Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Work and Travel

Publikováno: 18.05.2023

Pro mnoho studentů je pracovní zkušenost v zahraničí velkým snem. Cestování, poznávání nových kultur a k tomu možnost získat cenné pracovní zkušenosti. Jedná se zkrátka o ideální kombinaci. Jednou z možných cest, jak tohoto snu dosáhnout, je program Work and Travel.

Work and travel

Co je Work and Travel?

Work and Travel je program určený pro studenty, který jim umožňuje cestovat a pracovat v zahraničí. Jeho prostřednictvím mohou nejen získat pracovní zkušenosti, ale také zlepšit své jazykové dovednosti, poznat novou kulturu, prostředí i celou řadu nových lidí. Pracovní uplatnění pak mohou studenti najít především v hotelech, restauracích, turistických atrakcích i na farmách. Tam pracují 2 až 4 měsíce, přičemž mohou další měsíc věnovat cestování.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Podmínky Work and Travel

Pro zapojení do programu Work and Travel je třeba splnit určité podmínky. Jedná se o:

 • věkový limit od 18 do 30 let, u některých agentur se setkáte i s věkovým limitem od 19 do 29 let či méně,
 • denní studium VŠ nebo VOŠ, které je třeba doložit,
 • absolvování alespoň jednoho semestru studia,
 • komunikační úroveň anglického jazyka, alespoň B1 až B2,
 • platný cestovní pas (alespoň 6 měsíců ode dne plánovaného odletu),
 • práce 2-4 měsíce plus další měsíc na cestování, a to v termínu nejčastěji od 1. května do 31. října.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Co zařizuje cestovní agentura?

Cestovní agentura je zodpovědná za organizaci celého programu Work and Travel. Pomáhá studentům s vyřízením víza, koupí letenky, hledáním pracovního místa, ubytováním a dalšími logistickými záležitostmi. Agentura také poskytuje studentům nezbytné informace o všech důležitých aspektech, které jsou nezbytné pro úspěšný pobyt v zahraničí.

Výběr správné cestovní agentury, která studentům pomůže s organizací programu Work and Travel, je zcela klíčový. Je dobré svou důvěru svěřit seriózní a zkušené agentuře, která studentům poskytne nezbytnou péči a zároveň se postará o jejich bezpečnost a pohodlí v průběhu celého jejich pobytu v zahraničí. Mezi nejvýznamnější cestovní agentury, které se v této oblasti pohybují, patří:

 • Work and Travel USA
 • Work and Travel Student Agency
 • Work and Travel Canada 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Práce a mzda na Work and Travel

Studenti pracují v zahraničí v závislosti na druhu práce, kterou si vyberou. Vzhledem k tomu, že program Work and Travel probíhá v období letních prázdnin mezi semestry, jedná se především o sezonní pracovní pozice, např.:

 • recepční,
 • pokojská,
 • plavčík,
 • barman,
 • servírka, číšník,
 • personál v kempu, zábavním / národním parku, na ranči, v golfovém klubu.

Studenti pak obvykle pracují 30 až 40 hodin týdně a jejich mzda se liší v závislosti na zemi, ve které práci vykonávají. Například v USA je průměrná hodinová mzda kolem 10 až 15 dolarů na hodinu, v Kanadě okolo 12 až 20 CAD za hodinu a v Austrálii okolo 20 až 25 AUD za hodinu. Studenti si pak mohou během programu Work and Travel vydělat na cestování a další náklady spojené s jejich pobytem v zahraničí.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Celkové náklady na Work and Travel

Celkové náklady se liší v závislosti na zemi, ve které se studenti rozhodnou pracovat. Do celkových nákladů spadají:

Zpravidla se však celková částka pohybuje v řádech desítek tisíc korun, cca od 50 do 60 tisíc Kč.

Ukázka toho, na kolik může studenta vyjít cestovní pojištění pro závěrečné cestování po USA:

Nižší zajištění Střední zajištění Vyšší zajištění
Léčebné výlohy 3 500 000 7 000 000 100 000 000
Pojištění úrazu 200 000 200 000 800 000
Pojištění odpovědnosti 2 000 000 2 000 000 30 000 000
Pojištění zavazadel NE NE 50 000
Covid-19 ANO ANO ANO
Asistenční služby ANO ANO ANO
Cena 1 050 Kč 1 260 Kč 3 013 Kč

Cestovní pojištění je počítáno pro 30denní turistickou cestu do USA pro jednu osobu (student, 24 let). Uvedeny jsou nejnižší cenové nabídky ve srovnání. Jedná se o ilustrační příklad, nejde o obchodní nabídku. Počítáno dne 10. 5. 2023.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam lze vycestovat na Work and Travel?

V rámci programu Work and Travel je možné vycestovat do celé řady zemí po celém světě. Nejvíce je mezi studenty oblíbený program Work and Travel USA, Work and Travel Kanada, Work and Travel Nový Zéland, Work and Travel Austrálie a pozadu nezůstává ani Work and Travel Evropa. Výběr země je vždy na studentovi a jeho preferencích, schopnostech i jazykových dovednostech.

Covid-19 a cestovní pojištění

Situace kolem covidu-19 se už sice víceméně uklidnila, na některých místech světa se ale stále můžete setkat s bezpečnostními opatřeními. Proto doporučujeme před cestou zkontrolovat na stránkách MZV ČR aktuální podmínky pro vstup do země, pravidla pro využívání místní hromadné dopravy atd. Zároveň je vhodné se pro případ onemocnění covidem-19 v zahraničí správně pojistit. Pomocí naší kalkulačky si za pár minut porovnáte cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy spojené s covidem-19. Chcete vědět víc? Sepsali jsme pro vás ve spolupráci s pojišťovnami ještě odpovědi na nejčastější otázky ohledně krytí léčebných a dalších nákladů spojených s covidem-19.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ