Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Slovinsko COVID-19 – dovolená autem

Publikováno: 06.07.2022

I když Češi tuhle zemi berou spíš jako tranzit do Chorvatska, kvůli které si musí kupovat dálniční známku, věřte nám –  rozhodně stojí za to si ve Slovinsku užít samostatnou dovolenou! Nabízí totiž nejen atmosféru pravého středomoří, ale také úchvatnou přírodu, nádherná města a velmi kvalitní infrastrukturu.

Dovolená autem ve Slovinsku

Slovinsko a covid-19

Slovinsko otevřelo své hranice bez pandemických omezení už 19. února 2022 a situace je stejná až dosud. Při příjezdu do země tedy nepotřebujete žádný formulář, který by dokládal vaši bezinfekčnost.

To stejné platí i pro využívání služeb. Nošení roušek a respirátorů v interiérech je pak pouze doporučeno, ale raději se řiďte podle toho, jak k této ochraně přistupují místní obyvatelé.

Nic vám tedy nebude bránit, užít si skvělou dovolenou bez omezení.

Cesta autem do Slovinska

Autem to do Slovinska vlastně není vůbec daleko. Běžnou rychlostí se do Lublaně od českých hranic po dálnici na Vídeň dostanete za necelých 5 hodin a k moři je to jen o hodinu a půl déle. Je ovšem nutné si například na rakouské benzínce zakoupit nalepovací dálniční známku.

Dálniční známky ve Slovinsku

Od roku 2022 přišlo Slovinsko s novinkou – elektronické dálniční známky. Už tedy nemusíte zastavovat na rakouské benzince kvůli nákupu viněty. Cena dálničních známek se ve Slovinsku tak často nemění, ale i tak přinášíme jednoduchý přehled pro osobní vozidla do 3,5 t a motocykly.

Platnost Vozidlo 3,5 t Motocykl
Týdenní 15 UER 7,5 EUR
Měsíční 30 EUR
Půlroční 30 EUR
Roční 110 EUR 55 EUR

Průjezd tunelem Karavanky stojí 7,60 EUR pro vozidlo do 3,5 tuny.

Dopravní předpisy ve Slovinsku

Dopravní předpisy jsou podobné, jako ty v České republice, jen se podstatně více dodržují. Mezi základ patří  přes den rozsvícená světla, dále by každá osoba, která na dálnici či rychlostní silnici vystoupí z vozu, měla mít reflexní vestu a nezapomeňte, že je zakázáno používat za jízdy mobilní telefony. Možností je pouze handsfree. U alkoholu ovšem Slovinci nejsou tak přísní, maximální množství při jízdě je 0,5 promile.

Přestupek je na semaforech jízda na oranžovou, ale podobně jako v Rakousku, i tady často semafory upozorní na končící zelenou.

Osobní auta

  • v obci: 50 km/h
  • mimo obec: 90 km/h
  • na dálnici: 130 km/h
  • na vybraných rychlostních komunikacích s modrou značkou 110 km/h

Osobní auta s přívěsy nebo karavany, nákladní vozidla do 7,5 t

  • mimo obec: 80 km/h
  • na dálnici: 100 km/h
  • na rychlostní silnici 100 km/h

Cestování do Slovinska

Slovinsko nabízí neuvěřitelné množství velmi kvalitní zážitků. Pokud začnete v Lublani, čeká vás architektonický skvost pod taktovkou architektova Jože Plečnika, který se svým rukopisem zapsal i do dostaveb Pražského hradu. Ten lublaňský hrad má také něco do sebe, zejména úchvatný výhled na hlavní město Slovinska, které je obklopeno nížinou u řeky Lublanice a ohromným horským masívem. A pokud do Lublaně přijdete v pátek, užijete si tradiční trhy v centru města.

Dovolená autem ve Slovinsku

Jeskyně, moře a víno

Cestou k moři se pak můžete stavit v jedné z největších a nejúchvatnějších evropských jeskyní - Skočjanske jame, která vás téměř zavede do filmové Morie z Pánu prstenů. V jeskyni se nesmí fotit, ale o to víc si její velkolepost užijete a věřte, že vám vyrazí dech.

U moře nezapomeňte navštívit malebné městečko Pirano s parkovištěm nad městem, nebo méně turistickou, ale rovněž příjemnou Izolu. Slovinci jsou skvělí hostitelé a jejich gastronomii, včetně skvělého vína, si také užijete.

Výborné víno ochutnáte i v ryze vinařském regionu Goriška, který přímo sousedí s Itálii a také to zde tak vypadá, včetně cvrkotu cikád a vůně pínií.

 

Mezi Slovinskem a Chorvatskem se nachází solné pláně, kde se můžete kochat historickou expozicí o těžbě soli, ale rovněž se jimi procházet za zvuků vodního ptactva. Pláně jsou totiž protkány naučnými přírodními stezkami a narazíte zde i na malé přístaviště.

Dovolená autem ve Slovinsku

Hory jako diamant Slovinska

Pokud vás vyloženě lákají hory, je Slovinsko rovněž ideálním místem. Naprosto kouzelný je Bled s křišťálově průhledným jezerem, v jehož středu je známý ostrůvek s kostelem. Ovšem oblíbený je i Triglavský národní park v Julských alpách s nejvyšší horou Slovinska, stejnojmenným Triglavem.

No a cestou na zpět se stavte i v dalším vinařském městě - Mariboru. Proslulá je zde balkánská restaurace Baščaršija, kde si můžete dát i skvělou pálenku Travarici.

Dovolená autem ve Slovinsku

Myslete na cestovní pojištění

Slovinsko v sobě obsahuje kus Balkánu, Rakouska, ale i Itálie. Je to tedy naprosto ideální kombinace pro pohodovou dovolenou, nehledě na to, že velká část Slovinců umí anglicky. I tak ale mějte jistotu a sjednejte si vhodné cestovní pojištění, které souvisí i s pokrytím nemoci covid-19. Hospitalizace nebo karanténa jsou poměrně nákladné. Dobře se zamyslete i nad pojistnými limity.

Dostatečně kvalitní pojištění seženete online díky Top-Pojištění.cz, kde vám samozřejmě rádi poradíme. Využijte naší online kalkulačky a zajistěte si cestovní pojištění kdykoliv se vám to hodí.

 

Autor: Bára