Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

ČKP nabízí pomoc ukrajinským motoristům

Publikováno: 08.04.2022

Válečné události na Ukrajině zapříčinily hromadnou migraci jejích obyvatel do bezpečí. Česká kancelář pojistitelů přišla s rychlou pomocí pro ukrajinské řidiče, kteří nemají tzv. zelenou kartu, tedy povinné ručení a tuto pomoc nadále prodloužila. V našem článku se dozvíte všechny potřebné informace.

ČKP nabízí pomoc ukrajinským motoristům

Povinné ručení na Ukrajině

Na Ukrajině jezdí většina automobilů bez povinného ručení. Důvodem je nízká kapitalizace místních řidičů a dumpingové ceny pojistných produktů. Zároveň je dost pravděpodobné, že zde obyvatelé Ukrajiny kvůli válečné situaci budou muset zůstat déle, ale momentálně nemohou pro své vozidlo, registrované na Ukrajině sjednat české povinné ručení. Velká část z nich tedy v České republice nemusí mít platnou pojistku, takže hrozí nepříjemné situace v případě pojistné události.

Reakce ČKP na Ukrajinu

Česká kancelář pojistitelů prodlužuje výjimku z původních 2 na 6 měsíců od opuštění území Ukrajiny. Výjimka spočívá v možnosti využívání vozu bez pojistky. Pojistná událost tak bude řešena z garančního fondu ČKP, aniž by to mělo na řidiče dopad.

Pomoc při odtahu vozidla

ČKP rovněž nabízí pomoc formou hrazeného odtahu vozidel s ukrajinskou SPZ při nehodě, nebo poruše a to pomocí společnosti Global assistance. Volat lze na speciální telefonní číslo +420 251 032 834, které obsluhují asistenti s dostatečnou jazykovou vybaveností.

Jak si sjednat pojištění v ČR

Jednou z možností, jak může cizinec získat povinné ručení v ČR, je přeregistrování vozu. Ovšem je to možné minimálně s přechodným pobytem.

Prvním krokem pak bude dovozová prohlídka na nejbližší STK, tedy stanici technické kontroly. Následně lze už sjednat povinné ručení a vůz registrovat na obecním úřadě s rozšířenou působností v místě pobytu.

Co vzít sebou na registraci vozidla:

  • Malý a velký technický průkaz
  • Protokol o dovozové prohlídce z STK
  • Doklad o povinném ručení
  • Osobní doklady a dokumenty k pobytu

Poradíme vám

Pokud si s povinným ručením nevíte rady, využijte naše stránky. Můžete nám například zavolat na zákaznickou linku 222 100 200, kde vám poradí naši odborníci, nebo využijte kalkulačku povinného ručení online. Nemusíte tak chodit na pobočku, protože si povinné ručení najdete a sjednáte z vašeho mobilu nebo tabletu.

 

Další tipy: