Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vlakem na Slovensko

Publikováno: 23.05.2023

Slovensko je krásná země plná historických památek, přírodních krás a kultury. Pokud se chystáte na návštěvu této země, může být pro vás zajímavou variantou cestování vlakem. V tomto článku se podíváme na to, jakými cestami se můžete dostat vlakem na Slovensko, kolik to stojí, jak dlouho to trvá a jak najít nejlevnější možnosti cestování.

Vlakem na Slovensko

Kudy a jak vede cesta vlakem na Slovensko?

Vzhledem k tomu, že Slovensko je naším východním sousedem, vlakem se do tohoto státu dostanete velmi snadno. Z Prahy, Brna i Ostravy bez problému vlakem dojedete do Bratislavy, Košic, Popradu nebo Žiliny. Pokud se chystáte cestovat z jiných měst, i tak bude spojení velmi snadné a pouze s jedním či dvěma přestupy.

České dráhy

Pro cestu na Slovensko České dráhy například nabízí přímé vlaky EC do Bratislavy, Žiliny, Popradu i Košic (z Prahy a Brna jezdí každé 2 hodiny). Z Prahy do Košic se dostanete také vlakem SC Pendolino Košičan, který je zároveň nejrychlejším spojem. Z Ostravy se do oblasti středního Slovenska zase dostanete přímými rychlíky, které jezdí několikrát za den. 

A při jízdě nočním vlakem na Slovensko si užijete moderní pohodlné lehátkové a lůžkové vozy ve vlacích EuroNight, který kromě vás může svézt i vaše auto či motorku tzv. autovlakem. Při nočním cestování se také nemusíte bát o svou bezpečnost - v každém lůžkovém i lehátkovém voze dohlíží na dodržování klidu stevard a na území České republiky probíhá pravidelná kontrola prostřednictvím hlídky bezpečnostní agentury. V lůžkových vozech jsou navíc oddíly pro muže a ženy. V případě, že chcete cestovat v páru, je možné využít oddíl Double.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

RegioJet

Žluté vlaky RegioJetu vás na bez problémů zavezou do Bratislavy, Popradu (Tater), do Košic, Žiliny, Ružomberoku, Liptovského Mikuláše, Trnavy, Trenčína i do Piešťan.

LeoExpress

Vlaky od LeoExpressu se z Prahy a Ostravy dostanete například do Košic, Popradu, Prešova a Liptovského Mikuláše. Navazující autobusové spoje LeoExpress vás pak zavezou na další místa, kam byste se vlakem nedostali. Při cestování vlakem si pak můžete vybrat ze 4 tříd - economy, economy plus, business a premium.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kolik stojí cesta vlakem na Slovensko? (České dráhy, Regiojet, LeoExpress, noční vlak)

Cena jízdenek vlakem na Slovensko se odvíjí od typu vlaku, zvolené třídy, dnu v týdnu i času během dne, kdy se chystáte cestovat. Pro porovnání se podívejte na ceny jednosměrných jízdenek pro dospělého cestujícího na Slovensko:

Dopravce Trasa Cena jízdenky
České dráhy Praha-Bratislava od 566 Kč
Praha-Bratislava (noční vlak) od 723 Kč
Praha-Košice od 935 Kč
Praha-Košice (noční vlak) od 935 Kč
RegioJet Praha-Bratislava od 349 Kč
Praha-Košice od 399 Kč
LeoExpress Praha-Košice od 709 Kč

Zdroj: webové stránky dopravců; jízdné je počítáno 9. 5. 2023 pro jednoho dospělého a jednosměrnou cestu na Slovensko.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejlevnější cesta na Slovensko

Pokud hledáte nejlevnější možnost, jak se dostat vlakem na Slovensko, můžete využít například speciální nabídky dopravců. Tyto nabídky mohou zahrnovat slevy na jízdné nebo možnost koupit jízdenku s výraznou skupinovou slevou. S úsporou financí vám pomůže také nákup zpátečních jízdenek, které vychází levněji než zakoupení dvou samostatných lístků na vlak. Levněji můžete také cestovat s Kreditovou jízdenkou od RegioJetu nebo lze také čerpat výhody Smile Clubu od RegioJetu.

Pokud se ptáte, jak cestovat vlakem na Slovensku zdarma, vězte, že tuhle možnost mají téměř ve všech slovenských vlacích děti do 15 let, studenti denního studia, senioři nad 62 let a také osoby, které pobírají invalidní nebo sirotčí důchod.

Jak dlouho trvá cesta vlakem na Slovensko?

Doba cesty vlakem na Slovensko se liší podle trasy a typu vlaku (ten má vliv na počet zastávek v průběhu jízdy). Obecně se dá říct, že cesta vlakem na Slovensko přibližně trvá:

  • z Prahy do Bratislavy - 4 hodiny,
  • z Prahy do Košic - 7 hodin, noční vlaky až 9 hodin,
  • z Brna do Košic - 6 hodin, 
  • z Ostravy do Košic - 4,5 hodiny. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Covid-19 a cestovní pojištění

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit. Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ