Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava 2023

Publikováno: 14.01.2022

Povinná výbava je dána vyhláškou 206/2018 Sb., která platí dosud. Od té doby sice její obsah zůstává stejný, ale my si jej pro jistotu připomeneme. Za chybějící povinnou výbavu vám totiž hrozí pokuta. Pojďme si tedy říct, jak má povinná výbava v roce 2023 vypadat.

Povinná výbava 2022

Jak je to s výbavou v ČR

Základ povinné výbavy tvoří pouhé tři věci. Už dávno odpadla povinnost vozit náhradní žárovky a pojistky. Stejně tak do povinné výbavy nepatří reflexní vesta, ačkoliv se bez ní v případě vystoupení z auta do vozovky neobejdete. To znamená, že radíme do povinné výbavy zařadit i ji.

Co patří do povinné výbavy

  • Lékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Náhradní kolo a příslušenství k jeho výměně (kolo příslušné velikosti, klíč na matice nebo šrouby, příruční zvedák)

Jedná se o potřebné komponenty, které jsou nezbytné pro to, aby bylo vozidlo způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Nejde přitom jen o pokutu ve výši 1 500 Kč, pokud vám bude povinná výbava chybět, nebo ji povezete v nedostatečném, či špatném stavu. Díky povinné výbavě dokážete základním způsobem uvést vůz opět do chodu, v nejhorším případě provést první pomoc a zabezpečit nejen sebe, ale i posádku vašeho nebo jiného vozidla a místo nehody.

Vybavení autolékárničky

Vyhláška se vztahuje i na podobu lékárničky. Ta musí obsahovat několik komponentů, jejíž absenci si zkontrolujte. Úplně nejlepší je, koupit si lékárničku novou a dokud to nebude třeba, nerozbalovat ji. Zakoupená lékárnička plní příslušné normy a obsahuje vše potřebné.

Povinné vybavení lékárničky

Lékárnička pro auta Lékárnička pro motocykly
Obvaz hotový s 1 polštářkem Obvaz hotový s 1 polštářkem
Obvaz hotový s 2 polštářky Obvaz hotový s 2 polštářky
Náplast hladká cívka Obinadlo škrtící pryžové
Obinadlo škrtící pryžové Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu
Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu x
Nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě
se zaoblenými hroty – délka nejméně 14 cm
x
Isotermická fólie (min. rozměr 200 x 140 cm) x

Novinka u tzv. zelené karty

Zelená karta je doklad, že máte sjednáno povinné ručení k vašemu vozidlu. Zelenou kartu musíte doložit v případě silniční kontroly. Dnes je možné mít u sebe duplikát, tedy doma vytištěnou zelenou kartu, která je ovšem bílá, nicméně stále platná. Od roku 2022 však nastupuje revoluční novinka digitalizace – zelenou kartu můžete mít staženou i v mobilu na základě stanoviska Ministerstva financí ČR. To je naprosto skvělá zpráva pro zapomnětlivce, pokud tedy nezapomenete i mobilní telefon.

Povinná výbava při cestě do zahraničí

Povinná výbava je nutná ve všech státech. Ne všude je ovšem její obsah stejný jako v Česku. Někde se setkáte i s povinností hasicího přístroje, jinde je doporučen mít ve vozidle hned několik reflexních vest, v některých horských oblastech Alp pak i zimní sněžné řetězy. Pokud se chcete podívat na podrobnosti, stačí kliknout na článek, kde se povinné výbavě v zahraničí věnujeme.

Autor: Martin