Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Vánoce v Polsku

Publikováno: 30.11.2023

Pokud toužíte po Vánocích plných tradic a nezapomenutelných zážitků, Polsko je pro vás to pravé místo. Země, kde se setkává kouzlo vánoční atmosféry s bohatým kulturním dědictvím, nabízí návštěvníkům nejen úchvatné vánoční trhy a kulinářské dobrodružství, ale i jedinečný pohled do srdce polských rodinných tradic. Pojďte se s námi podívat, jak Polsko v období Vánoc ožívá barevnými světly, lahodnými vůněmi a pohostinností, která vás vtáhne do této kouzelné sezony. A nezapomeňte na cestovní pojištění!

Vánoce v Polsku

Kdy se slaví?

V Polsku neoficiálně začínají Vánoce 6. prosince, na Den svatého Mikuláše. Během tohoto dne dostávají všechny hodné děti nějaké ty drobné dárky, jako jsou sušenky, ovoce a sladkosti, zatímco ty, které byly zlobivé, mohou dostat kousek uhlí. Vrchol slavností nastává na Štědrý den, tedy 24. prosince, kdy se rodiny shromažďují ke společné večeři nazývané ,,Wigilia". I přesto, že Štědrý den není dnem volna a mnozí lidé pracují, věří, že způsob, jakým stráví tento večer, ovlivní průběh celého následujícího roku. Proto se snaží, aby Štědrý večer byl skutečně pohádkovým zážitkem.

V dalších dnech, tedy 25. a 26. prosince, pokračují vánoční oslavy s návštěvami přátel a rodiny, společnými procházkami a dalšími tradicemi. Vánoce v Polsku jsou nejen časem oslav, ale také spojením tradic, symbolů a rodinné pohody. Polské Vánoce končí 6. ledna s příchodem Tří králů.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jak se slaví?

V Polsku, kde přibližně 90 % lidí vyznává římskokatolickou víru, jsou Vánoce výrazně spojeny s náboženstvím a tradicemi. Pro většinu lidí není tato sváteční doba pouze obdobím oslav a darů, ale představuje hluboký duchovní zážitek spojený s tradicemi a rituály katolické církve.

Během adventního období, které předchází Vánocům, kostely a kaple v Polsku nabízejí bohoslužby, které připomínají příběh narození Ježíše Krista. Věřící se shromažďují k modlitbám, rozsvěcují adventní svíčky a zpívají vánoční koledy. Tyto náboženské aktivity jsou pro mnohé Poláky nedílnou součástí příprav na Vánoce a přinášejí jim duchovní pohodu a spojení s křesťanskými kořeny.

Tradice

Které tradice se nejčastěji dodržují? Pojďme se na ně podívat.

Dvanáctichodová večeře

Na Štědrý den je přes den dodržován půst a teprve s příchodem večera nastávají hody. Tradiční večeře se skládá z 12 chodů. Tyto chody symbolizují 12 apoštolů a mají přinést štěstí do všech 12 měsíců v roce. Aby se usmálo štěstí i na vás, musíte ochutnat každý pokrm. Večeře může začít, když se na nebi objeví první hvězda.

Ale ještě před tím, než se všichni pustí do jídla, by mělo dojít na lámání oplatky. Každý člen rodiny si odlomí kousek a společně si všichni popřejí štěstí do nového roku. Při pohledu na vánoční stůl můžete někdy spatřit volné místo, které je ponecháno pro příbuzné nebo cestující. Poláci věří, že nikdo by neměl být o Vánocích sám, a tak myslí i na ty, kteří nemají s kým povečeřet. Po večeři se všichni přesunou ke stromečku, kde si rozdávají dárky a zpívají vánoční koledy.

Jiný kraj - jiná kouzelná bytost

Děti dostávají dárky od různých bytostí, podle toho, v jaké části Polska bydlí. Ačkoliv většinu dětí obdarovává převážně svatý Mikolaj, na jihu Polska vám může dárky přinést také Hvězdička (Gwiazdorka), Ježíšek nebo Anděl a na východě k vám může přijít zase Děda Mráz. Sever a západ má na starosti Hvězdný muž (Gwiazdor) podobný našemu Mikuláši. Hodným dětem dá po zazpívání koledy dárek, zlobivé trestá svojí holí.

Seno pod talířem

Kromě lámání oplatku a ponechání volného místa se při večeři dodržuje ještě jedna zajímavá tradice. Pod talířem můžete nalézt i trochu sena jako připomenutí, že se Ježíšek narodil ve stáji.

Pasterka

Štědrý den je zakončen půlnoční mší zvanou ,,pasterka". Název je odvozen od slova ,,pastýř" a odkazuje na biblické pastýře, které navštívil anděl a oznámil jim narození Krista.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Vánoční jídlo

V polských domovech Vánoce zaujímají zvláštní místo nejen kvůli hřejivé atmosféře a rodinným tradicím, ale i díky jedinečnému vánočnímu jídlu, které se stává symbolem společného oslavování. Polské vánoční pokrmy jsou nejen lahodné, ale nesou s sebou i bohatou historii a význam.

Mezi předkrmy na Štědrý den patří řepová polévka boršč s tzv. uszkami (houbovými knedlíčky). Hlavním jídlem poté bývá kapr na mnoho způsobů (smažený, v aspiku nebo tzv. ,,po židovsku"). Oblíbené jsou také pirohy plněné typicky houbami a zelím, případně golabki, závitky plněné zeleninou. Jako sladkou tečku si lidé dávají makovec, nadýchaný perník nebo kuťu - pšeničnou kaši s ořechy, sušeným ovocem a medem. To vše se zapíjí kompotem (nápojem z uvařeného ovoce). Na stole obvykle nenajdete maso (kromě ryb) a alkohol.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kam na vánoční trhy?

Polské adventní trhy nejsou jen místem pro nákupy a ochutnávky, ale představují autentickou cestu do srdce polské kultury a vánočních tradic. Připravte se na nezapomenutelné okamžiky plné vůně perníku, zvuků koled a třpytu vánočních ozdob na každém rohu. V jakých městech najdete ty nejkrásnější vánoční trhy v Polsku?

Vratislav

Kdy: 24. listopadu 2023 - 7. ledna 2024

Kde: Wroclavski Rynek, Plac Solny

Vánoční trhy v malebné Vratislavi jsou známé jako jedny z nejkrásnějších v Polsku. Náměstí kraluje obrovský vánoční strom s vánočním mlýnem. Pro děti je připraven pohádkový les a kolotoče. O víkendu tu bývá celkem plno, a není se čemu divit! Proto doporučujeme zajet do Vratislavi o všední dny, kdy není takový nával turistů. Kromě trhů doporučujeme navštívit i jednu z nejstarších restaurací v Evropě a nejstarší v Polsku, Piwnica Świdnicka, nebo Tumský ostrov plný katedrál. Trhy najdete na náměstí Rynek, v ulici Świdnicka a v ulici Oławska a taktéž na náměstí Solny.

Gdaňsk

Kdy: 17. 11. - 23. 12. 2023

Kde: Targ Weglowy, Bogusławskiego ul., Tkacka ul.

Pokud vás láká mořské ovzduší, Gdaňsk je tím pravým místem, kam se vydat. Náměstí Targ Węglowy se každý rok proměňuje ve vánoční pohádku plnou stánků, které lákají návštěvníky nejen na řemeslné výrobky a regionální pochoutky, ale také na unikátní jantarové výrobky. Gdaňsk je totiž známý svým bohatým jantarovým dědictvím. Vánoční trhy zde nabízejí nejen možnost pořídit si originální vánoční dárky, ale také si odnést kousek tohoto vzácného baltického zlata. Trhy najdete na náměstí Targ Weglowy a taktéž v ulicích Bogusławskiego a Tkacka.

Krakov

Kdy: 24. 11. 2023 - 1. 1. 2024

Kde: Rynek Glowny

Krakovský vánoční trh je nepochybně jedním z nejoblíbenějších v Polsku, který láká návštěvníky z celého světa. Hlavní náměstí se v průběhu vánočního období proměňuje v kouzelné centrum s kočáry, vánočními ozdobami a lákavou vůní svařeného vína. Místní specialitou, kterou rozhodně stojí za ochutnání, je pitný med nebo bigos - výborná směs masa, zelí, cibule, koření a dalších ingrediencí. Vánoční atmosféru trhu dokreslují tóny tradičních koled, které zní na vyvýšeném pódiu u bývalé radnice a jsou doprovázeny lidovými tanci. To ale není vše; za návštěvu rozhodně stojí i unikátní betlémy (szopki), zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Další trhy, které stojí za navštívení
Varšava 25. listopadu 2023 - 6. ledna 2024
Katovice

17. listopadu 2023 - 7. ledna 2024

Jelení Hora

15. - 17. prosince 2023

Těšín 1. - 23. prosince 2023
Poznaň

18. listopadu - 22. prosince 2023

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Cestovní pojištění

Předtím než se vydáte na vánoční dobrodružství do Polska, nezapomeňte si uzavřít cestovní pojištění. Cestování do cizí země v období Vánoc je nejen o objevování nových tradic a chutí, ale také o zajištění pohody a bezpečnosti. Cestovní pojištění vám poskytne klid a jistotu, ať už se vydáte na vánoční trhy do Varšavy, Krakova, nebo jiného malebného města v Polsku.

Nepříjemné události mohou nastat nejen na místě vašeho cílového výletu, ale i během samotné cesty. Proto je klíčové vybrat vhodný produkt cestovního pojištění, který odpovídá vašim individuálním potřebám. Jednou z důležitých položek je výše limitů pro léčebné výlohy a asistenční služby, které jsou automaticky zahrnuty v cestovním pojištění do zahraničí. Pokud plánujete návštěvu vánočních trhů přes cestovní kancelář a obáváte se případného zrušení výletu kvůli nemoci nebo jiným nečekaným událostem, doporučujeme sjednat si pojištění storno cesty. To vám zajistí náhradu za případné ztráty. Je ale důležité, aby bylo toto pojištění uzavřeno ve stejný den, kdy si rezervujete váš výlet.

Využijte náš online srovnávač pojištění a najděte nabídku, která nejlépe odpovídá vašim potřebám. Celý proces vám zabere jen několik okamžiků, a to z pohodlí vašeho domova, bez nutnosti navštěvovat pobočky pojišťoven.

Wesołych Świąt!

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ