Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Objevte Švýcarsko vlakem

Publikováno: 21.06.2024

Švýcarsko je krásná země, plná hor, jezer a údolí, která doslova vybízejí k objevování. Pokud hledáte zajímavý způsob, jak tuto zemi prozkoumat, vydejte se sem vlakem. Švýcarská železnice patří mezi jednu z nejlepších na světě, disponuje velmi dobrou infrastrukturou a dbá na vysoký standard. Stačí si tedy jen sehnat jízdenky, sjednat správné cestovní pojištění a vydat se vlakem po Švýcarsku.

Švýcarsko vlakem

Jak cestovat po Švýcarsku?

Řada lidí jezdí do Švýcarska autem, což je pohodlné, rychlé a dostanete se tak kamkoliv. Vlaky však mají své kouzlo a miluje je spousta dospělých i dětí. Pokud si proto chcete svou dovolenou zpestřit právě tímto způsobem, máte řadu různých možností. Máme pro vás tip - jednou z nejzajímavějších možností cestování vlakem ve Švýcarsku je panoramatický vlak.

Tyto vlaky jsou vybaveny velkými okny a nabízejí úchvatné výhledy do krajiny, na horské vrcholy i průsmyky. Vybrat si přitom můžete z několika oblíbených vlaků a tras, které vaši cestu učiní nezapomenutelnou:

  • Bernina Express,
  • Glacier Express,
  • GoldenPass Line
  • nebo Swiss Chocolate Train.

Podívejme se proto podrobněji na jejich trasy i ceny jízdenek.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Bernina Express

Opravdu nezapomenutelný zážitek nabízí Rhétská dráha Bernina, která patří na seznam památek světového dědictví UNESCO. Věřte nám, že si díky ní užijete jeden z nejnádhernějších přejezdů Alp. Během jízdy vás čeká výhled na ledovce, průjezd 55 tunely a cesta přes 196 mostů. V některých místech je stoupání až 70 promile a je to skoro adrenalinový zážitek.

Trasa Bernina Expressu vede z Churu, přes Sv. Mořic, Berninapass, Poschiavo až do Tirana v Itálii. Cesta trvá asi 5 hodin. V létě se pak můžete vydat ještě dál, a to autobusem až ke Comskému jezeru.

Letní soutěž s cestovním pojištěním

Místo v panoramatických vozech 1. nebo 2. třídy je nutné si předem rezervovat a prodávají se na ně místenky. Cena místenky v Bernina Expressu je od 16 CHF do 36 CHF (podle sezony). K tomu je třeba koupit si jízdenku.

Ceny Bernina Express

Trasa 1. třída 2. třída
Chur-Tirano 113-226 CHF 66-132 CHF
Chur-Poschiavo 101-202 CHF 59-118 CHF
St. Mořic-Tirano 57-114 CHF 33-66 CHF
St. Mořic-Poschiavo 46,60 - 85,20 CHF 25-50 CHF

Zdroj: tickets.rhb.ch, ceny platné ke 26. 6. 2024.

Skupina 10 a více lidí má nárok na slevu 30 %. Pes může ve vlaku cestovat s jednodenní jízdenkou za 25 CHF.

Glacier Express

Glacier Express je nejslavnější panoramatickou železnicí na světě. Glacier Express je nejpomalejší rychlík na světě a jeho trasa vede přes 291 mostů, 91 tunelů a překonává výškový rozdíl 2 033 metrů nad mořem.

Cesta trvá asi 8 hodin. Začíná se v Zermattu a jede se přes Disentis, Chur, Filisus až do Sv. Mořice. Naskytnou se vám fascinující výhledy na nádherná letoviska milionářů i na panenskou přírodu švýcarských Alp. A spatříte i jednu z nejznámějších hor světa - Matterhorn.

Pokud se rozhodnete cestovat právě vlakem Glacier Express, je dobré si předem rezervovat místenku, přičemž na výběr máte z vozů 1. a 2. třídy. Novinkou je možnost zarezervovat si také své místo ve voze Excellence Class s pětichodovým menu, garantovaným místem u okna, tablem s palubními informacemi a bezplatným občerstvením po celou dobu jízdy.

Cena Glacier Express je za celou trasu od 159 CHF, s příplatkem za místo k sezení 33 CHF v létě a 12 CHF v zimě. 

Ceny Glacier Express

Klasický Gracier Express 1. třída 2. třída
Zermatt-Sv. Mořic 272 CHF 159 CHF
Chur-Sv. Mořic 119 CHF 88 CHF
Excellence Class Místenka Občerstvení
Zermatt-Sv. Mořic 272 CHF 470 CHF

Zdroj: glacierexpress.ch, ceny platné ke 26. 6. 2024.

Děti do 6 let cestují zdarma a bez nároku na sedadlo, děti do 15 let musejí mít místenku. Psi nejsou povoleni.

A podobně jako když vyrážíte kamkoliv jinam za hranice, i pro cestu vlakem po Švýcarsku si nezapomeňte včas sjednat cestovní pojištění. Bude vás chránit v případě nemoci či zranění, stejně jako zpravidla zahrnuje pojištění odpovědnosti, pojištění úrazu a asistenci. Nabídky pojišťoven si můžete srovnat prostřednictvím online kalkulačky na našem webu Top-Pojištění.cz.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

GoldenPass Line

GoldenPass Line je prvním panoramatickým vlakem světa, se kterým se podíváte na nejkrásnější švýcarské scenérie. Konkrétně vás čeká výhled na 6 jezer, vrcholky hor (Jungfrau, Eiger, Mönch) i na malebné vesnice celkem šesti kantonů.

Trasa vlaku je vedena přes Montreux-Gstaad-Zweisimmen-Interlaken. Zabere zhruba něco přes 3 hodiny. Na výběr máte ze dvou typů vlakových souprav:

  • moderní panoramatické soupravy GoldenPass Panoramic
  • GoldenPass Classic ve stylu Orient Express

Cena lístku na vlak GoldenPass Line se liší podle místa nástupu a sezony. Místenka povinná není, pokud si ji ale budete chtít zaplatit, vyjde vás na 10 až 35 CHF. V případě, že si chcete dopřát opravdu luxusní zážitek, zaplaťte si v moderní panoramatické soupravě VIP jízdenku, díky které budete na trase Montreux-Zweisimmen usazeni přímo do špičky vlaku.

Ceny GoldenPass Line

Trasa 1. třída 2. třída
Montreux-Zweisimmen 58 CHF 34 CHF
Montreux-Interlaken Ost 96 CHF 56 CHF

Zdroj: shop.gpx.swiss, cena platné ke 26. 6. 2024.

Pokud stojíte o luxusní vyhřívaná sedadla připomínající měkoučká křesla, která jsou pro lepší výhled navíc ještě vyvýšená, připravte si 49 CHF za rezervaci.

Swiss Chocolate Train (Train Du Chocolat)

Vlak pro milovníky čokolády? Jednoznačně panoramatický čokoládový expres! Budete z něj mít nádherný výhled na jezero Leman, vinice i horské vrcholy. A během cesty hned dvakrát potěšíte i své chuťové buňky díky volnému vstupu do dvou zajímavých míst:

  • poprvé díky zastávce v městečku Gruyeres, proslaveném místním sýrem;
  • podruhé na konečné Broc, kde je známá továrna na švýcarskou čokoládu Cailler-Nestlé.

Trasa Train Du Chocolat je následující: Montreux - Montbovon - přestup na čokoládový autobus v Gruyeres - Broc - Montreux. Trvá asi 7,5 hodiny. Ale pozor, vlak jezdí pouze po část roku - od 2. května do 29. září a jen ve vybrané dny.

Cena jízdenky do čokoládového vlaku se pohybuje pro dospělé od 89 CHF.

Ceny Swiss Chocolate Train

Druh jízdenky 1. třída 2. třída
Poloviční jízdné 79 CHF 69 CHF
Nad 16 let 99 CHF 89 CHF
Děti nad 6 let/skupiny 79 CHF 69 CHF
General pass/Daily pass 59 CHF 59 CHF

Zdroj: journey.mob.ch, ceny platné ke 26. 6. 2024

Ať už vyrazíte jen vlakem, nebo i někam dál od vlaku, vždy byste si měli být jisti, že u sebe máte cestovní doklady a máte sjednané cestovní pojištění. To vás chrání v případě úrazu i nemoci. A pokud byste něco nedopatřením rozbili, ochrání vás pojištění odpovědnosti. Nabídky cestovního pojištění si můžete porovnat prostřednictvím naší online kalkulačky.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Swiss Travel Pass a Swiss Travel Pass Flex

Pokud si ve Švýcarsku chcete užít příjemné slevy na jízdenky, pořiďte si Swiss Travel Pass nebo Swiss Travel Pass Flex. Získáte tak výhody při cestování ve všech vlacích, autobusech i lodích po dobu jednoho, dvou, tří nebo čtyř týdnů. Swiss Travel Pass Flex umožňuje cestovat ve vybraných dnech, takže je ideální pro ty, kteří chtějí mít větší flexibilitu při plánování své cesty.

Tyto jízdenky navíc zahrnují slevy na vstupné do muzeí a dalších turistických atrakcí. A pokud si chcete užít Švýcarsko vlakem formou zájezdu, určitě vám tuto možnost nabídnou přímo v cestovní kanceláři. 

Cestovní pojištění do Švýcarska

I na pohodové poznávání Švýcarska prostřednictvím vlaku je dobré mít sjednané cestovní pojištění, které se o vás postará za všech okolností. Sjednat si ho zvládnete z pohodlí domova, během pár minut a klidně jen chvíli před odjezdem!

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ