdenek pro dospělého cestujícího na Slovensko:

Dopravce Trasa Cena jízdenky
České dráhy Praha-Bratislava od 617 Kč
Praha-Bratislava (noční vlak) od 1 487 Kč
Praha-Košice od 832 Kč
Praha-Košice (noční vlak) od 1 134 Kč
RegioJet Praha-Bratislava od 369 Kč
Praha-Košice od 499 Kč
LeoExpress Praha-Košice od 1 139 Kč

Zdroj: webové stránky dopravců; jízdné je počítáno 19. 6. 2024 pro jednoho dospělého a jednosměrnou cestu na Slovensko.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejlevnější cesta na Slovensko

Pokud hledáte nejlevnější cestu, jak se dostat vlakem na Slovensko, můžete využít například speciální nabídky dopravců. Tyto nabídky mohou zahrnovat slevy na jízdné nebo možnost koupit jízdenku s výraznou skupinovou slevou.

Ušetřit vám pomůže také nákup zpátečních jízdenek, které vycházejí levněji než zakoupení dvou samostatných lístků na vlak. Výhodněji můžete také cestovat s Kreditovou jízdenkou nebo čerpat výhody Smile Clubu, které poskytuje RegioJet.

Zejména cestujete-li ve více lidech, může se vám vyplatit cesta na Slovensko autem.

Kdo cestuje na Slovensku zdarma?

Jak cestovat vlakem na Slovensku zdarma? Tuhle možnost mají děti do 15 let, studenti denního studia, senioři nad 62 let a také osoby, které pobírají invalidní nebo sirotčí důchod.

Jak dlouho trvá cesta vlakem na Slovensko?

Doba cesty vlakem na Slovensko se liší podle trasy a typu vlaku (ten má vliv na počet zastávek v průběhu jízdy). Obecně se dá říct, že cesta vlakem na Slovensko přibližně trvá:

  • z Prahy do Bratislavy - 4 hodiny
  • z Prahy do Košic - 7 hodin, noční vlaky až 9 hodin
  • z Brna do Košic - 6 hodin
  • z Ostravy do Košic - 4,5 hodiny

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co vidět na Slovensku

S našimi východními sousedy nás pojí nejen společná historie, ale stejně jako u nás, i na Slovensku si přijde na své každý. Od rekreačního turisty, přes nadšeného horala, až po kulturního nadšence. A do jakých měst a míst na Slovensku zavítat?

Bratislava

Hlavní město Slovenska nabízí kulturní zážitky, historické památky i množství divadel a muzeí. Navštívit můžete Bratislavský hrad, Starou radnici nebo bratislavskou ZOO.

Košice

Košice se mohou pyšnit titulem evropského města kultury pro rok 2013 a lákají návštěvníky na své historické památky. V centru města najdete košickou dominantu, dóm sv. Alžběty, nebo například sklepní prostory s kobkami a mučírnou v areálu bývalé věznice.

Poprad

Centrum Popradu nabízí bohatý kulturní program, na náměstí najdete kostel sv. Jiljí s krásnými freskami a navštívit můžete i pivní koupele. Historii regionu poté objevíte v Podtatranském muzeu.

Tatry

Milovníci přírody a pěší turistiky by rozhodně neměli ze svého itineráře vynechat Tatry. Ve Vysokých Tatrách najdete slavný Gerlachovský štít a oblíbeným cílem je rovněž Lomnický štít. Nádherný je také pohled na Štrbská jezera.

Cestovní pojištění i na výlet k sousedům

Cestovní pojištění se vyplatí uzavřít i v případě dovolené u našich bratrů Slováků, chrání vás totiž při každé zahraniční cestě. Pokryje náklady na lékařskou péči v případě úrazu nebo nemoci, a to včetně hospitalizace a nutných transportů. Může jít o zvrtnutý kotník v Tatrách s nutností odvozu horskou službou nebo vážnější zranění vyžadující letecký transport, to vše vám cestovní pojištění uhradí.

Cestovní pojištění zahrnuje také asistenční služby, které vám pomohou najít nejbližšího lékaře a zajistí komunikaci s nemocnicí včetně vyřízení veškeré administrativy. Zvolit si navíc můžete i různá připojištění, například pojištění zavazadel nebo pojištění storna zájezdu.

Jak a kde sjednat cestovní pojištění?

Pokud se vám ale nechce před cestou ještě trmácet na pobočku pojišťovny, využijte služeb naší online kalkulačky. Nejen že vám přehledně srovná nabídky pojištění podle cen a konkrétních podmínek, pojištění navíc uzavřete na pár kliknutí a bez nutnosti podpisu. Před uzavřením smlouvy ale nezapomeňte na správné nastavení pojistných limitů. Raději vyšší limity, které vše pokryjí, než potom doplácet z vlastní kapsy.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ