222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava 2020

Publikováno: 13.01.2020

Povinná výbava každého vozidla zůstává stejná jako povinná výbava v roce 2019, ale určitě není na škodu si to občas připomenout, co musíte mít neustále u sebe.

Povinná výbava autolékárna

Povinná výbava 2020

  • Autolékárnička
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta
  • Prostředky na opravu pneumatiky nebo výměnu kola, rezervní kolo

Nezapomeňte na řidičský průkaz, dokumenty k vozidlu, zelenou kartu a formulář na záznam o dopravní nehodě.

Povinné ručení online

Co musí obsahovat autolékárnička?

Příchod nového roku je vhodný čas ke kontrole lékárničky. Dřív bylo povinné jednotlivé položky měnit před datem expirace, dnes už to není nutné. Obvaz či náplast svou funkčnost přece jen hned tak neztratí, první pomoc s nimi poskytnete i tak. Dejte ovšem pozor, aby měly nenarušené obaly.

V autolékárničce musí být:

Zdravotnický materiál Množství kusů dle velikosti lékárničky
I. II. III.
Obvaz hotový s 1 polštářkem 3 5 10
Obvaz hotový s 2 polštářky 3 5 10
Náplast hladká cívka 1 2 4
Obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm) 1 3 5
Rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu 1 2 4
Nůžky zahnuté (se sklonem ) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty - délka nejméně 14  cm 1 1 1
Izotermická fólie o rozměrech nejméně 200 x 140 cm 1 1 1

Z autoškoly si možná vzpomínáte na trojcípý šátek, roušku a náplast s polštářkem. Od roku 2018 není povinné tyto věci v lékárničce mít.

Povinná výbava v zahraničí

Před cestováním do zahraničí si neazpomeňte zjistit informace o dálniční známce a jaké mohou být odlišnosti v povinné výbavě v jednotlivých státech. Pro jízdu v zahraničí doporučujeme si přibalit do vozidla reflexní vesty pro všechny členy posádky, alkohol tester, hasicí přístroj, v zimních měsících si zkontrolovat hloubku dezenu a případně si vzít i sněhové řetězy.

Chorvatsko

Povinná výbava v Chorvatsku se od té naší liší jen v drobnostech.Povinně hasící přístroj musí mít vozidla kategorie vozidel N. Nezapomeňte si vzít sebou do vozidla tažné lano, sadu náhradních žárovek a náhradní kolo.

Itálie

Povinná výbava v Itálii je velmi variabilní, přesto se neobejdete bez výstražného trojúhelníku a reflexní vesty. Alpách je povinnost mít v zimě sněhové řetězy.

Maďarsko

Povinná výbava v Maďarsku je stejná jako u nás.

Německo

Povinné vybavení je v Německu víceméně stejné, jako u nás. Jen v zimních měsísích nezapomínejte na sněhové řetězy, které jsou ve vyznačených úsecích povinné i pro vozidla s náhonem všech kol.

Polsko

Povinná výbava je totožná jako u nás, jen je doplněna o hasicí přístroj. V Polsku je povinnost svít nejen v noci, ale i ve dne.

Rakousko

Povinné vybavení je v Rakousku víceméně stejné, jako u nás. Liší se v pár drobnostech. U půjčeného vozidla musíte mít doklad legální užívání vozidla.

Reflexní vestu musíte mít v oranžové barvě, a to pro každého člena posádky. Pro zimní pneumatiky platí stejné parametry, jen je ovšem pro cestování na rakouských silnicích musíte mít obuté až do 15. 4. Do kufru rozhodně přibalte i sněhové řetězy. Ty na hnací kola nasazujte pouze tehdy, pokud je silnice pokryta souvislou vrstvou sněhu anebo ledu, aby nedošlo k jejímu poškozování. Pamatujte také, že s nasazenými řetězy můžete jet maximálně rychlostí 50 km/hod.

Slovensko

Ani zde se povinná výbava moc neliší od té naší. Na Slovensku si dejte pozor na GPS navigaci, která nesmí být umístěna na předním skle.

Pár tipů na závěr

To, že při každé jízdě musíte mít u sebe řidičský průkaz, dokumenty k vozidlu a doklad o pojištění, tzv. zelenou kartu, je samozřejmostí. Ne každý ale vozí tzv. Euroformulář o dopravní nehodě, tedy formulář, který vyplňujete s dalšími účastníky nehody v případě, že u nehody není třeba zásah policie. Tento formulář si můžete vyžádat u své pojišťovny, případně lze stáhnout zde.

Jaké další novinky a změny, mimo změn v povinné výbavě a obsahu lékárniček, nás ke konci minulého a začátkem nového roku potkaly si můžete také přečíst v našem předchozím článku:Novinky pro rok 2020 pro řidiče jsme pro vás popisovali.

Spočítejte si své povinné ručení

Autor: Karolína