Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Stát omezí předprodej dálničních známek

Publikováno: 05.02.2024

O zdražení roční dálniční známky jsme vás už informovali, stejně jako o dalších novinkách pro tuto oblast. V tomto článku se blíže podíváme na téma omezení předprodeje dálničních známek. Čeká i vás nákup známky pro jízdu po českých dálnicích? Z jakých variant můžete vybírat a s jakým předstihem nově dálniční známku zakoupíte?  

Předprodej dálničních známek

Zdražení dálniční známky a další změny

Na začátek si uděláme rychlou rekapitulaci zásadních informací. Od začátku března 2024 zdraží roční dálniční známka pro osobní vozidla z 1 500 Kč na 2 300 Kč. Samotná známka má pak platnost 12 měsíců od zvoleného data platnosti, tedy například od 1. dubna 2024 do 31. března 2025.

Další navýšení přijde už v roce 2025, kdy se cena dálničních známek bude automaticky upravovat dle inflace a počtu km dálnic v provozu. Útěchou všem řidičům může být sdělení vlády, že tyto finanční prostředky poputují přímo na údržbu a stavbu dálnic. 

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Vítanější novinkou je ovšem zavedení jednodenní dálniční známky, kterou ocení hlavně ti, kteří jízdu po dálnici volí v případě cesty na dovolenou nebo výlet. 

A díky směrnici EU se dočkáme zlevnění desetidenní a měsíční dálniční známky. Daná směrnice totiž určuje maximální procentuální výši jednotlivých typů dálničních známek vzhledem k ceně ročního kuponu. Ze slevy se můžou opět těšit také řidiči a provozovatelé vozidel na zemní plyn, biometan a hybridů. Zdarma mohou po dálnicích i nadále jezdit elektromobily

Bližší informace o cenách dálničních známek v České republice pro rok 2024 najdete v této v následující tabulce.

Ceny dálničních známek od března 2024

Dálniční známka Osobní vozidla se spalovacím motorem Vozidla na zemní plyn, biometan Hybridy
Roční 2 300 Kč 1 150 Kč 570 Kč
Měsíční 430 Kč 210 Kč 100 Kč
Desetidenní 270 Kč 130 Kč 60 Kč
Denní 200 Kč 100 Kč 50 Kč

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR k 18. 1. 2024

Jak ušetřit na dálniční známce 800 Kč?

Rada je jasná - kupte si roční dálniční známku s platností od ledna či února 2024 a zaplatíte ještě stávající cenu (cena pro rok 2023). Stejná cena bude platit v případě, pokud si platnost známky nastavíte až od března (včetně konce měsíce). Ve všech případech ale platí, že známku musíte uhradit nejpozději 29. února.

Omezení předprodeje dálniční známky

Ještě do konce roku 2023 bylo možné dálniční známku koupit s předstihem 3 měsíců. Od ledna 2024 se ovšem tato možnost podstatně zkracuje, a to na 30 dní od zaplacení dálniční známky. Dle vyjádření Ministerstva dopravy ČR využívali možnosti tříměsíčního či dvouměsíčního předstihu řidiči jen minimálně. Navíc má zkrácení odkladu napomoci zjednodušení související administrativy.

Na dálnice jen s dobrým pojištěním

Zdražení nejvyužívanějších typů dálničních známek mnohé řidiče nepotěšilo, a tak možná hledají jiné cesty, kde ušetřit. Pokud například nechcete zbytečně přeplácet na svém povinném ručení, podívejte se na aktuální srovnání nabídek hned od několika prověřených pojišťoven působících na českém trhu.

Právě prostřednictvím Top-Pojištění.cz můžete najít to nejlevnější povinné ručení pro rok 2024, které vám umí nabídnout i celou řadu zajímavých připojištění. Například:

Navíc se při online sjednání povinného ručení můžete dočkat velmi zajímavé slevy na pojistném. Stačí jen použít online kalkulačku, zadat do ní pár základních údajů o vás a vašem vozidle a během chvíle budete mít jasno. Rychle, snadno a z pohodlí vlastního domova. 

SPOČÍTEJTE Si POVINNÉ RUČENÍ

Pokud ale chcete být nejen při brázdění českých i zahraničních dálnic opravdu krytí, nemělo by vám na cestách chybět ani havarijní pojištění. To uhradí škody na vašem vozidle, věcí v něm převážených i újmu na zdraví vás a vašich spolucestujících v případě, že dopravní nehodu sami způsobíte. Bez havarijního pojištění by veškeré náklady šly z vaší kapsy, která by se tak mohla značně prohnout.

SPočítejte si havarijní pojištění