Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Podvody u pojištění vozidel

Publikováno: 25.03.2022

Možná vás tato informace překvapí, ale je to právě pojištění auta, které se stává nejčastějším terčem pojistných podvodů. Ať už jde o podivné nehody, výše škody, které nesouhlasí nebo údajné krádeže, které se nestaly, jednoduše si řekneme, v jaké míře jsou podvody řidičů v kurzu.

Podvody u pojištění vozidel

Stálice v žebříčku podvodů

Za důvodem, proč se každoročně pojištění vozidel pohybuje na vrcholu žebříčku pojišťovacích podvodů, může být například vysoká cena vozidel, která motivuje jednotlivce, ale i organizované skupiny.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Díky bohaté zkušenosti s touto trestnou činností ovšem pojišťovny vyvinuli v podstatě detektivní, automatizované systémy, které dokážou podvod odhalit už při hovoru se zákaznickou linkou. Vyšetřování je většinou stavěno na pravděpodobnosti pojistného podvodu u každé jednotlivé pojistné události. Velmi efektivní jsou společnosti i ve spolupráci se zahraničními kolegy a tak se stává, že na podvod nepřijde ani tak policie, jako spíše specializované týmy pojišťoven.

Jaké je podezřelé chování podvodníků:

  • Větší množství havarijních pojistek u jednoho vozu
  • Vymáhání pojistného plnění u několika společností
  • Opakované žádosti stejných subjektů
  • Domnělá krádež vozidla (až 30 % pojistných podvodů)
  • Úmyslně vyvolaná pojistná událost, poškození vozu, včetně úmyslného sražení zvířete
  • Nahlášení vyšší škody, než je ve skutečnosti
  • Zamlčování podstatných údajů nebo jejich hrubé zkreslování

Podvody v číslech

Za rok 2021 bylo vyšetřováno více jak 11 400 pojistných událostí (v rámci pojištění vozidel, majetku, osob a odpovědnosti), z čehož až 44 % bylo podvodných. To je obrovské číslo, které každým rokem narůstá (meziročně až o 18 %). Hodnota těchto podvodů dosahuje částky více než 1,2 miliardy korun. Pojištění vozidel má zastoupení z 22 % (279 milionů korun v odhalených podvodech u pojištění vozidel).

Prokázání podvodu má pro jednotlivce za následek odnětí svobody na dobu 2 až 10 let, zákaz činnosti nebo finanční postih. Postihy jsou řešeny v rámci prokázání trestného činu podle § 210 trestního zákoníku.

Strach z neproplacené pojistky nehrozí

V souvislosti se zvyšující se tendencí pojistných podvodů se možná ptáte, zda vám v případě pojistné události nehrozí vyšetřování ze strany pojišťovny. Takový strach mít skutečně nemusíte. Většina řidičů uvádí pravdivé údaje, které si jen tak vymyslet nelze a zmíněné systémové kontroly prokáží, že se žádné trestné činnosti nedopouštíte, a to, aniž byste o této kontrole vůbec věděli.

Pokud se vám stane nehoda a vy, nebo někdo z posádky vozidla nejste ohroženi na životech, zavolejte na asistenční linku, jejíž číslo je v zelené kartě od vašeho povinného ručení, nehodu si v klidu nafoťte a pořiďte záznam o nehodě. Ze zelené karty si zaznamenejte i údaje o druhém řidiči, včetně registrační značky a kontaktu na něj. Pokud řidič údaje předat odmítne, zavolejte policii.

A jestli si vůbec nevíte rady, asistenční služba vám s postupem při nehodě samozřejmě pomůže, a to i v zahraničí.

 

 

Autor: Martin