Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Novinky pro řidiče v roce 2021

Publikováno: 07.12.2020

Rok 2021 skýtá mnoho otázek, jelikož se odvíjí od letošní koronavirové krize. Můžeme očekávat mnohé, zejména pak zdražování pojištění a dálničních poplatků, ale i lepší silnice. Pojďme se podívat podrobněji na blízkou budoucnost na českých i zahraničních silnicích.

Novinky na silnici 2021

Dálniční poplatky

Začneme tím, co bude pro české řidiče jistě největší novinkou. Česká republika totiž od příštího roku poprvé v historii zavádí elektronické dálniční známky. Jejich cena bude stejná, jako u letošních papírových, navíc si stát slibuje výrazné šetření na nákladech. Elektronickou známku bude možné zakoupit kdykoliv online, na hraničních kioscích nebo na pobočkách České pošty a čerpacích stanic EuroOil. Budou však existovat i výjimky. Více se můžete dočíst v jednom z našich článků, které jsme elektronickým známkám věnovali.

Dálniční poplatky v zahraničí se obvykle zdražují každým rokem. V Rakousku v průměru o 20 centů a speciální letní zdražení pravidelně zavádí i Chorvatsko, které tak vydělává na turistické sezoně. Pro rok 2020 se u oblíbeného středomořského státu ovšem změny v cenách nekonaly vlivem koronaviru. Je otázka, jak se bude situace vyvíjet dále, nicméně velké změny se neočekávají.

pojistení vozidel online

Ceny pohonných hmot

V roce 2020 vlivem světové pandemie extrémně klesly ceny pohonných hmot. Řidiči tak mohli tankovat za ceny shodné jako před 11 lety. Výhodné tankování navíc stále trvá a nezdražuje zdaleka na hodnoty, které se na světelných tabulích čerpacích stanic objevovaly ještě v lednu 2020. V průměru natankujete benzín a naftu mezi 27,50 Kč a 28,90 Kč.

Zdražení přijde, je otázka, jak dlouho to bude trvat. Americký dolar není v nejlepší kondici a s ohledem na to, že právě za dolar se nakupují světové zásoby ropy, bude se její cena pohybovat stále relativně nízko i v roce 2021. Alespoň takové jsou momentální prognózy.

Čeká nás větší pohoda

Pohoda v podobě nově opravených úseků českých dálnic, ale i nižších silnic II. a III. třídy. Například v Jihomoravském kraji se po dlouhé době projedete po novém mostě přes Novomlýnské nádrže, nebo mnohem méně děravé silnici z Břeclavi do Staroviček. Další novinkou bude zcela nový obchvat Otrokovic, Krnova nebo opravená D1 u Nového Beranova. V roce 2021 by se navíc mělo rozběhnout několik nových projektů, takže nás v blízké budoucnosti stav českých silnic bude o něco více těšit.

pojistení vozidel online

Zdražování pojištění

Lze předpokládat, že ceny povinného ručení, či havarijního pojištění budou růst. Vše se odvíjí od vytíženosti dopravy. V tomto roce ceny spíše stagnovaly vlivem uzavření ekonomik a státních hranic, ale počet aut na silnicích a zvyšování poptávky pro koupi zánovních a nových vozů se dá opět jistě do pohybu.

Pokud plánujete řešit pojištění svého vozidla již nyní, navštivte naše stránky a využijte kalkulačku pro srovnání.