Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava auta 2020

Publikováno: 25.07.2020

Na povinné výbavě pro rok 2020 se od minulého roku nic nezměnilo. Jistě se vám ale přehled toho, co musíte mít s sebou v autě, hodí.

Povinná výbava autolékárna

Povinná výbava auta 2020

Povinná výbava se řídí vyhláškou 206/2018 Sb. a jak jste možná poznali, poslední změna nastala před dvěma lety. Z výbavy tenkrát odpadly náhradní žárovky a pojistky.

Součástí však zůstalo následující:

  • Autolékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta
  • Zvedák
  • Klíč na kola
  • Náhradní kolo

Podotýkáme, že formulář záznamu o dopravní nehodě tedy povinný není, ale vozit byste ho sebou pro „strýčka příhodu“ měli určitě. Zvlášť pokud plánujete vyrazit do zahraničí.

Nepodceňujte vybavení autolékárničky

Samotná lékárnička musí obsahovat několik drobností, které ovšem mohou zachránit nejeden život. Zásadní není ani tak stáří, jako spíše neporušený obal. V opačném případě by totiž mohlo dojít ke kontaminaci. I v případě lékárničky v roce 2018 proběhla změna, která počet položek snížila.

V autolékárničce musí být:

Zdravotnický materiál Množství kusů dle velikosti lékárničky
I. II. III.
Obvaz hotový s 1 polštářkem 3 5 10
Obvaz hotový s 2 polštářky 3 5 10
Náplast hladká cívka 1 2 4
Obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm) 1 3 5
Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu 1 2 4
Nůžky zahnuté (se sklonem ) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty - délka nejméně 14  cm 1 1 1
Izotermická fólie o rozměrech nejméně 200 x 140 cm 1 1 1

Z autoškoly si možná vzpomínáte na trojcípý šátek, roušku a náplast s polštářkem. Od roku 2018 není povinné tyto věci v lékárničce mít.

Povinná výbava auta při cestě do zahraničí

Ačkoliv pravděpodobně budete cestovat po zemích uvnitř EU, musíte si dát pozor na rozdílné vyhlášky. Objevují se i zákazy, například umístění držáku na GPS či mobil na předním skle. Před cestou do zahraničí se tedy nezapomeňte podrobněji informovat. Proto vám přinášíme následující přehled.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Chorvatsko

Na rozdíl od Česka, právě zde náhradní žárovky jsou součástí povinné výbavy, pokud nemáte xenony, LED světla nebo neony. Hasicí přístroj je povinný u vozidel kategorie N.

Itálie

Itálie je jedna ze zemí, kde je povinná vesta pro jednotlivé členy posádky, kteří vystupují z vozidla v případě mimořádné události. V případě, že vezete přívěs, máte pak povinnost mít dva výstražné trojúhelníky.

Maďarsko

Povinná výbava v Maďarsku je stejná jako u nás.

Německo

Povinné vybavení je v Německu víceméně stejné, jako u nás. Jen v zimních měsících nezapomínejte na sněhové řetězy, které jsou ve vyznačených úsecích povinné i pro vozidla s náhonem všech kol.

Polsko a země v Pobaltí

Zde narazíte na jedno specifikum, a tím je povinnost mít ve vozu hasicí přístroj. Jinakou jsou zde výbavy stejné, jako u nás. Ovšem opět si připravte vesty pro všechny členy posádky, kdyby náhodou museli mimořádně vystoupit.

Rakousko

Povinné vybavení je v Rakousku víceméně stejné, jako u nás. Liší se v pár drobnostech. U půjčeného vozidla musíte mít doklad legální užívání vozidla.

Na rozdíl od Česka je v této alpské zemi předepsána barva reflexní vesty a tím je oranžová. Navíc musíte mít vestu pro každého člena posádky. Mimo to se zde setkáte i se zákazem palubních kamer a podobně jako v Německu, je nutné mít při vjezdu do některých měst emisní plaketu.

Slovensko

Na Slovensku se setkáte s podobnou povinnou výbavou, jako v Česku, s tím rozdílem, že právě zde je zákaz upevnění držáků na přední sklo. Stejný zákaz platí i ve Slovinsku, které mnoho řidičů míjí při cestě na dovolenou v Chorvatsku. Reflexní vesta je zde také povinná pro všechny členy posádky, kteří vystupují z vozidla.

Co všechny země spojuje?

Ať již jedete kamkoliv, vždy u sebe mějte platné doklady - řidičský průkaz, zelenou kartu a Euroformulář o dopravní nehodě. Pokud patříte mezi řidiče, kteří jej ve vozidle nemají, můžete si jej stáhnout a následně vytisknout.

Mějte také na paměti, že než se na jakoukoliv cestu vůbec vydáte, právě tato výbava by vám měla v základu pomoci překonat obtížné situace na silnici, ať již v případě poruchy či nehody. Dalším krokem je samozřejmě pojištění, bez jehož existence vám naskočí nejedna vráska na čele. Pro sjednání toho nejvýhodnějšího můžete použít náš kalkulátor zde.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ