Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Když se řekne pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, někteří z nás si možná nebudou hned jistí, o co přesně jde. Co je povinné ručení, ale určitě ví každý majitel nebo provozovatel vozidla. Proč se tedy odpovědnosti z provozu vozidla říká povinné ručení, co to vlastně je, kdo ho musí mít a jak sjednat to nejvýhodnější, se dozvíte na následujících řádcích.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Co je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla?

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, známé spíše jako povinné ručení, je pojištění, které hradí škody způsobené pojistníkem na majetku nebo zdraví třetích osob. Jinými slovy, pokud způsobíte svým vozem nehodu, při které dojde k poškození cizího majetku, vaše pojištění odpovědnosti tuto škodu pokryje.

Termín ,,povinné ručení" se do povědomí veřejnosti dostal jednoduše proto, že toto pojištění je povinné a povinnost jeho sjednání udává zákon. Ten mimo jiné stanovuje, že pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se vztahuje na každé vozidlo provozované na pozemní komunikaci, a to po celou dobu jeho zápisu v registru vozidel. Výjimkou jsou vozidla, která jsou v registru vedená jako vyřazená, jsou vyvezena do jiného státu nebo zaniklá.

Nezáleží tak na tom, zda vozem aktivně jezdíte, nebo ho máte pouze zaparkovaný před domem. Jako jeho majitel povinné ručení mít sjednané jednoduše musíte a jeho uzavřením vlastně chráníte i sebe. Pokud totiž způsobíte škodu nepojištěným vozem, účty za vzniklé škody půjdou přímo za vámi.

Zákon o pojištění odpovědnosti z vozidla

Na rozdíl od jiných pojištění udává povinnost sjednání tohoto pojištění zákon, konkrétně zákon č. 168/1999 Sb. Ten udává nejen, na jaké vozy musí být pojištění uzavřeno, ale stanovuje také, kdo musí mít pojištění sjednané a upravuje minimální limity pojistného plnění. Povinné ručení musí být uzavřeno na každé vozidlo, které má díky zápisu v registru vozidel přidělené registrační značky.

Doposud povinné ručení sjednávali majitelé těchto vozidel bez ohledu na to, kdo vůz reálně využívá. Bylo běžné, že povinné ručení hradil rodič, který mohl uplatňovat vyšší bonusy a tím mít nižší cenu pojistného, ale autem jezdily jeho děti. Od 1. 1. 2024 by měl mít povinné ručení sjednaný ten, kdo auto doopravdy používá, tedy provozovatel. Díky této změně bude snazší dohledat skutečné viníky nehod a odpovědnost za způsobené škody půjde přímo za dotyčnými osobami.

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Minimální limity povinného ručení

Zákon také stanovuje minimální výši limitů povinného ručení, tedy nejvyšší možné částky, které pojišťovna v případě nehody vyplácí. Od roku 2024 došlo k navýšení minimálních limitů na 50 milionů korun oproti původním 35 milionům korun. Důvod je prostý - vzhledem k rostoucím cenám vozů i náhradních dílů už dosavadní limity nemusejí být dostačující. Mnoho pojistníků je volilo především kvůli nízké ceně povinného ručení. V případě nehody se ale může stát, že nízké limity nepokryjí všechnu vzniklou škodu a viník nehody bude muset doplácet.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Co kryje povinné ručení?

Zákon také stanovuje, jaké škodní události povinné ručení pokrývá. Jedná se například o:

  • škodu na vozidle,
  • újmu na zdraví,
  • ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti,
  • věcnou škodu vzniklou nehodu (např. rozbitý mobilní telefon),
  • náklady na právní zastoupení při řešení škodní události aj.

K základnímu povinnému ručení lze zvolit také různá připojištění. Nejčastěji se jedná o rozšíření asistenčních služeb, ale na výběr jsou i další doplňková pojištění. Může se jednat o:

Jak a kde sjednat povinné ručení?

Pojištění odpovědnosti vozidla jednoduše uzavřete v každé pojišťovně. Nabídky se ale mohou lišit nejen podmínkami, ale také cenou. Cena povinného ručení se odvíjí především od technických parametrů vozidla a osobních údajů pojistníka. Důležité jsou však i další parametry, jako jsou zvolené limity pojistného plnění, připojištění a rozsah asistenčních služeb.

Pokud si chcete být jistí, že jste zvolili to nejvýhodnější povinné ručení, využijte naši online kalkulačku, do které zadáte několik údajů a během chvíle uvidíte aktuálně dostupné nabídky na českém trhu. Rychle a z pohodlí domova si vyberete to pravé pojištění beze strachu ze zbytečného přeplácení. Uzavřít povinné ručení můžete online a bez nutnosti podpisu - platit začne ve chvíli uhrazení pojistného.

SPOČÍTEJTE SI POVINNÉ RUČENÍ

Rozšíření povinného ručení v roce 2024

V roce 2024 došlo k několika změnám v silničním zákoně a jednou z nich je rozšíření definice vozidla. Nově mezi vozidla patří také elektrokoloběžky, segwaye nebo golfová vozítka. Díky této úpravě je nyní povinnost zákonného pojištění i na tyto dopravní prostředky, pokud je jejich maximální rychlost větší než 25 km/h, nebo pokud je jejich maximální rychlost větší než 14 km/h a zároveň je hmotnost vyšší než 25 kg.

Na elektrokola se povinnost pojištění prozatím nevztahuje, za jejich hlavní pohon se totiž stále považuje šlapání a ne elektromotor.