Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak ušetřit 800 Kč na dálniční známce 2024?

Publikováno: 21.12.2023

Kterého motoristu by nezajímalo, jak ušetřit na dálniční známce? Proto jsme si pro vás na tohle téma připravili článek s několika tipy a triky, které vám pomohou získat dálniční známku levněji. A kromě toho přidáme i pár doporučení pro to, jak si jízdu po silnicích užít bezpečněji.

Dálniční známka 2024

Novinky k dálniční známce 2024

Zdražení dálničních známek už nějakou dobu viselo ve vzduchu a nyní konečně vstupuje v platnost. Proto je třeba počítat s tím, že od 1. března 2024 si za roční dálniční známku poněkud připlatíme. Při nákupu dálniční známky ještě v únoru můžete ušetřit 800 Kč. 

Oproti tomu měsíční a desetidenní dálniční známky o něco zlevní, a to díky pravidlům EU, která stanovuje maximální procento jejich ceny z ceny roční dálniční známky. Tuto informaci tedy ocení hlavně řidiči, kteří po dálnicích jezdí pouze výjimečně (např. na výlety, autem na dovolenou atp.). Dále v platnost vstoupí také dlouho očekávaná a vítaná novinka - jednodenní dálniční známka

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Kolik bude stát dálniční známka od března 2024?

Na základě změn vyplývajících z návrhu novely zákona o pozemních komunikacích budou ceny dálničních známek 2024 následující:

Dálniční známka Cena
Roční dálniční známka 2 300 Kč (z 1 500 Kč)
Měsíční dálniční známka 430 Kč (z 440 Kč)
Desetidenní dálniční známka 270 Kč (z 310 Kč)
Jednodenní dálniční známka 200 Kč

Zdroj: MDCR k 10. 12. 2023

Ceny dálničních známek jednotlivých druhů vozidel 2024

Ceny dálničních známek budou od 1. března 2024 pro jednotlivé typy vozidel následující:

Dálniční známka Cena pro standardní vozy Cena pro vozy na CNG a biometan Cena pro hybridní vozy do 50 g CO2/km
Roční 2 300 Kč 1 150 Kč 570 Kč
Měsíční 430 Kč 210 Kč 100 Kč
Desetidenní 270 Kč 130 Kč 60 Kč
Jednodenní 200 Kč 100 Kč 50 Kč

Majitelé elektromobilů jsou pak od platby za dálniční známku kompletně osvobozeni.

Zdroj: MDCR k 10. 12. 2023

Jak ušetřit při nákupu dálniční známky?

Na roční dálniční známce ušetříte 800 korun v případě, kdy si ji koupíte předem (před 1. březnem 2024) a odložíte datum její platnosti. Při nákupu dálniční známky do konce roku 2023 je možné zvolit odklad platnosti až o 3 měsíce, po Novém roce už jen o jeden měsíc. Cena dálniční známky se tedy odvíjí od data nákupu, ne od data platnosti. 

Pamatujte také na to, že platnost nové dálniční známky může být souběžná s tou starou. Aktuální platnost vašich dálničních známek si můžete ověřit na webu edalnice.cz, kde stačí pouze zadat SPZ vozidla a je to.

Kdy koupit dálniční známku 2024?

Pokud chcete ušetřit, pak nejpozději 29. února. Vzhledem k tomu, že je rok 2024 přestupný, máte pro nákup jeden den k dobru. Můžete si navíc nastavit odloženou platnost dálniční známky. Jestli si ji tedy koupíte 29. 2., pak až od 29. března, takže vám roční dálniční známka za původní cenu 1 500 Kč bude platit až do jara roku 2025. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Jaká je nejkratší dálniční známka?

Doposud byla nejkratší českou dálniční známkou ta desetidenní. Od roku 2024 bude možné si konečně koupit také známku jednodenní, na kterou se už těší všichni sváteční řidiči i ti, kdo po dálnicích jezdí opravdu jen občas. 

Elektromobily zdarma

Majitelé elektromobilů budou moci i nadále jezdit po dálnicích zadarmo. Cílem je totiž podpořit jejich používání a snížení negativního dopadu spalovacích motorů na životní prostředí. 

Hybridní vozidla s kombinovaným množstvím emisí do 50 g CO2/km budou nově dálniční známku také potřebovat, i tak ji ale jejich majitelé pořídí za zvýhodněnou částku. Pro vozidla na biometan nebo zemní plyn platí stále zvýhodněná cena -50 % z ceny standardní dálniční známky. 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kolik bude stát dálniční známka v roce 2025?

Od roku 2025 ceny dálniční známky stanoví automatická valorizace. Ta může vést ke zvýšení nebo snížení sazeb, a to podle dvou pevně stanovených kritérií:

  1. Meziročně procentuálně vyjádřený vývoj spotřebitelských cen podle Českého statistického úřadu
  2. Meziročně procentuálně vyjádřená změna délky dálnic v provozu, které eviduje ministerstvo dopravy

Porovnání s ostatními zeměmi

A jak jsou na tom ohledně ceny dálničních známek naši sousedé? Pojďme se na to podívat.

Dálniční známka Německo 2024

Jízda po dálnicích je prozatím pro řidiče vozidel do 7,5 tuny stále zdarma.

Dálniční známka Rakousko 2024

Typ známky Cena
Roční 96,40 eur
Dvouměsíční 28,90 eur
Desetidenní 11,50 eur
Jednodenní 8,60 eur

Zdroj: Tolls.eu k 10. 12. 2023

Dálniční známka Slovensko 2024

Typ známky Cena
Roční 60 eur
Třicetidenní 17 eur
Desetidenní 12 eur

Zdroj: Tolls.eu k 10. 12. 2023

Dálniční známka Polsko 2024

V Polsku se při jízdě po dálnicích setkáte s mýtnými branami. Dálniční poplatky se zde tedy počítají podle ujetých kilometrů na zpoplatněných úsecích. Přibližně 60 % polských dálnic je možné projet bez zaplacení mýtného. Je tedy dobré svou trasu naplánovat i podle nich.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Na silnicích bezpečně i mimo dálnice

Na základě prvních průzkumů veřejného mínění i diskuzních vláken na internetu bude poměrně velké procento řidičů nákup dálniční známky za novou cenu pečlivě zvažovat. Případně bude volit při jízdě vozidlem jiné trasy, a to po nezpoplatněných silnicích. Patříte k nim? Pak byste se možná měli více podívat na své havarijní pojištění a povinné ručení.

Kvalita silnic I., II. i III. třídy bývá napříč kraji i okresy různorodá. Stačí nezpevněná krajnice, odlétnutý kamínek od kola projíždějícího vozidla, a poškození vozidla je na světě. A to nemluvíme o řidičích, kteří nemyslí příliš dopředu a neváhají předjíždět nebo jet středem silnice před horizontem i v zatáčce. 

Právě z toho důvodu se vám vyplatí pojištění vozidla, které se o vás postará ve všech situacích. To nejlepší pojištění auta pak můžete najít prostřednictvím online kalkulačky, ve které na vás čekají přehledně porovnané nabídky havarijního pojištění i povinného ručení hned od několika pojišťoven působících na českém trhu. Stačit vám k tomu bude pouze připojení k internetu a pár minut času. A pokud si s něčím nebudete vědět rady, obraťte se na naše specialisty, kteří vám s výběrem nejlevnějšího pojištění auta rádi pomohou.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ