Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Záplavy ve Slovinsku: Cesta k Jadranu je volná

Publikováno: 15.08.2023

Slovinsko již druhým týdnem bojuje s následky nejhorší přírodní katastrofy v dějinách země. Ničivé záplavy, které po prudkých lijácích postihly dvě třetiny země, stály život několik lidí a desetitisíce jich přišly o střechu nad hlavou. Jak to ovlivní turistickou sezonu v samotném Slovinsku a cesty do Chorvatska? A kterým oblastem je lépe se vyhnout?

Cestovní pojištění do Slovinska

Nejhůře byla zasažena oblast Savinjské doliny, okolí města Celje, Slovinské Korutany (Koruška) na hranicích s Rakouskem či povodí řeky Mury na samém východě země, kde se po vydatných deštích protrhla přehrada. Zaplaveno bylo na 150 obcí, tisíce lidí zůstaly bez pitné vody. Česká vláda přislíbila poskytnout materiální pomoc, dobročinné sbírky vyhlásily Charita ČR, Český červený kříž či humanitární organizace ADRA.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam lze bez obav vyrazit na dovolenou

Tuzemské cestovní kanceláře hlásí, že českých turistů se živelní pohroma dotkla jen minimálně nebo vůbec. Dovolené tráví většinou u moře, kde je klid. Bylo jen nutno upravit trasy některých poznávacích zájezdů, aby se vyhnuly postiženým oblastem.

Ani ti, kdo se na pobytové zájezdy do Slovinska teprve chystají, se tedy nemusejí obávat. Podle informací z místa se situace již uklidnila a akutní nebezpečí nehrozí. Voda poklesla a začalo sčítání a odklízení škod.

Rušit cesty do turistických destinací, kterým se kalamita vyhnula, tedy není nutné - naopak, sužované zemi se nyní hodí každé euro, které tam návštěvníci nechají.

Velká voda se podle serveru Objevuj Slovinsko vyhnula jadranskému pobřeží, oblíbená přímořská letoviska jako Koper, Izola či Portorož tedy stále vyhlížejí hosty. Zasaženy nebyly ani Julské Alpy a Triglavský národní park či Jezersko v Kamnicko-Savinjských Alpách, dostupné jsou i Karavanky. V provozu zůstávají slovinské termální lázně kromě Thermana Laško.

Silnice i dálnice jsou průjezdné

Důvody k obavám nemají ani Češi, kteří míří přes Slovinsko po vlastní ose do Chorvatska. Dopravní situace se stabilizovala, většina hlavních tahů je průjezdná. V provozu je i dálniční tunel Karavanky, jedna z nejvytíženějších prázdninových dopravních tepen, která spojuje Slovinsko s Rakouskem.

Uzavřena zůstává řada místních komunikací, s jistými problémy se tedy mohou setkat cestovatelé, kteří se vydají poznávat Slovinsko na vlastní pěst. Aktuální uzavírky lze sledovat na webu Promet.si.

Ať už vyrazíte kamkoli, nezapomeňte si na cestu přibalit vhodné cestovní pojištění.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Anna