222 100 200 Zavoláme vám zpět

Slovinsko COVID-19 – dovolená autem

Publikováno: 08.07.2021

I když Češi tuhle zemi berou spíš jako tranzit do Chorvatska, kvůli které si musí kupovat dálniční známku, věřte nám –  rozhodně stojí za to si ve Slovinsku užít samostatnou dovolenou! Nabízí totiž nejen atmosféru pravého středomoří, ale také dechberoucí přírodu, nádherná města a velmi kvalitní infrastrukturu. Společně se podíváme, jak a kam se do Slovinska dostat, a která opatření jsou zde v souvislosti s covid-19 platná.

Dovolená autem ve Slovinsku

Slovinsko koronavirus – vstup do země a návrat

Ode dne 12. června 2021 můžete jako občané ČR do Slovinska přijet bez karantény a nutnosti předkládat negativní test, potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v průběhu posledních 6 měsíců. Zmíněná potvrzení ovšem i tak mít musíte pro případ ubytování a využívání služeb.

Jinak je to v případě návratu zpět do České republiky. Musíte mít vyplněný příjezdový formuláře, před odjezdem vyhotovený negativní PCR test (ne starší 72 hodin), případně antigenní test (ne starší 24 hodin) s potvrzením z laboratoře. V České republice je nutné nastoupit do pětidenní karantény, z které je možné vystoupit po absolvování negativního PCR testu. V průběhu celkových 14 dnů také musíte na veřejnosti vždy nosit respirátor.

Důležité odkazy COVID-19

Informace o aktuálních opatřeních naleznete zde: www.gov.si

Odkazy pro odběrová testovací místa:

Region Odkaz na odběrové testovací místo
Gorický region Zdravstveni dom Nova Gorica
Hornokraňský region Osnovno Zdravstvo Gorenjske,Kranj

Zdravstveni dom Jesenice

Jihovýchodní slovinský region Zdravstveni dom Novo Mesto
Korutanský region Zdravstveni dom Slovenj Gradec
Pobřežně-krasový region Zdravstveni dom Izola
Podrávský region Zdravstveni dom Dr. Adolfa Drolca Maribor

Zdravstveni dom Ptuj

Pomurský region Zdravstveni dom Murska Sobota
Posávský region Zdravstveni dom Krško
Přímořsko-vnitrokraňský region Zdravstveni dom Postojna
Savinjský region Zdravstveni dom Šentjur
Středoslovinský region Zdravstveni dom Ljubljana

UKC Ljubljana

Zasávský region Zdravstveni dom Trbovlje

Cesty autem do Slovinska

Autem to do Slovinska vlastně není vůbec daleko. Běžnou rychlostí se do Lublaně od českých hranic po dálnici na Vídeň dostanete za necelých 5 hodin a k moři je to jen o hodinu a půl déle. Je ovšem nutné si například na rakouské benzínce zakoupit nalepovací dálniční známku.

Dálniční známky ve Slovinsku

Platnost Vozidlo 3,5 t Motocykl
Týdenní 15 UER 7,5 EUR
Měsíční 30 EUR
Půlroční 30 EUR
Roční 110 EUR 55 EUR

Průjezd tunelem Karavanky stojí 7,60 EUR pro vozidlo do 3,5 tuny.

Dopravní předpisy ve Slovinsku

Dopravní předpisy jsou dále podobné, jako ty v České republice. Mezi základ patří mít přes den rozsvícená světla, dále by každá osoba, která na dálnici či rychlostní silnici vystoupí z vozu měla mít reflexní vestu a nezapomeňte, že je zakázáno používat za jízdy mobilní telefony. Možností je pouze hands-free. U alkoholu ovšem Slovinci nejsou tak přísní, maximální množství při jízdě je 0,5 promile.

Osobní auta

  • v obci: 50 km/h
  • mimo obec: 90 km/h
  • na dálnici: 130 km/h
  • na silnicích pro motorová vozidla: 100 km/h

Osobní auta s přívěsy nebo karavany, nákladní vozidla do 7,5 t

  • mimo obec: 80 km/h
  • na dálnici: 80 km/h
  • na silnicích pro motorová vozidla: 80 km/h

Co ve Slovinsku navštívit

Věřte nám, že Slovinsko nabízí neuvěřitelné množství velmi kvalitní zážitků. Pokud začneme již v Lublani, čeká vás architektonický skvost pod taktovkou architektova Jože Plečnika, který se svým rukopisem zapsal i do dostaveb Pražského hradu. Ten lublaňský hrad má také něco do sebe, zejména ovšem úchvatný výhled na hlavní město Slovinska, které je obklopeno nížinou u řeky Lublanice a ohromným horským masívem. A pokud do Lublaně přijdete v pátek, užijete si tradiční trhy v centru města.

Dovolená autem ve Slovinsku

Jeskyně, moře a víno

Cestou k moři se pak můžete stavit v jedné z největších a nejúchvatnějších evropských jeskyní - Skočjanske jame, která vám téměř zavede do filmové Morie v Pánu prstenů. V jeskyni se nesmí fotit, ale o to víc si její velkolepost užijete a věřte, že vám vyrazí dech.

U moře nezapomeňte navštívit malebné městečko Pirano s parkovištěm nad městem, nebo méně turistickou, ale rovněž příjemnou Izolu. Slovinci jsou skvělí hostitelé a jejich gastronomii, včetně skvělého vína, si opravdu užijete.

Výborné víno ochutnáte i v ryze vinařském regionu Goriška, který přímo sousedí s Itálii a také to zde tak vypadá, včetně cvrkotu cikád.

Mezi Slovinskem a Chorvatskem se nachází solné pláně, kde se můžete kochat historickou expozicí o těžbě soli, ale rovněž se jimi procházet za zvuků vodního ptactva. Pláně jsou totiž protkány naučnými přírodními stezkami a narazíte zde i na malé přístaviště.

Dovolená autem ve Slovinsku

Hory jako diamant Slovinska

Pokud vás vyloženě lákají hory, je Slovinsko rovněž ideálním místem. Naprosto kouzelný je Bled s křišťálově průhledným jezerem, v jehož středu je známý ostrůvek s kostelem. Ovšem dobře známý je i Triglavský národní park v Julských alpách s nejvyšší horou Slovinska, stejnojmenným Triglavem.

Navštívit lze i vesnice Lipica, která je proslulá svým chovem lipicánů, který vychází z vídeňské Španělské jezdecké školy.

No a cestou na zpět se stavte i v dalším vinařském městě - Mariboru. Proslulá je zde balkánská restaurace Baščaršija, kde si můžete dát i skvělou pálenku Travarici.

Dovolená autem ve Slovinsku

Myslete na pojištění

Slovinsko v sobě obsahuje kus Balkánu, Rakouska, ale i Itálie. Je to tedy naprosto ideální kombinace pro pohodovou dovolenou, nehledě na to, že velká část Slovinců umí anglicky. I tak ale mějte jistotu a sjednejte si vhodné cestovní pojištění, které souvisí i s pokrytím nemoci covid-19.


Autor: Bára